Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Experti: Česku chybí soutěže a veřejné zakázky

Design

  7:00
Prestižní architektonická soutěž Mies van der Rohe Award 2011 oceňuje každé dva roky nejlepší realizovaná architektonická díla v Evropské unii. Vyhlašuje ji nadace Mies van der Rohe a Evropská komise. Letos získala nejvyšší ocenění rekonstrukce berlínského Nového muzea od britského architekta Davida Chipperfielda. Z českých staveb zahraniční experty zaujal hotel Karlov v Benešově (Ladislav Lábus, Jiří Poláček, Václav Škarda).

Collage House. foto: José Hevia

Smyslem soutěže je upozornit veřejnost na to, jak významnou roli hraje moderní architektura ve společnosti a jak ovlivňuje kvalitu života v evropském prostředí. Porota chce zároveň podpořit architekty v jejich tvůrčím a inovativním přístupu. Cena Evropské unie za současnou architekturu a zvláštní cena pro začínající architekty jsou Nadací Mies van der Rohe se sídlem v Barceloně a Evropskou komisí udělovány každé dva roky. Slavnostní předání ceny se uskuteční 20. června 2011 v barcelonském pavilonu od Ludwiga Mies van der Rohe a vítěz získá 60.000 Eur.

Neues Museum, David Chipperfield.

FINALISTÉ

Neues Museum, Berlín, Německo (autor: David Chipperfield / David Chipperfield Architects, spolupráce Julian Harrap)

Bronks Youth Theatre, Brusel, Belgie (Martine De Maeseneer, Dirk Van den Brande / MDMA Martine De Maeseneer Architecten)

MAXXI Museum of XXI Century Arts, Řím, Itálie (Zaha Hadid, Patrick Schumacher, Gianluca Racana / Zaha Hadid Architects)

Concert House Danish Radio, Kodaň, Dánsko (Jean Nouvel / Ateliers Jean Nouvel)

Acropolis Museum, Atény, Řecko (Bernard Tschumi / Bernard Tschumi Architects)

Groot Klimmendaal Rehabilitation Centre, Arnhem, Nizozemí (Koen van Velsen / Architectenbureau Koen van Velsen) 

Nezávislí experti, profesní instituce a další vyzvané organizace ze všech států Evropské unie nominovali celkem 343 realizací, z nichž mezinárodní odborná porota (Mohsen Mostafavi - předseda, Ole Bouman, Anne Lacaton, Annette Gigon, Yvonne Farrell, Zhu Pei, Tarald Lundevall) vybrala šest staveb, které považuje za nejkvalitnější. Absolutním vítězem se stala rekonstrukce Nového muzea v Berlíně od Davida Chipperfielda.

Na rekonstrukci a dostavbu budovy zdevastované bombardováním během druhé světové války byla v roce 1997 vypsána mezinárodní architektonická soutěž. David Chipperfiel v ní zvítězil s projektem, který vytvořil společně s Julianem Harrapem. Realizace projektu byla zdlouhavá, ovlivňovaná protichůdnými názory veřejnosti. Předseda poroty stavbu označil za dílo historického významu – památkově chráněný objekt je citlivě propojen s novostavbou a výsledkem je jedinečná mnohovrstevná stavba.

Zvláštní cenu pro mladé začínající tvůrce získá Ramon Bosch a Bet Capdeferro za Casa Collage ve Španělsku – v historickém centru města Girone přeměnili několik chátrajících objektů na půvabné bydlení.

Collage House.

Česká republika se soutěže zúčastňuje pravidelně od roku 1997 a za tu dobu se šest českých realizací dostalo do katalogů i na výstavy (1997 – IPB Banka v Brně, 2001 - MUZO v Praze, 2003 - Palác Euro v Praze a Průchod valem Prašného mostu, 2005 – Klášter trapistů v Novém Dvoře, 2009 - Rodinný dům v Černošicích). Letos se to nepodařilo ani jedné stavbě. Hotel Karlov v Benešově, který navrhli architekti Ladislav Lábus, Jiří Poláček a Václav Škarda je však jedinou stavbou, kterou do soutěže nenominovali čeští experti, ale bulharský architekt Georgi Stanishevem.

Hotel Karlov.

Pokud bychom se z výsledků soutěže chtěli poučit, je zřejmé, že Česku nechybí šikovní architekti, ale veřejné zakázky a architektonické soutěže. Zatímco naši architekti do soutěže posílají spíše drobné objekty, jejich zahraniční kolegové sbírají ceny za muzea a koncertní domy.

České stavby nominované na Mies van der Rohe Award 2011

Vyvýšená cyklistická stezka v Kadani (Vít Branda / A3)

Triplex, Karlovy Vary (A69 Architects – Jaroslav Wertig, Boris Redčenkov, Prokop Tomášek, Jitka Macáková)

Hotel Karlov (Ladislav Lábus, Jiří Poláček, Václav Škarda)

Cornlofts Šaldova, Praha (Baumschlager Eberle / Dietmar Eberle, Carlo Baumschlager)

Obytné kontejnery, Praha (HŠH Architekti – Petr Hájek Architekti) 

Vila Hermína, Černín (HŠH Architekti – Petr Hájek Architekti)

12 Lofts, Praha (John Eisler)

Fakutla chemicko-technologická a tělovýchovná zařízení Univerzity Pardubice (Ladislav Kuba, Tomáš Pilař)

Národní technická knihovna (Projektil Architekti)

Nová budova Fakulty architektury ČVUT (Šrámková architekti)