Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Experimentální lék proti ebole nepomohl. Zemřel lékař, kterému byl podán

Svět

  19:00
MONROVIA/TOKIO/ŽENEVA - Jeden ze tří afrických lékařů, kteří byli infikováni ebolou a léčeni experimentálním lékem ZMapp, zemřel v neděli v liberijské metropoli Monrovii. Oznámil to liberijský ministr informací Lewis Brown.

Ochrana od hlavy k patě foto: Reuters

Lék ZMapp vzbudil naděje, když se po jeho podání nedávno zotavili dva američtí lékaři nakažení ebolou. Podle expertů ale není prokázáno, že je uzdravil právě ZMapp.

Mezi země s prokázaným výskytem eboly se nově připojilo Kongo, které v neděli oznámilo dva případy nákazy ve městě Gera. To v Ženevě potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO), která do rovníkových oblastí Konga poslala ochranné vybavení a je připravena poskytnout další pomoc. S odvoláním na mluvčího WHO to uvedla agentura Reuters.

Zpravodajský server CNN upřesnil, že ve městě Gera už byla vytvořena laboratoř a karanténní stanice. Testy, které potvrdily virus eboly, zatím provedlo jen Kongo a WHO dělá kontrolní testy, které zjistí, o jaký kmen eboly jde. Podle výsledků konžských testů by mělo jít o jiný kmen této smrtící nemoci, než jaký zabil téměř 1500 lidí v západoafrických státech Guinea, Sierra Leone, Libérie a Nigérie.

Situace nejhorší od objevení viru

Podle expertů je nynější epidemie nejhorší od doby objevení viru. Ebola se poprvé objevila v roce 1976 v Súdánu a Kongu; jméno dostala podle konžské řeky. Jde o jednu z nejnakažlivějších známých chorob na světě. Přenáší se přímým kontaktem s krví či dalšími tělními tekutinami nakažených lidí.

Epidemie přiměla řadu zemí k přijetí drastických opatření. Pobřeží slonoviny uzavřelo na neurčito hranici s Guineou a Libérií. Z obavy před rozšířením nemoci uzavřel hranice také Senegal; zákaz se vztahuje na všechna letadla i lodě mířící do Senegalu z Guiney, Sierry Leone či Libérie. Propuknutí velké epidemie v Kongu by mohlo mít katastrofické následky. Země sdílí hranice s devíti zeměmi včetně Rwandy, Ugandy a Burundi.

S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností....

Japonsko´sdělilo, že je připraveno poskytnout lék proti chřipce vyvinutý japonskými vědci jako možný léčivý přípravek pro pacienty nakažené ebolou. Lék favipiravir je Tokio ochotno ve výjimečných případech nabídnout ještě předtím, než o jeho možném použití pro nemocné ebolou rozhodne WHO.

Ve světě je nyní ve vývoji několik různých léků proti ebole, vývoj je ale v počátečních fázích a na nemoc neexistuje žádný schválený lék ani vakcína.

Lék favipiravir vyvinula pobočka japonské společnost Fujifilm pro léčení nových či znovu se objevujících virů chřipky a japonské ministerstvo zdravotnictví ho schválilo v březnu. Mluvčí společnosti Takao Aoki podle agentury AP uvedl, že viry eboly a chřipky jsou stejného typu a že vzhledem k tomu, jak tento přípravek funguje, lze teoreticky očekávat, že bude mít stejný efekt u obou druhů nákazy.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga uvedl, že Japonsko nyní čeká na rozhodnutí Světové zdravotnické organizace ohledně použití přípravku pro osoby infikované ebolou. V kritickém případě je Tokio ochotno lék poskytnout i před vyjádřením WHO. Firma prý žádosti ze zahraničí již obdržela, neupřesnila ale, z jaké to bylo země.

Společnost Toyama Chemical, která je pobočkou společnosti Fujifilm, sdělila, že má zásoby favipiraviru (známého také pod komerčním názvem Avigan) pro více než 20 tisíc pacientů. Fujifilm nyní jedná s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léků (FDA) o klinických testech favipiraviru pro léčbu eboly.

Experti na etiku, které svolala WHO, již tento měsíc rozhodli, že je etické používat k záchraně osob nakažených smrtícím virem ebola experimentální léčbu, tedy zatím neschválené léky či vakcíny, vzhledem k rozsahu epidemie této choroby v západní Africe.