Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Expert: Soghojan nebyl žádná výjimka, mafiánských bossů je v Česku víc

Česko

  11:30
PRAHA - Údajný mafiánský boss Andranik Soghojan byl minulý týden v Arménii propuštěn na svobodu, ačkoli si měl v Česku odpykat 22 let vězení. Bezpečnostní expert Tomáš Šmíd pro Lidovky.cz uvádí, že postsovětská mafie má v Česku pevné kořeny a podobných Soghojanů se zde pohybuje bezesporu více. „ÚOOZ obecně neodvádí v posledních letech zrovna kvalitní práci,“ míní Šmíd.

Soud s Andranikem Soghojanovem - "vorem v zákoně". foto: Lidové noviny

Tomáš Šmíd

Tomáš Šmíd je český politolog a bezpečnostní analytik. Vystudoval historii a politologii na Masarykově univerzitě v Brně, tamtéž přednáší bezpečnostní a strategická studia. Odborně se zabývá především problematikou ozbrojených konfliktů, organizovaného zločinu a selhávání státní moci. Teritoriálně se soustředí především na přední Eurasii, obzvláště na oblast Kavkazu.

Politolog a bezpečnostní analytik Tomáš Šmíd.

Lidovky.cz: Dalo se propuštění Andranika Soghojana čekat?
Samozřejmě, že se to dalo čekat. Byla velká pravděpodobnost, že ho nevydají už jenom proto, že my s nimi nemáme patřičnou smlouvu a Arménie ani vydávání občanů neumožňuje. Navíc může být ve hře nerovnoprávné diplomatické zastoupení. Oni u nás mají velvyslance, ambasádu, ale my v Arménii ne. A Arméni to vnímají. Nebude to samozřejmě klíčový problém, ale bude se v tom odrážet. My tam sice máme šikovného diplomata Petra Mikysku, ale zkrátka to není plnohodnotné diplomatické zastoupení. To může snižovat ochotu udělat pro ten případ víc. Většina Arménu nepochybuje o tom, že Soghojan je problematická postava.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Ministerstvo tvrdí, že žádost o prodloužení vazby podalo, arménské ministerstvo potvrdilo přijetí, ale arménský soud z nepochopitelných důvodů výzvu ignoroval.
Pokud to tak je, je to s podivem. Může za tím být to, že Arménie je poměrně malá země a tyhle kriminální autority mají k politickým elitám bližší přístup než v desetimilionové zemi a v části společnosti mají pořád respekt. ‚Vorové v zakoně’ jsou pro mnohé mladé arménské kluky spíše pozitivními postavami, odráží se v tom určitá láska k banditům. V sousední Gruzii je to dokonce ještě silnější. A v obrovském Rusku také. Vůbec bych tento vliv nevylučoval. U některých z těch úředníků může jít samozřejmě i o korupční vazby. Vezměte si, co se dělo u nás, jak se podařilo uprchnout třeba Radovanu Krejčířovi a další podobné kauzy. To není problém pouze postsovětských zemí, nemůžeme se na ně moc povyšovat... Věřit na náhody v tomhle ohledu moc nejde, stojí za tím většinou opravdu korupční vazby. Každý kvalitní gangster má svoje korupční kanály, kterými se snaží zajistit si imunitu před zákonem. Čím dál je to na východ, tím je to častější, ale zcela imunní proti tomu není žádná společnost.

Lidovky.cz: Myslíte, že se Soghojan bude chtít do Česka vracet? Jeho advokát ještě nedávno tvrdil, že je s ním v kontaktu a že se určitě vrátí.
To si myslím, že je jen jejich mediální politika. Proč by se sem vracel?

Soud s Andranikem Soghojanem - "vorem v zákoně".

