Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Úředník Prahy 7 fintou ukradl tři iPhony. Využil ‚naprostého chaosu‘ na radnici, řekl soud

Česko

  6:00
PRAHA - Vymyslel fintu, jak městskou část připravit o mobilní telefony značky iPhone 5. Podle soudu totiž využil „naprostého inventárního chaosu“ na úřadu Prahy 7 a zhruba rok staré iPhony odepsal z majetku města. Policie si pro ně poté přišla k němu domů, jeden z nich používala i jeho manželka.

Bývalý vedoucí oddělení informatiky na Praze 7 Radomír Botek. Na fotografii přebírá ocenění za 3. místo v kategorii „Nejlepší webová stránka města“. foto: MČ Praha 7

Zatím nepravomocně odsoudil obvodní soud bývalého úředníka Prahy 7 pro krádež tří telefonů značky iPhone. Mobily, které podle policie používal Radomír Botek, měly být totiž oficiálně už dávno zlikvidovány. Po roce prý byly morálně zastaralé. Vhled do dřívějšího fungování úřadu na Praze 7 poskytl kuriózní rozsudek, který má server Lidovky.cz k dispozici.

„Jako zaměstnanec ve funkci vedoucí oddělení informatiky kanceláře tajemníka si bez vědomí a souhlasu zaměstnavatele vzal za majetek dva telefony iPhone 5 a jeden iPhone 5S,“ konstatoval v polovině května Obvodní soud pro Prahu 7. Tehdy uznal Radomíra Botka, bývalého šéfa informatiky na Úřadu městské části Praha 7, vinným z krádeže radničního majetku.

Kdo je Radomír Botek

  • je bývalý vedoucí oddělení informatiky, která spadala pod kancelář tajemníka Úřadu Městské části Praha 7
  • jméno Radomíra Botka figurovalo například na seznamu účastníků lobbistické akce Husa a golf, o které server Lidovky.cz informoval v listopadu roku 2014. Tehdy se na dopoledním golfovém turnaji a večerní svatomartinské huse sešli byznysmeni, státní úředníci i politici.
  • Akce se účastnili například zástupci České pošty, poslankyně Věra Kovářová (TOP 09), ministerský náměstek Zdeněk Adamec, tehdejší šéf IT Nemocnice Na Homolce Robert Vent či právě úředník Radomír Botek. Mluvčí Prahy 7 uvedl, že Botek tehdy čerpal náhradní volno.
  • LIDOVKY.CZ: ‚Tvrdě lobbistická akce’. IT manažeři si s úředníky povídali na golfu a u husy

Server Lidovky.cz nyní za pomoci písemného rozsudku zrekonstruoval, jakým způsobem úředník Botek, mimo jiné známý z lobbistické akce „Husa a golf“ (viz box Kdo je Radomír Botek), narychlo a podle soudu účelově odepsal zhruba rok staré mobilní telefony značky iPhone a dodal potvrzení o jejich likvidaci. Pro tři telefony nakonec dorazila policejní jednotka k němu domů. Městské části podle soudu způsobil škodu ve výši 32 tisíc korun.

Lednice, počítače, iPhony

Byl čtvrtek, 20. listopadu 2014. Zastupitelstvo sedmé městské části v Praze volilo nové vedení. Nová rada se starostou Janem Čižinským (Praha 7 sobě) právě střídala předchozí politickou garnituru pod vedením Marka Ječménka (ODS). A právě ta měla poslední den ve svých funkcích ještě dost práce.

Jak vyplývá z rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 7, byla ještě svolána škodní komise, která měla v plánu vyřadit úřední majetek. Tehdejší šéf odboru informatiky Radomír Botek chtěl odepsat také tři mobilní telefony značky iPhone, a speciálně pro toto jednání k nim nechal vypracovat znalecký posudek.

Ukradené iPhony

  • Znalec, který v případu vypracoval posudek k likvidaci telefonů, byl dokonce podezřelý z křivé výpovědi a podaného nepravdivého znaleckého posudku. Státní zastupitelství nakonec jeho obvinění zrušilo a případ odložilo.
  • Mimochodem: majetek k vyřazení oceňoval otec technika z IT oddělení, kterému šéfoval právě Botek. „Obžalovaný zadal dne 12.11.2014 znalci vypracování znaleckého posudku ohledně vyřazované výpočetní techniky, a to otci jeho pracovního kolegy,“ zjistil soud z provedených důkazů.

Podle výpovědí, které u soudu zazněly, tím však členy škodní komise překvapil. „Bylo mu podezřelé, že na jednání byl pozván dne 19.11.2014, přitom znalecký posudek byl datovaný až následující den, v den jednání komise,“ vypověděl před soudem jeden z tehdejších účastníků. Ten také celý průběh označil za „poměrně rychlý“ a „nestandardní“ v tom smyslu, že jeden z vyřazovaných telefonů byl starý jen deset měsíců, další něco málo přes rok. Podle Botkem objednaného posudku byl iPhone, jehož pořizovací cena činila více než dvacet tisíc korun, morálně zastaralý a neopravitelný (viz box Ukradené iPhony).

