Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Fiasko norské policie: měla Brevikův popis, netrefila ostrov

Svět

  14:16
OSLO - Loňskému masakru v Oslu se dalo zabránit nebo ho přinejmenším přerušit. Uvedla to nezávislá komise, která rok zkoumala okolnosti útoků Anderse Behringa Breivika. Policisté nejen měli Breivkův popis, ale spletli si i ostrov, kde vrah útočil.

Anders Breivik u soudu. foto: Reuters

Podle předsedkyně komise Alexandry Bechové Gjörvové loni 22. července v 15:35, tedy asi deset minut po explozi bomby nastražené v dodávce v centru Osla, jeden chodec policii upozornil, že spatřil podezřelého muže, který vypadal jako policista a měl v ruce pistoli. Muž se prý pohyboval sám a nasedl do šedé dodávky.

Bechová Gjörvová tento popis označila za velice přesný. Informace sice sloužící policista předal operační centrále, tam ale kvůli chaotické situaci zůstala dalších 20 minut, aniž si jí někdo všimnul. Kdyby policie reagovala rychleji mohlo možná Breivika zastavit policejní auto, které v 15:57 minul, nebo strážci zákona z policejní stanice, okolo níž projel o šest minut později.

Po útoku ve vládní čtvrti Osla, který si vyžádal osm životů, Breivik zaútočil na účastníky letního tábora socialistické mládeže na ostrově Utöya, kde se jeho obětí stalo 69 převážně mladých lidí.

Osudné zpoždění
Špatné zeměpisné znalosti příslušníků norské policie navíc vedly k tomu, že policisté dorazili se zpožděním na ostrov Utöya, kde pravicový radikál Anders Behring Breivik střílel do účastníků tábora mladých sociálních demokratů. Policisté si totiž ostrov Utöya spletli s nedalekým ostrovem Geitöya a zamířili nejprve tam. Podle norského tisku to vyplývá ze zprávy speciální komise, která uplynulý rok zkoumala okolnosti Breivikových teroristických útoků, které si vyžádaly 77 obětí.

Na ostrově Utoya, nedaleko Osla, postřílel Anders Breivik nejméně 77 lidí na mládežnickém táboře

Norský deník Verdens Gang uvedl, že speciální jednotky Delta neměly při cestě za Breivikem mapu a jediným navigačním zařízením, kterým se řídily, byl ruční přístroj GPS.

Policisté byli očividně přesvědčeni, že cesta na ostrov bude krátká, proto také malý gumový člun plně naložili. Do člunu se ale kvůli přetížení dostala voda, navíc měl problémy s motorem, a proto policisté museli nakonec sehnat jiné dva čluny. Zdržení, které tak vzniklo, stálo podle kritiků řadu lidských životů.

Komise 22. července

Norská vláda zřídila takzvanou Komisi 22. července krátce po atentátech, 12. srpna 2011, a do jejího čela jmenovala právničku Alexandru Bechovou Gjörvovou

V uplynulém roce desetičlenná komise zkoumala mimo jiné, nakolik tajné služby před útoky sledovaly nebezpečí ze strany pravicových radikálů a jejich výhrůžky, a zjišťovala dostupnost střelných zbraní, munice a nebezpečných chemikálií v Norsku. Zabývala se také tím, jak dobře byla zajištěna bezpečnost vládních budov v centru norského hlavního města, u nichž Breivik nastražil nálož.

Dále se komise detailně podívala na to, jak rychle a účinně norská policie reagovala na Breivikův útok

Majitel jedné z chat v oblasti amatérsky natočil vyplutí policejního člunu od ostrova Storöya. Z videa je patrné, jak řidič člunu po opuštění mola chvíli váhá a pak volí kurz na západ k blízkému ostrovu Geitöya a teprve později zamíří jižně k ostrovu Utöya, vzdálenému 3,6 kilometru.

Překvapivá neznalost terénu
Místní obyvatelé překvapilo, že si policisté mohli oba ostrovy splést. Dívka, která v oblasti bydlí, listu Verdens Gang řekla, že ostrov Geitöya není osídlený a využívají ho lesníci. Na ostrově Utöya je naproti tomu množství velkých budov, které jsou i z dálky zřetelně viditelné.

Neznalost terénu přiznal již jeden z policistů, kteří svědčili v procesu s Breivikem před soudem v metropoli Oslu. Prohlásil, že si nebyl jistý, kde Utöya leží. "Na ostrově Utöya jsem nikdy předtím nebyl. Ale ze silnice, po které jsem dříve projížděl, jsem si pamatoval ukazatel 'Utöya 200 metrů', takže jsem měl ponětí, kam jedeme," vypověděl policista před soudem.

.

Autoři: ,

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...