Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Evropská komise získala důvěru europoslanců, potvrdili i Jourovou

Svět

  12:45aktualizováno  12:59
ŠTRASBURK - Evropský parlament ve středu podle očekávání schválil novou Evropskou komisi v čele s předsedou Jeanem-Claudem Junckerem. Pro nové složení komise, v níž je i Češka Věra Jourová, zvedlo ruku 423 europoslanců z 699 přítomných. Proti jich bylo 209 a 67 se hlasování zdrželo. Osmadvacet členů unijní „vlády“ se ujme funkcí 1. listopadu.

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi v čele s předsedou Jeanem-Claudem Junckerem (na snímku vpravo). foto: Reuters

Všeobecně se předpokládalo, že zákonodárný orgán EU Junckerův tým schválí. Schválení komisaři jsou v drtivé většině reprezentanty stran zastoupených ve čtyřech nejsilnějších politických frakcích 751členného Evropského parlamentu, jimiž jsou po květnových volbách lidovci (EPP), socialisté (S&D), Evropští konzervativci a reformisté (ECR) a liberálové (ALDE).

Jan Zahradil.

Zástupci frakce ECR dali předem najevo, že se hlasování zdrží. „My vaši komisi nepodpoříme, protože má federalistický program, který je v rozporu s naším programem,“ prohlásil v debatě před hlasováním český člen této frakce Jan Zahradil. „Obávám se, že vaše komise bude horší, než ta (dosavadní) Barrosova,“ dodal. Proti se rovněž postavili nacionalisté, euroskeptici, Zelení a levicová frakce GUE/NGL, jejíž členové těsně před hlasováním ukázali transparenty s nápisem „Ne úsporám“.

Opačný názor mají zástupci nejsilnější frakce EPP. „Včasné schválení umožní komisi ujmout se svých úkolů již od 1. listopadu, to je dobrá zpráva. Situace v Evropě je vážná a každý den zpoždění při nasazení nových komisařů je vysoká ztráta pro všechny,“ komentoval schválení Evropské komise český europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda z EPP.

Mezi programové priority nové Evropské komise patří dodržování fiskální discipliny, podpora růstu, tvorba pracovních míst, budování infrastruktury nebo podpora obnovitelných energetických zdrojů či snižování energetické náročnosti.

Komise poslední šance

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Juncker novou unijní exekutivu označil za „Komisi poslední šance“. „Občané ztrácí důvěru v naše instituce. Je čas vdechnout evropskému projektu nový život,“ prohlásil Juncker.

Juncker prohlásil, že nová Evropská komise bude více politická a efektivnější. Proslov zahájil oceněním svého předchůdce Josého Barrosa, který byl podle Junckera někdy neprávem kritizován. Juncker připomněl, že během deseti let působení Barrosových komisí se Evropská unie rozšířila o 13 států.

Zopakoval také svůj slib, že komise bude více politická a zároveň efektivnější než ty předchozí. Zdůraznil, že členy jeho týmu je řada bývalých předsedů vlád a ministrů. „Všichni generální ředitelé se musí řídit příkazy svých komisařů, a nikoli naopak,“ popsal Juncker optimální vztah mezi eurokomisaři a nejvyššími úředníky v čele jednotlivých resortů.

ČTĚTE TAKÉ:

Juncker na základě námitek poslanců EP z jednotlivých výborů některým komisařům mírně pozměnil některá portfolia. Potvrdil například, že komisaři pro školství, kulturu a mládež Tiboru Navracsicsovi odebral agendu občanství a svěřil ji komisaři pro migraci Dimitrisi Avramopulosovi. Navracsicsovo portfolio ovšem doplnil o záležitosti sportu.

‚Směšný‘ počet žen

V nové EK zasedne devět žen, což je stejný počet jako v předchozí Barrosově komisi. Juncker připustil, že musel řadu vlád přesvědčovat, aby mu poslaly ženské kandidátky. „Nyní máme devět žen, ale pořád je to směšné vzhledem k celkovému počtu komisařů,“ prohlásil Juncker.

Právě agenda rovnosti pohlaví je součástí resortu, který Juncker přidělil české exministryni pro místní rozvoj Věře Jourové. Ta bude mít na starosti také záležitost spravedlnosti a ochrany spotřebitele.

Vytíženou členkou Evropské komise zřejmě bude vzhledem ke konfliktu na východní Ukrajině či hrozbě takzvaného Islámského státu také vysoká představitelka EU pro zahraniční otázky a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová.

Designovaná vysoká představitelka EU pro zahraniční záležitosti Federica...
Eurokomisařka Věra Jourová.

Federica Mogheriniová (vlevo) a Věra Jourová.

Juncker také vyzdvihl některé výzvy, jimž Evropa čelí. Jmenoval hrozbu takzvaného Islámského státu, problémy imigrace či epidemii ebola. „Nemám pocit, že bychom od počátku této epidemie reagovali odpovídajícím způsobem,“ kritizoval Juncker. Náležitě reagovat podle něj EU začala jednat až poté, co byl vir zavlečen do Evropy.

Mezi programové priority nové Evropské komise patří dodržování fiskální discipliny, podpora růstu, tvorba pracovních míst, budování infrastruktury nebo podpora obnovitelných energetických zdrojů či snižování energetické náročnosti.

Nový předseda EK zopakoval, že unie potřebuje nejen rozpočtovou disciplínu, ale i politiku zaměřenou na růst a investice. Zdůraznil, že není důležité usilovat jen o co nejlepší hodnocení ratingových agentur. „Evropská unie se bude muset zabývat i sociálním AAA,“ podtrhl.

Autoři: ,