Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Fico zkusí sestavit vládu. Radičová s ním ale jednat nechce

Svět

  11:04aktualizováno  18:57
BRATISLAVA - Slovenské volby vyhrála drtivým způsobem strana současného premiéra Fica Smer-sociální demokracie (Smer-SD), podobně jako při nedávných volbách v Česku to ale vypadá, že Ficovi se nepodaří najít partnera pro vyjednání o podobě nové vlády. Prezident Ivan Gašparovič uvedl, že sestavením vlády pověří vítěze voleb.

Robert Fico foto: ČTK

Současní Ficovi koaliční partneři dopadli nevalně. Nacionalisté ze strany SNS vedené Jánem Slotou s 5,07 % získali pouze 9 křesel, Mečiarovo LS-HZDS pětiprocentní hranici nutnou pro získání mandátu dokonce poprvé v dějinách Slovenska nepřekročilo.

Podle prvních komentářů se tak zřejmě uzavřela éra "mečiarismu", která byla mimo jiné spojena s mezinárodní izolací Slovenska.

"Už před volbami jsem řekl, že sestavením vlády pověřím vítěze voleb," prohlásil  Gašparovič. "Je to tradice, kterou neporuším, které se držím, a opakuji, je to politická strana, která dostala nejvíce hlasů občanů," dodal. Poděkoval také všem voličům. S účastí, která dosáhla téměř 59 procent, ale příliš spokojen není. Zdá se mu nízká.

Ficovy šance na sestavení vlády jsou malé. Všechny ostatní strany mimo současnou vládnoucí koalici totiž spolupráci s ním odmítli.

"Uděláme všechno proto, aby strana Smer-sociální demokracie byla dominantním subjektem vládního kabinetu na další čtyři roky. Zda se nám to podaří, záleží od toho, jak budou probíhat konkrétní jednání," řekl ráno Fico na tiskové konferenci.

Jednání hodlá Fico začít u největšího politického rivala - opoziční SDKÚ-DS. "Byl by to podvod na voličích," odmítla spolupráci se Směrem jednička kandidátky SDKU-DS Radičová. Právě o ní se hovoří jako o žhavé kandidátce na první slovenskou premiérku.

Krvavé slzy a konec mačiarismu

"Napáchali dost a pan Mečiar by měl po dvaceti letech konečně odejít do důchodu," uvedl Richard Sulík, předseda strany Svoboda a Solidarita.

"Sláva patří vítězům a čest poraženým. Do parlamentu se vrátíme," vzkázal sedmašedesátiletý Mečiar. Nacionalistická SNS se sice do parlamentu dostala, ale výrazně oslabila. "Je mi z toho jen velmi smutno, smutno ze Slováků. Ale jaký národ, taková vláda. A všichni budeme plakat - krvavé slzy," řekl novinářům šéf SNS Ján Slota, který je znám svými výpady vůči Maďarsku nebo Romům.

Nová slovenská vláda, kterou se pokusí sestavit středopravé strany, bude muset řešit především dopady hospodářské krize, vysokou nezaměstnanost a napravovat pošramocené vztahy se sousedním Maďarskem. Na nich se podepsala také předvolební kampaň.

Poté, co Maďarsko přijalo zákon, který umožňuje udělit maďarské občanství etnickým Maďarům žijícím v zahraničí, Slováci pohrozili, že Maďaři žijící na Slovensku přijdou o slovenské občanství, pokud získají občanství maďarské.

Vzhledem k vyhroceným slovensko-maďarským vztahům je podle politologa Juraje Marušiaka volební výsledek pozitivním signálem. "Slováci dali najevo, že extremismus a radikální nálady nemají oporu ve společnosti," řekl pro slovenskou tiskovou agenturu. Politolog Michal Horský s tím souhlasí. V mezinárodních souvislostech a s ohledem na maďarské sousedy označil výsledek voleb dokonce za vynikající.

Čtěte také

Maďarská menšina nebude v parlamentu zastoupena nynejší SMK, ale novou liberálnější Most-Híd vedenou Bélou Bugárem.

"Je to krásný ranní zázrak," okomentovala výsledky voleb vedoucí kandidátky opoziční strany SDKÚ-DS Iveta Radičová, která skončila druhá se ziskem 15,42 %. Současně poblahopřála vítězovi voleb straně Smer. Právě ona má největší šanci sestavit vládu a na Slovensku se tak může opakovat podobný scénář, jako po volbách v Česku.

