Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Evropané se v Sýrii mění na radikály, potvrdil přeběhlík z al-Káidy

Evropa

  19:00
LONDÝN - Z britských občanů, kteří bojují na straně rebelů v občanské válce v Sýrii, se pod vlivem tamějších radikálů mohou stát potenciální sebevražední atentátníci, kteří budou po návratu útočit ve své vlasti. Nebezpečí, na něž už delší dobu upozorňují britské tajné služby, potvrdil deníku The Daily Telegraph i jeden z bývalých syrských bojovníků, který přípravu západních džihádistů zažil.

Syrští rebelové foto: Reuters

Britští reportéři hovořili v Turecku s bývalým členem radikální organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), která je napojena na teroristickou síť al-Káida. Tento člověk jim potvrdil, že Evropané bojující na straně rebelů skutečně procházejí indoktrinací a výcvikem, který je naučí i práci s výbušninami. Někteří z nich se pak vracejí domů s instrukcemi, jak vytvořit funkční teroristickou buňku.

Úřady odhadují, že nyní v Sýrii bojuje asi 500 Britů, stovky dalších bojovníků pocházejí z jiných západoevropských zemí. Podle západních rozvědek tak narůstá riziko, že se navrátilci ze Sýrie pokusí uskutečnit teroristický útok podobný například atentátům v londýnské veřejné dopravě z roku 2005.

ČTĚTE TAKÉ:

Daily Telegraph mluvil u tureckých hranic s mladým Syřanem jménem Murad, který tvrdil, že zběhl z ISIL. Tato skupina patří k nejradikálnějším odnožím syrské opozice a v poslední době intenzivně bojuje s dalšími protivládními skupinami. Kromě toho operuje i v Iráku, kde chce v západní části země vyhlásit přísné islámské právo. Na počátku roku tam částečně obsadila město Ramádí a také město Fallúdža.

Hrdost na 11. září

"Často mluvili o teroristických útocích. Cizinci byli pyšní na 11. září a na londýnské útoky. Britští, francouzští a američtí mudžáhidi mluvili o místech v Evropě a v USA, kde chtějí odpálit bombu nebo sami sebe. Každý jmenoval nějaký cíl. Američan řekl, že jeho snem je vyhodit do vzduchu Bílý dům," vzpomínal Murad na svůj pobyt na základně ISIL ve městě Rakka.

Obavy z radikálů, kteří se vydávají bojovat do Sýrie má nejen Británie, ale i Francie či Německo. Francouzský ministr vnitra Manuel Valls se domnívá, že od zradikalizovaných navrátilců bude v blízké budoucnosti zemi hrozit vůbec největší nebezpečí. Na fakt, že se radikálové budou vracet domů s bojovou zkušeností a mezinárodními kontakty, upozornil nedávno i německý ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Občanská válka v Sýrii trvá už téměř tři roky a dosud při ní zahynulo více než 120 000 lidí včetně desítek bojovníků z Evropy. Z domovů odešlo na osm milionů Syřanů, z nichž dva miliony jsou v sousedních státech.

ČTĚTE TAKÉ:

Stáhněte se, vyzývá EU extremisty

Evropská unie v pondělí vyzvala všechny zahraniční bojovníky v Sýrii, včetně příslušníků šíítského hnutí Hizballáh, aby se stáhli. Země v okolí Sýrie postižené občanským konfliktem, ale také státy, které s ní mají přímé letecké či námořní spojení, by podle EU měly zajistit přerušení cest zahraničních bojovníků do Sýrie.

"EU je podle závěrů schůzky připravena pomáhat zemím v oblasti, aby se mohly vypořádat s terorismem a také s financováním "přílivu zahraničních bojovníků". Za trvající násilí v Sýrii je podle unie především odpovědný vládní režim, jehož vojenské akce podkopávají potenciál politického řešení a posilují extremismus.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh je hlavním spojencem Damašku a režimu prezidenta Bašára Asada a tisíce jeho lidí v Sýrii bojují proti povstalcům. Jsou údajně nasazovaní zejména proti islamistům z fronty An-Nusra, která se hlásí k irácké větvi al-Káidy. O frontě An-Nusra a také organizaci Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se materiál přijatý šéfdiplomaty unijních zemí přímo zmiňuje.

V Sýrii bojuje přes tisíc Evropanů

EU odhaduje, že v Sýrii nyní bojuje přibližně 1200 občanů unijních zemí, často právě v řadách islamistických radikálních skupin. Podle zástupců unie tito lidé se z konfliktu mohou vracet s výcvikem a s radikálnějšími názory než zastávali dříve. Představují tak bezpečnostní riziko a někdy se sami stávají verbíři podobných osob.

Šéfové diplomacií unie vyjádřili podporu blížící se mírové konferenci, která má v Ženevě začít tento týden, a uvítali, že na ni byli pozváni zástupci syrské opozice. Syrská opoziční koalice, kterou nyní EU ocenila za její odsouzení teroristických skupin, ale dnes pohrozila, že svou cestu do Ženevy zruší. Koalice tak reagovala na zprávu, že generální tajemník OSN Pan Ki-mun pozval do Švýcarska také Írán, který je stoupencem syrského režimu. Šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová dnes ráno v Bruselu zdůraznila, že je na Spojených národech, koho u jednacího stolu potřebují.

Unie, která je největším poskytovatelem humanitární pomoci v Sýrii, v pondělí odsoudila trvající útoky na civilní obyvatelstvo a vyzvala k přerušení násilí, aby bylo možné k pomoc dostat k potřebným. "Humanitární pomoc a přístup k ní nesmí být, či neměl by být, rukojmím vojenské taktiky a politických jednání," uvedli ministři zahraničí EU. Všechny strany konfliktu by podle nich měly přístup k pomoci zajistit, hlavní odpovědnost má ale syrská vláda.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!