Lidovky.cz: Jaká byla vlastně Soghojanova činnost v České republice?
Investoval tady peníze z trestné činnosti páchané v jiných zemích. Vymáhal výpalné od svých soukmenovců, měl samozřejmě i vazby do českého podsvětí a také do jiných postsovětských skupin, např. čečenských. Je možné, že byl zapleten i do klasického kriminálního podnikání, ale zaměřoval se spíše na pronikání organizovaného zločinu do legální ekonomiky. Údajně dělal podvody s DPH, na to se u nás ostatně zločinci ze zahraničí často zaměřují. Hodně činorodá je v tomto ohledu i arabská komunita...

Prostě dělal, co vynášelo. Měl tady jisté postavení, i když už dnes ‚vor v zakoně’ neznamená tolik, co dřív. Co se namanulo, do toho vložil svůj zločinecký kapitál. Jestli jsou to drogy, cédéčka nebo prostituce, to je už dneska do značné míry jedno. Specializované mafie už skoro nejsou, nanejvýš v Latinské Americe s kokainem, protože to je tak velký byznys, že jim to stačí. Ale i tam už se obchoduje i s jinými druhy drog. Prostě co se namane za ilegální byznys, to se udělá. Základem je mít autoritu, tihle lidé si musí držet mocenskou nadvládu nad svým teritoriem.

Lidovky.cz: Pokud si tady už ale vybudoval postavení a zločineckou síť, tak útěkem o ně přišel. Nebude mu to chybět?
Chybět mu to může, ale oni jsou na tento druh problémů docela zvyklí. Oni se někde usadí a když začne být půda horká, musí zmizet. Spousta z postsovětských zločinců se usazovala třeba ve Španělsku a když se na ně tamní služby zaměřily, tak museli mnozí odejít. Jemu se tady bezesporu líbilo, ale je to prostě tak.

Lidovky.cz: Jak si vysvětlujete, že ho soud dvakrát osvobodil a napotřetí mu uložil hned 22 let vězení?
Je to určitě divné, ale odsoudili ho až v momentě, kdy už tady nebyl. Může za tím stát cokoli, třeba laxní práce orgánů činných v trestním řízení nebo korupce. To jsou nejčastější důvody, které stojí za podivnými soudy. Často je to také nekompetencí orgánů činných v trestním řízení.

Lidovky.cz: Jsou v Česku další takoví Soghojanové?
Určitě se tady objevují, to bezesporu.

Lidovky.cz: Působí tady stabilně? Mají tady zločinecké sítě?
Stoprocentně, tomu věřte. Postsovětský organizovaný zločin je tady zasíťovaný. Jestli tady jsou dvanáct nebo dva měsíce v roce, to neumíme posoudit, ale sítě tady mají. V Praze, Karlových Varech, ale i Brně nebo Ostravě.

Lidovky.cz: Dají se tyto sítě efektivně odhalovat? Zadržení Soghojana byl poměrně ojedinělý případ...
Soghojan na sebe upozornil tím, že se pokusil zorganizovat nájemnou vraždu. Přeci jenom hrdelní zločin, to už přitáhne pozornost. Problém je částečně ve znalostním nebo personálním vybavení policie a zpravodajských služeb. Na ÚOOZ jsou třeba lidé, kteří se zaměřují na postsovětský prostor a neumí ani rusky. ÚOOZ obecně neodvádí v posledních letech zrovna kvalitní práci. Znám i spoustu detektivů, kteří jsou tam a jsou dobří, ale nemají patřičné podmínky k práci. A v případě ÚOOZ smrdí ryba od hlavy...

Bezpečnostní informační služba je na tom třeba poměrně dobře, co se týče znalostí o postsovětském zločinu u nás, ale problémem je nesoučinnost mezi různými bezpečnostními složkami, sdílení informací a podobně. To je ale obecně systémový problém.

Lidovky.cz: Soghojanův advokát tvrdil, že jeho klient odjel do Arménie kvůli oční vadě. Může na tom být něco pravdy?
On oční vadu skutečně má a já bych arménské zdravotnictví nepodceňoval, v bývalém SSSR mělo spíše dobrou pověst. Ale ve skutečnosti to asi žádnou roli nehrálo. On by se mohl velmi úspěšně léčit i u nás.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!