Staří známí

Iveta Radičová hodlá o podobě nové vlády jednat už dnes. Nejprve se šéfem strany SaS Richardem Sulíkem, předsedou křesťanských demokratů Jánem  Figeľem a poté pravděpodobně i s Bélou Bugárem ze strany Most-Híd.

Anketa

Komu jste přáli vítězství ve slovenských volbách?

Ficovi a jeho Smeru 2409
Středopravicové opozici 8723
Slovenské národní straně 260
HZDS Vladimíra Mečiara 213
Straně maďarské koalice 507
Nikomu 796

Pravicové strany budou muset najít společnou řeč v několika tématech. Názorově by na sebe mohli narazit hlavně konzervativní KDH s liberály z SaS. Ti podporují například registrované partnerství homosexuálů nebo beztrestné držení malého množství marihuany.

Špičky SDKÚ, SaS, KDH a Mostu-Híd se dobře znají a mají zkušenosti ze společného vládnutí. Pod vedením premiéra Dzurindy v letech 1998 až 2006 spolu prosazovali několik reforem, které pomohly k rychlému růstu slovenské ekonomiky.

Oslavy v sídle SDKÚ-DS

Je to výborný výsledek, komentoval Schwazenberg

Největší dojem na předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga udělalo, že voliči na Slovensku rozhodli stejně jako v Česku. Zejména ocenil, že navzdory hospodářské krizi voliči nedávali hlasy extremistickým stranám a že ze slovenského parlamentu vymizela Mečiarova HZDS; naopak posílily křesťanskodemokratické strany. "To je výborný výsledek," dodal.

Jak řekl, někteří ze slovenských politických předáků mu už v noci na dnešek telefonovali. Některým z nich napíše blahopřejné dopisy, jejich jména říci ale nechtěl. "Telegramy už bohužel neexistují, to nám pošta taky zrušila," posteskl si.

Petr Nečas a Bohuslav Sobotka o slovenských volbách

Petr Nečas
"Situace na Slovensku je v několika rysech podobná povolební situaci v Česku. Také vítězný Ficův Smer ztratil podporu v posledních týdnech před volbami podobně jako Paroubkova sociální demokracie a jeho vítězství mu nezaručuje cestu k sestavení vlády," zhodnotil slovenské volby lídr ODS Petr Nečas.

"Iveta Radičová zdůraznila, že si občané Slovenska vybrali cestu odpovědnosti. To je určitě pozitivní závěr voleb na Slovensku. Povolební vyjednávání u našich východních sousedů určitě jednoduchá nebudou. Podobnost je mimo jiné i v úspěchu nedávno vzniklých stran SaS a Most-Hít. Přeji Ivetě Radičové, aby se jí podařilo vytvořit dohodu, která bude pro občany Slovenska zárukou pozitivních změn," dodal Nečas.

Bohuslav Sobotka
Blahopřeji Róbertu Ficovi, předsedovi strany SMER-SD, která je partnerskou stranou ČSSD, k mimořádnému zisku ve volbách, kdy strana SMER-SD získala o téměř více jak 6% hlasů více, než ve volbách v roce 2006. SMER-SD zvítězila s obrovským náskokem 19% před druhou stranou SDKÚ-DS.

Tak vysoký zisk hlasů pro SMER-SD nelze interpretovat jinak, než jako ocenění čtyřleté práce vlády v čele s R. Ficem a stranou SMER-SD slovenskými občany. Toto vítězství je o to cennější, neboť to byla vláda R. Fica, která přivedla zemi do eurozóny a vedla zemi v nelehkém období hospodářské krize.

Vítám rozhodnutí prezidenta SR Ivana Gašparoviče pověřit jednáním o sestavení vlády vítěze slovenských voleb R. Fica. Jsem přesvědčen, že tak silný mandát od voličů je možné využít k sestavení vlády s účastí SMER-SD, což by odpovídalo mimořádně vysokému volebnímu zisku této strany. Tedy k sestavení vlády, jejímž cílem nebude pouze bezhlavě rozpočtově škrtat, odbourávat daňovou progresi, zavádět princip placeného zdravotnictví a odbourávat sociální smír v zemi tak, jak se zatím rýsuje v diskusích vládní program pravicové koalice v ČR.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...