Úředníci na jednání škodní komise tehdy neměli vyřazovaný majetek u sebe, rozhodovali se na základě zmíněného posudku. K odepsání jen o rok dříve zakoupených iPhonů nakonec dali svolení. Pak už jen zbývalo majetek odvézt na likvidaci. „Věci byly naložené na vozíčku, mezi nimi byly mimo jiné i nějaké telefony v krabičkách. Zběžně se na ně podívala, podrobněji je nezkoumala, viděla rozbité telefony, nevěděla jaké, telefony nepočítala, nepamatuje si to,“ zaznamenala výpověď jedné ze členek komise soudkyně Iveta Postulková, která případ rozhodovala.

Při vyřazování majetku však komise, jak soud několikrát v rozsudku zdůraznil, jednotlivé položky nikterak neidentifikovala, a to ani podle inventárního čísla, ani podle takzvaného kódu IMEI. Jedná se o unikátní číslo, které výrobce přidělí každému mobilnímu telefonu. Díky tomu je možné přístroj v případě krádeže zablokovat.

Policii se však nakonec přístroje podařilo identifikovat a zjistit, že iPhony, které měly být podle dokumentů z úřadu zlikvidovány, jsou stále v provozu. Užívala je telefonní čísla, která patřila Botkovi a jeho manželce. „Plátcem účtu byl právě Radomír Botek. Při výslechu na policii i manželka obžalovaného sdělila své číslo, podle něhož (policisté) zjistili, že to souhlasí. IMEI odpovídala telefonu, které měly být zlikvidovány,“ stojí dále v rozsudku.

  • Podle soudu musely být telefony v době vyřazení funkční. „Celý průběh vyřazení věcí určených k likvidaci tak sice formálně proběhl zákonu neodporujícím způsobem (...), avšak reálný průběh již standardní rozhodně nebyl. Soud shledává celý průběh věcí určených k likvidaci v podstatě za účelový, obžalovaný se v něm nezvykle angažoval a vše proběhlo nezvykle rychle,“ konstatoval ještě soud.

Sám Botek ani jeho manželka, která užívala jeden z telefonů, ale v průběhu celého řízení odmítli vypovídat. A nejinak tomu bylo i na dotaz serveru Lidovky.cz. „Nebudu se vyjadřovat,“ uvedl stručně bývalý úředník s tím, že poté, co od soudu odešel s šesti měsíci vězení podmíněně, se ihned odvolal. Případ tak nyní míří na stůl Městského soudu v Praze.

Ten už v případu přitom jednou rozhodoval. Totiž: Obvodní soud pro Prahu 7 letos v lednu Botka nejprve zprostil obžaloby z toho důvodu, že kvůli špatně vedené evidenci ze strany úřadu bylo těžké ztotožnit, které telefony byly zlikvidovány. Městský soud, kam se případ dostal po odvolání státního zástupce, nicméně vrátil případ k novému projednání. V odvolacím řízení dal poté senát obvodního soudu za pravdu žalobci a exúředníka uznal vinným.

Naprostý chaos

Jak totiž soudkyně Postulková několikrát zopakovala v rozsudku, tehdejší evidenci majetku považuje za „naprostý chaos“. Chyběly například podpisy zaměstnanců o tom, že si majetek převzali, ačkoli ten už byl mězi ně vpuštěn do oběhu. Odpovědná úřednice před soudem dokonce uvedla, že „s tím nemohla nic dělat“.

I tehdejší starosta Marek Ječmének (ODS) řekl, že o ničem takovém nevěděl. „Jeho den byl poskládaný po 15 minutách, o to se nezajímal,“ reprodukoval soud v rozsudku jeho slova. „Jedná se o absolutní selhání účetní a majetkové evidence,“ uzavřela nakonec soudkyně Postulková.

Ilustrační foto: iPhone.

Na úřadu Městské části Praha 7 prý stačila k evidenci jen faktura s obecným názvem telefonu. „To odporuje zásadám vedení účetnictví a hospodárného nakládání, včetně daňových předpisů, když koupě jednotlivých telefonů probíhaly výlučně po kusech tak, aby mohly být ihned evidenčně jednorázově odepsány a současně bez specifikace IMEI, čímž byla výrazně znesnadněná jejich identifikace a přiřazení osobám,“ stojí v třináctistránkovém rozsudku.

A hned o větu dále si soudkyně ještě přisadila: „To vše za stavu naprostého inventárního chaosu, kdy si telefony podle osobních karet zaměstnanci odmítli převzít, přesto byly mezi ně puštěny do oběhu.“

Úředníky, kteří byli za tento stav odpovědní, prý nové vedení úřadu vyhodilo. „Po nových vedoucích požadujeme důsledné dodržování zákonných předpisů a interních směrnic při vyřazování a pořizování majetku. Zároveň jsme začali zveřejňovat přehledy faktur, ze kterých si veřejnost může kdykoli ověřit, jakou techniku a za jaké peníze nakupujeme,“ uvedl pro server Lidovky.cz místostarosta Pavel Vyhnánek.

Ze strany sedmé městské části se však nejednalo o jediné trestní oznámení na předchozí vedení úřadu. „Jde ale o výrazně komplikovanější a rozsáhlejší případy, u kterých odhadujeme škodu v řádech desítek milionů korun,“ doplnil místostarosta Vyhnánek s tím, že prozatím nechce podávat bližší informace.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!