Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Experti: Ostrá reakce USA na propuštění Fajáda je chybou diplomacie

USA

  18:00
PRAHA - Ostrá reakce Spojených států na rozhodnutí české vlády nevyhovět žádosti USA o vydání Libanonce Alího Fajáda je podle většiny expertů důkazem, že Česko své rozhodnutí s Američany neprojednalo. Bývalý velvyslanec ve Washingtonu Michael Žantovský řekl, že příkrý komentář svědčí o nedobré práci české diplomacie. Analytik Ondřej Ditrych vnímá vyjádření Američanů jako indicii, že český postup s nimi nebyl předem dojednaný.

Možný odjezd Alího Fajáda z věznice na Pankráci. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Fajád byl ve čtvrtek propuštěn z pankrácké věznice v době, kdy se z Libanonu vracela pětice více než půl roku pohřešovaných Čechů. Americká ambasáda to označila za šokující a neospravedlnitelné. Fajád v USA čelí obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády či z pokusu použít protiletadlovou střelu.

Opozice chce po sněmovně vysvětlení ohledně propuštěných Čechů

„Nedá se to podceňovat, protože to vyjádření skutečně nepatří k běžným způsobům komunikace. Svědčí o tom, že se něco zanedbalo,“ řekl Žantovský. Česká diplomacie podle něj zjevně nedokázala najít společnou řeč s americkou stranou. „Znamená to, že tu práci, která je diplomacii vlastní a která se snaží řešit věci diskrétně a v duchu vzájemného porozumění, se nepodařilo udělat, nebo se neudělala dobře,“ poznamenal.

Žantovský uznal, že pozice české vlády v případu nebyl lehká, protože hlavním úkolem každé vlády je chránit vlastní občany.

Mnohem tvrdší hodnocení na adresu vlády vyřkl Žantovského nástupce ve Washingtonu Alexandr Vondra (ODS). „Je to absolutně diletantské a fatální selhání zpravodajské služby a české vlády, která to celé kryje a Fajáda vydala do Libanonu podle not Hizballáhu,“ kritizoval Vondra.

Vondra: Amatérismus. Češi poslali do léčky pět trumberů, aby je vyměnili za dva agenty Hizballáhu

Bývalý ministr obrany Vondra také vyloučil to, že česká vláda propuštění Fajáda s Američany domluvila a reakce ambasády byla pouze zástěrkou pro tuto dohodu. „Pak by určitě nepadala slova jako šokující nebo neospravedlnitelný,“ míní. Podobně ostře se prý Američané vůči Česku v posledních 25 letech nevyjádřili. Vondra naznačil, že spekulace o dohodě ČR a USA může být prací mediálních odborníků. „Je to spin ze strany české vlády, aby se alespoň před českou veřejností umyla z maléru, který způsobila,“ prohlásil. Podobně se vyjádřil i Žantovský, podle nějž diskuse o této variantě není ničím užitečná. „To jsou spekulace, které v podobných situacích často někdo šíří s určitým záměrem,“ uvedl.

Kdo je Alí Fajád a jak byl v Praze zatčen?

Alí Fajíd je Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport. Američané ho chtěli vydat kvůli podezření z obchodování se zbraněmi a kokainem. Server Lidovky.cz celý příběh podrobně zmapoval, článek „Kokainu říkejte košile“, který obsahuje i autentické dokumenty, si přečíst můžete ZDE.

Libanonec Alí Fajád na snímku ze 14. září 2015.

Analytik Ditrych se přiklonil k názoru obou bývalých diplomatů, fatální důsledky pro česko-americké vztahy ale nepředpokládá. „Ta reakce v tomhle ohledu je ostřejší, než by bývala byla, kdyby to bylo vše předjednané,“ uvedl Ditrych, který působí na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. „Řekl bych ale, že se to nepodepíše na celkové kvalitě česko-amerických vztahů, spíše na spolupráci mezi bezpečnostními složkami,“ dodal.

Expert Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Jakub El-Ahmadieh poznamenal, že dopady situace lze těžko předjímat, vzhledem k tomu, že zatím je v případu příliš mnoho nejasných okolností.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!