Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Evropská měna je v krizi, Estonci jdou přesto euru v ústrety

Svět

  17:00
TALLINN/PRAHA - Ještě dva dny a Estonsko se už definitivně přestane považovat za postsovětskou zemi. Přijetí eura, které zde nahradí estonskou korunu, přinesli Estonci oběti jako žádná země eurozóny. Od roku 2002 mají neustále rozpočet v pro Čechy neznámém přebytku.

Estonsko vstupuje do eurozóny foto: Reuters

Své státní finance drželi v nejlepším stavu v celé Evropě i minulý rok, kdy estonská ekonomika poklesla o celých čtrnáct procent. Nezaměstnanost výrazně stoupla a i dnes po výrazném oživení zůstává na patnácti procentech. A do eurozóny vstupují Estonci jako nejchudší příbuzní, s průměrnými platy jen něco přes 700 euro. I proto se dnes podpora vstupu drží jen těsně nad 50 procenty. "Členství v eurozóně přinese nová pracovní místa, vyšší penze, rychlejší rozvoj ekonomiky. Přinese stabilitu," slibuje ale estonský premiér Andrus Ansip.

Ne všichni obyvatelé Estonska, početného jako Praha a v sousedství nevraživého Ruska, jsou však nadšeni. "Připomínáme člověka, který skáče z mostu, protože i ostatní skáčou," cituje agentura AP názor z ulic metropole Tallinnu. Litva a Lotyšsko nicméně chtějí Estonce co nejrychleji následovat.

Pro zvětšení grafiky klikněte na obrázek:

Estonsko vstupuje do eurozóny

Estonský sen o euru se rodil dlouho, Estonci měli kurz své koruny už mnoho let pevně svázaný s eurem. A pravidla pro zavedení eura dodrželi i přesto, že loni jejich ekonomika poklesla o celých patnáct procent. Teď už je vše připraveno. Největší riziko pro zavedení eura v Estonsku představuje příroda. Podle šéfa oddělení hotovosti a bezpečnosti Banky Estonska Rajta Roosveho může "novoroční" příchod eura do této baltské republiky ohrozit už jen počasí – vánice, extrémní mrazy a ledovka. Jak potvrdila na včerejší poslední schůzce expertů jeho kolegyně, šéfka komise pro přechod na euro Tea Varraková, jen tyto přírodní jevy by mohly zapříčinit, že 1. ledna 2011 si Estonci nebudou moci z libovolného bankomatu v zemi vybrat měnu, která nahradí estonskou korunu. V každém případě se počítá s tím, že 98 procent bankomatů ze 700 vybraných bude mít dostatečné zásoby nových evropských bankovek. Zbylý počet bankomatů (celkem jich je v zemi 860) nebude využíván.

Firma G4S, zajišťující ochranu při přepravě peněz, včera znovu Estonce upozornila, že už od večera 30. prosince až do prvních hodin 1. ledna 2011 mohou být některé bankomaty vzhledem k jejich zaplňování eury mimo provoz. Od 18 hodin 31. prosince až do půlnoci pak nebude možné vybrat peníze z žádného z nich. Firma omluvně vysvětlila, že s auty naplněnými eury bude muset i přesto, že Estonsko je země malá, projet během krátké doby 240 tisíc kilometrů. Ne všichni občané Estonska jsou tak klidní a optimističtí jako vládní a bankovní úředníci. Například obchod Roomu oznámil zákazníkům, že bankovky v hodnotě 500 eur (7823,30 estonské koruny) rozhodně přijímat nebude. V seznamu rad vedení obchodu zákazníkům je i prosba, aby za malé, levné nákupy lidé neplatili zbytečně velkými bankovkami a připravili si s předstihem drobné. Vůbec nejlepší ale prý bude, když lidé začnou využívat maximálně platebních karet. To vyděsilo konzervativní důchodce. Ti se navíc strachují o to, zda změny neohrozí včasné výplaty penzí.

Tea Varraková přiznala jisté těžkosti – je třeba například v rekordně krátkém čase přeprogramovat 136 centrálních IT systémů – ale slíbila starším občanům, že je nástup eura nijak neohrozí. Jeden z důchodců ale tato ujištění komentoval s patřičnou ironií. "Proč bychom měli mít obavy kvůli příchodu eura? S takovou mizernou penzí euro vlastně nikdy neuvidíme – zaplatíme nájem a dále si budeme cucat palec," napsal jeden z nich v internetové diskusi. Většina Estonců ale žádné panice ani pesimismu nepropadá. S klidem přijímají rady, aby se v prvních dnech roku 2011 obrnili trpělivostí, protože manipulace s novou měnou může při nakupování být jak pro zákazníky, tak pro prodavače obtížná.

Chudý příbuzný
Ekonomičtí experti země, která má přibližně stejně obyvatel jako Praha, se na rozdíl od důchodců domnívají, že přechod na euro bude pro tuto bývalou sovětskou republiku výhodný. I Evropská komise konstatovala, že Estonsko, země s jednou z nejmenších, ale také nejstabilnějších ekonomik v Evropské unii, splnilo jako první postsovětská republika všechny podmínky pro přijetí společné evropské měny už letos v květnu. Estonsko bude ale také nejchudším členem eurozóny. Plat v Estonsku je asi 700 eur a hrubý domácí produkt na hlavu je asi 18 tisíc dolarů, o pět tisíc dolarů méně než na Slovensku.

Eurozónu rozšíření na 17 států nijak zásadně neovlivní a estonskou ekonomiku, která představuje pouhá dvě promile objemu ekonomiky EU, nakonec zřejmě také ne. Ani Rusko přechod svého "nevěrného" souseda a bývalého satelitu k euru nijak bouřlivě nekomentuje. Podle ruských ekonomů se tento krok na rusko-estonských obchodech nijak neodrazí.