Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Exekutor si po dlužnících vyšlápl i na primátorku Řápkovou

Česko

  8:10
PRAHA - Kdo čím zachází, tím také schází. Přesvědčila se o tom chomutovská primátorka Ivana Řápková. Politička loni v únoru rozjela s obrovskou pompou hon na dlužníky, když jim exekutor Jan Paraska zabavoval sociální dávky hned po jejich vyplacení na úřadě.

Výsledek akce byl nulový a nyní to vypadá, že Chomutov na svém nápadu navíc pěkně prodělá. Paraska totiž městu předvedl, jak mohou být exekuce tvrdé a dvojsečné, a chce teď po něm za svoji práci bezmála osm milionů korun.

Chomutov si na Parasku postěžoval exekutorské komoře i ministerstvu spravedlnosti. Obě instituce ale v těchto dnech podle zjištění LN stížnost odmítly. "Ministerstvo spravedlnosti stížnost posoudilo jako zcela nedůvodnou", potvrdila mluvčí ministerstva Jitka Zinke.

Také podle mluvčí exekutorské komory Moniky Zajícové Paraska nepostupoval "protizákonně ani neeticky". Paraskovi kontrolní komise exekutorské komory dokonce doporučila, aby kvůli emotivnímu způsobu, kterým si na něj Chomutov stěžoval, "zvážil soudní obranu své cti". Chomutovu tak nyní zbývá už jen poslední naděje - Krajský soud v Ústí nad Labem. Ten zatím nerozhodl.

Mluvčí Řápkové Tomáš Branda přiznává, žeměsto dokázalo od

Bumerang

S Chomutovem se exekutor Jan Paraska nepáral. V pátek 22. ledna dostalo město výzvu k zaplacení milionové zálohy na náklady exekucí dlužníků. Zaplatit mělo v šibeniční lhůtě tří dnů, tedy v pondělí. Když odmítlo, Paraska podle nového paragrafu exekuce zastavil a městu naúčtoval celkové náklady na ně ve výši 7 846 800 korun. Podle ministerstva spravedlnosti i exekutorské komory postupoval po právu.

loňského února z dlužníků přímo dostat pouhých 400 tisíc korun.

Sám Paraska pak podle něj po soudním zákazu exekucí sociálních dávek nic nevymáhal. I přes akutní hrozbu zaplacení skoro osmi milionů korun stálo podle Brandy tažení proti dlužníkům za to: "Městští správci daně provedli již 170 mobiliárních exekucí. Vymohli téměř čtyři sta tisíc korun. Exekuce mají také velký výchovný efekt a přiměly dlužníky k uzavírání splátkových kalendářů, ze kterých město získalo přes dva miliony korun."

Branda také ve svém vyjádření tvrdí, že všechny náklady na exekuce dopadnou na dlužníky: "Co se týká nákladů na exekuci, v každém případě je v plné výši hradí dlužník, a to buď do rukou exekutora, či na účet města." Není to pravda. Pokud totiž věřitel zaviní zastavení exekuce, musí podle zákona zaplatit exekutorovi on. A Paraska se ohání právě tímto paragrafem.

K exekuování sociálních dávek dlužníků přímo na úřadě přistoupil Chomutov s velkou pompou loni 17. února. Soud pak ale tuto praxi zakázal a nařídil Paraskovi všechny zabavené peníze vrátit. Letos v lednu pak Paraska Chomutov vyzval, aby mu zaplatil zálohu na náklady exekuce u celkem 1040 dlužníků - dohromady více než jeden milion korun.

Paraska se s Chomutovem opravdu moc nemazal. Výzvu dostal magistrát v pátek 22. ledna odpoledne a zaplatit měl v šibeniční lhůtě tří dnů, tedy již v pondělí. Tuto podmínku město nesplnilo a požádalo o prodloužení lhůty. To ovšem Paraska odmítl, exekuci podle nového paragrafu, který platí teprve od loňského listopadu, zastavil a Chomutovu naúčtoval zaplatit celkové náklady na exekuce ve výši 7 846 800 korun.

Kontrolní komise exekutorské komory vytkla Paraskovi jistou emotivnost v jeho vyjadřování i některá drobná pochybení



Bránili se stejně jako dlužníci
Chomutov pak, naprosto stejně jako předtím jeho dlužníci, začal "brečet" nad tvrdostí exekutora. Stěžoval si například, že Paraska "obratnými machinacemi a zneužitím svého postavení" chtěl na městu "vydělat několik milionů" a choval se "neprofesionálně, neeticky, diskriminačně a šikanózně". V případě vymáhání dluhů byl prý Paraska "účelově pasivní", když prý jen "parazitoval na právech oprávněného" a nevyvíjel ve skutečnosti žádnou činnost.

Sehnat Parasku v jeho mostecké kanceláři prakticky nelze, ve svém vyjádření pro exekutorskou komoru ovšem podle Zajícové všechna tato obvinění naprosto odmítl s tím, že výše požadovaných záloh byla minimální a poskytnutá třídenní lhůta naprosto dostačující. Paraska se hájil podle Zajícové i tím, že se Chomutov "chtěl tímto způsobem zejména mediálně prezentovat".

Kontrolní komise exekutorské komory vytkla Paraskovi jistou emotivnost v jeho vyjadřování i některá drobná pochybení. Jeho postup ovšem stejně jako ministerstvo v zásadě schválila, když se prý podle dostupných důkazů upřímně snažil peníze pro město vymoci a nebylo jeho vinou, že po zásahu soudu příliš neuspěl.

Poskytnutá lhůta k zaplacení zálohy měla být podle komise spíše desetidenní, zákon ovšem na druhou stranu její délku nijak neupravuje. "Jen na okraj... v analogické proceduře poskytují soudy k zaplacení soudního poplatku běžně lhůtu tří dnů, tak, jak v dané věci učinil exekutor," dodává Zajícová.

Tvrzení Chomutova, že se chce Paraska na jeho úkor obohatit či jej šikanovat, označila kontrolní komise za "nekorektní spekulaci" a exekutorovi doporučila, aby se kvůli tomu obrátil na soud.

Třiačtyřicetiletá Ivana Řápková se loni stala jednou z regionálních vycházejících hvězd ODS. Její tvrdý postup vůči dlužníkům společnost rozdělil. Někteří jí fandili, jiní poukazovali na nezákonnost a populismus jejích halasně hlásaných opatření. Nezvládnuté tažení proti dlužníkům není jedinou "koulí na noze", která táhne nadějnou političku ke dnu. Akutně jí totiž hrozí, že přijde o svůj titul z plzeňských "bleskových práv".