Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Experti se po zákazu Dělnické strany obávají radikalizace

Česko

  8:29
BRNO/PRAHA - Výrok Nejvyššího správního soudu, kterým rozpustil Dělnickou stranu, vnímají odborníci na tuzemskou ultrapravicovou scénu, které LN oslovily, jako maximum možného.

šéf Dělnické strany Tomáš Vandas u soudu, kde začalo jednání o návrhu na rozpuštění strany. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Zatímco žalobu státu z loňského března soudci "smetli ze stolu" kvůli faktické nepodloženosti, tentokrát dali za pravdu vládě.
"Je to verdikt, který podobně jako ten první vstoupí do učebnic. Pokud předchozí nastavil mantinely volnosti, tenhle naopak ukázal, kde leží hranice toho, co si smí politický subjekt dovolit," pochvaluje si ortel soudu politolog a někdejší soudní znalec zaměřený na extremismus Miroslav Mareš.

Další články o zákazu Dělnické strany čtěte v dnešním vydání deníku

A stejný názor zastávají i další experti. "Přinese to oslabení extremistů v politické rovině. Cejchu, že jde o spolek neonacistů, se hned nezbaví," řekl LN specialista na extremismus, právník František Valeš z Českého helsinského výboru.

Jak na výrok soudu zareaguje vedení strany, není zatím jasné. Předseda Tomáš Vandas odkázal na sobotu, kdy padne konečné slovo.

Bude formovat novou stranu?

Experti odhadují jeho krok rozdílně. Zatímco Valeš předpokládá, že si nenechá ujít příležitost přitáhnout na sebe krátce před květnovými volbami ještě větší pozornost, Mareš vidí situaci jinak. "Bylo by to sice logické, ale počítám, že se budou spíše soustředit na zformování nové strany," tipuje.

V tom jim nikdo nezabrání. Zatímco v jiných státech, třeba v Německu, je užívání symbolů zakázané organizace trestné, český právní řád takový předpis nezná.

Sporné důkazy

Rozsudek soudu rozpuštěné straně nedává moc manévrovacího prostoru, na jehož základě by její zástupci mohli verdikt senátu napadnout.

"Odůvodnění je přesvědčivé. Nejvyšší správní soud patří k progresivním institucím, což se odrazilo ve způsobu a provedení argumentace," vysvětluje právnička Klára Kalibová z organizace In Iustitia, která bojuje proti násilí a nenávisti ve společnosti.

Zřejmě jedinou možnost, jak by extremisté mohli zpochybnit příkaz k rozpuštění, skrývá rozsáhlý důkazní materiál. Vláda v něm využila mimo jiné i poznatky získané od státních bezpečnostních složek. "Na legalitu důkazů jsou ústavní soudci velmi citliví. Kdyby byla napadena legalita důkazů získaných od zpravodajských služeb, mohla by Dělnická strana získat jiskřičku naděje," nastínil LN Mareš.

Volby? Nic se nezmění

Experti se přesto shodují, že rozsudek v sobě nese jedno riziko: může rozdmýchat nepokoje na krajně pravicové scéně. "Bezprostřední reakce asi budou intenzivní. Zejména v projevech, lze ale očekávat i násilné demonstrace," věští Kalibová.

Rovněž Mareš varuje před možnou radikalizací extremistů. "Čekám odklon od stranicko-politické činnosti, budou se znovu profilovat více militantně," míní politolog.

Včerejší verdikt by ale podle všeho neměl nijak výrazně ovlivnit zisk Dělnické strany (či jejího následníka) v květnových volbách. "Skalní příznivci to vezmou jako důkaz jejich mučednictví, ale volební potenciál u širší veřejnosti nevzroste," tvrdí Valeš.

Autoři: