Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Falešné čtečky karet jsou už i v Praze přímo na pobočkách

Česko

  20:36
PRAHA - Mnozí lidé na ně spoléhali. Bankomaty ukryté přímo v pobočkách bank pro ně byly zárukou, že jejich peníze neskončí v rukách lupičů. Ti se totiž do prosklené kóje neodváží, natož aby tu pod dohledem kamer montovali potřebné zařízení na zkopírování karty.
Bankomat - ilustrační foto

Bankomat - ilustrační foto foto: www.csabusinesssolutions.com

Toto na první pohled logické vysvětlení ale v těchto dnech vůbec neplatí. Uzavřené bankomaty jsou naopak jedny z nejrizikovějších, Může za to nová taktika gangů bankovních lupičů, kteří oprášili starý způsob takzvaného skimmingu karet. Snímače magnetického proužku montují přímo na vstupní čtečky u dveří k bankomatu. Poté už stačí pouze pomocí skryté kamery odečíst PIN a za několik hodin máte vyluxovaný účet.

Není to jen planá hrozba. Redaktor LN odhalil falešnou čtečku karet před několika dny přímo na pražském Andělu. Na originální čtečce tu byl nasazený kryt ve stejné barvě. Samozřejmě se všemi náležitostmi potřebnými ke zjištění údajů z magnetického proužku. Jedinou drobnou indicií, že není něco v pořádku, byla žlutá dioda označující otevřené dveře. Ta byla částečně schovaná za falešným krytem a svítila tak velmi málo. Poté už stačilo jen za čtečku vzít a kryt se skimmovacím zařízením zůstal nálezci v ruce.

"Na otvírání dveří používejte jinou kartu"
Obvodní oddělení policie na pražském Smíchově okamžitě předalo celou věc hospodářské kriminálce, která ji nyní šetří. O pokusu ukrást údaje z bankovních karet klientů už ví i ČSOB, na jejíž pobočce bylo zařízení namontováno. "Potvrzuji, že jsme se s případem, kdy byla čtečka umístěná při vstupu k bankomatu, opravdu setkali," řekla mluvčí banky Pavla Hávová.

Banka vyzývá lidi, kteří v jejích bankomatech vybírají peníze, aby si vstupní zařízení důkladně prohlédli. "To samé platí při vlastní obsluze bankomatu. Zde je nutné prohlédnout si jak čtečku, klávesnici, tak i výdejní přihrádku. Navíc je nutné, aby si lidé při zadávání PIN zakrývali klávesnici rukou. Pokud klienti zjistí cokoli neobvyklého, neměli by transakci provádět a měli by nás okamžitě kontaktovat," vyzývá mluvčí ČSOB.

Podobně mluví i policie. Pokud lidé podezřelé zařízení spatří, měli by ihned zavolat linku 158. Pro policisty je totiž zařízení nejcennější, pokud zůstane na místě a manipuluje s ním co nejméně lidí.

Zkopírování citlivých údajů ve vstupní čtečce k bankomatu mohou ale lidé poměrně lehce zabránit. Stačí otevírat dveře jinou magnetickou kartou. "V řadě případů ani není nutná platební, ale libovolná, která má magnetický proužek," radí lidem Karel Kadlčák, předseda Bezpečnostního výboru Sdružení bankovních karet.

Autor: