Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Febiofest přivítá Wenderse

Kultura

  9:31
Netradiční pohled na francouzskou novou vlnu, retrospektiva Wima Wenderse a kolekce současné dánské kinematografie. Taková letos budou hlavní lákadla filmového festivalu Febiofest. Do začátku Febiofestu ještě zbývají téměř dva měsíce, už teď jsou však známy jeho hlavní programové pilíře.

Wim Wenders. foto: Reprofoto

Letošní šestnáctý ročník má osobní návštěvou poctít režisér a fotograf Wim Wenders, kterému festival uspořádá obsáhlou retrospektivu. Jeden z tvůrců takzvaného nového německého filmu je podepsán pod snímky jako Nebe nad Berlínem, Stav věcí či Buena Vista Social Club.

Wim Wenders.K padesátému výročí počátků francouzské nové vlny pak organizátoři připravili pásmo, které ji nahlíží prostřednictvím titulů u nás prakticky neznámých autorů a méně povědomých děl klíčových režisérů, mezi něž patří třeba Jean-Luc Godard, Agnes Vardová či François Truffaut. Právě jeho debut Nikdo mě nemá rád vznikl spolu s dalšími iniciačními filmy v roce 1959, který tak lze považovat za začátek tohoto zásadního fenoménu světového filmu.

Vlastní retrospektivy se dočká také dánská kinematografie.
„Výjimečným na tomto balíku, čítajícím asi deset titulů, je fakt, že všechny vznikly prakticky během jednoho roku, což svědčí o nebývalém tvůrčím potenciálu této malé skandinávské země,“ říká Hana Cielová, která spolu se Štefanem Uhríkem šéfuje týmu festivalových dramaturgů.

Dánským „balíčkem“ Febiofest pokračuje v mapování severského filmu: loni se zaměřil na snímky z Norska a Estonka. Na předchozí ročník navazuje programová skladba orientací na hrané snímky prakticky z celého světa, jejichž značná část pochází z uplynulého roku. „Letos například vytvoříme velkou sekci Panorama světového filmu pro dva největší kinosály Village Cinemas, tam diváci nepochybně najdou řadu aktuálních lahůdek,“ zmiňuje Štefan Uhrík dějiště pražské části přehlídky. Zachovány zůstávají sekce panoramat britskoamerického, asijského a latinskoamerického kina, opět dojde také na experimentální blok Kino extrémů.

V porotě zasednou diváci
Soutěžní sekci mladých evropských filmů bude i letos hodnotit porota sestavená z třiatřiceti diváků různých profesí a věku tak, aby reprezentovala českou sociální strukturu. Zájemci se mohou hlásit na festivalovém webu Febiofest.cz. Tvůrce vítězného filmu získá 5000 eur, stejná suma poputuje k distributorovi, který snímek uvede do tuzemských kin.

Do čela poroty jmenuje ředitel festivalu Fero Fenič osobnost, která však bude moci uplatnit svůj hlas pouze v případě, že by došlo k rovnosti bodů. Na slavnostním zakončení pak čestný předseda předá Hlavní cenu, majitele najdou také Ceny české kritiky Kristián v kategoriích nejlepší hraný, animovaný a dokumentární počin. Poté, co z tuzemských výročních cen, Českých lvů, vypadla anticena Plyšový lev, Febiofest zavádí novinku – nadžánrovou „trofej“ pro nejhorší dílo loňského roku. „Pokud česká filmová kritika uděluje na festivalu cenu nejlepším filmům, pak má právo poukázat i na to, co se nepovedlo,“ říká Fenič.

16. ročník Febiofestu se odehraje v Praze ve dnech 26. 3.–3. 4. s následnými ozvěnami po celé republice, samostatná část proběhne v dubnu městy na Slovensku. Lístky v Praze budou i letos stát 79 Kč, na přidružený Febiofest Music Festival zůstává vstup zdarma.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.