Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Filip vládě se sociálními demokraty nevěří. Ale...

Česko

  7:00
PRAHA - Když se začalo mluvit o tom, že by právě on měl v čele komunistů vystřídat Miroslava Grebeníčka, přezdívalo se Vojtěchu Filipovi "Grebeníček s lidskou tváří". Komunisté si slibovali, že zpravidla výborně připravený Filip s imagí rockera a povětšinou i s úsměvem na tváři (na to, že byl spolupracovníkem StB s krycím jménem Falmer se jaksi pozapomínalo) dodá straně novou dynamiku a po prototypu klasického předlistopadového člena KSČ Grebeníčka osloví nové voliče.

Předseda KSČM na návštěvě Lidových novin. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Namísto toho ale pod Filipovým vedením nastal pravý opak. Zatímco komunisti v čele s Grebeníčkem brali po volbách v roce 2002 jednačtyřicet mandátů, Filip o čtyři roky později dosáhl pouze na šestadvacet křesel ve sněmovně. A podle průzkumů veřejného mínění to s komunisty o moc lépe nevypadá ani nyní. V některých z nich je dokonce předhání TOP 09. KSČM tak hrozí, že přijde o pozici třetí nejsilnější strany.

Počkáme si, vše bude jinak
Vojtěch Filip si z toho ale evidentně hlavu nedělá. "Já počkám na výsledek voleb. Mě to zajímá z toho pohledu, v jakých jsme debatách a s kým, jestli jsme se dostali do těch debat, ale jinak mě to netrápí. Protože nakonec se vždycky ukáže, že to je jinak," tvrdí.

Kulatý stůl s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem

"KSČM má dvacetiletou zkušenost, jak se jim psaly preference. Vždy to dopadlo jinak. Chápu, že ovlivňování veřejného mínění se děje různými metodami a tohle je jedna z nich," dodává Filip. To už je opět ve své roli klidně mluvícího, usmívajícího se pána, který si nanejvýš posteskne nad tím, že v LN dostává prostor "jen jednou za čtyři roky před volbami". Což navíc není pravda. Stopy rozčilení, kdy ho doslova "vytočila" kolegyně Lenka Zlámalová ekonomickými dotazy a Filip se vztekal, křičel a oči mu plály hněvem, jsou zcela pryč.

Jaký výsledek by tedy pro něj ve volbách znamenal neúspěch? Stačilo by mu prý zopakovat výsledek posledních voleb. "Já bych rád, aby KSČM zůstala minimálně třetí nejsilnější politickou stranou a každý mandát nad 26 budu považovat za úspěch." Paradoxně i s menším počtem poslanců by Filipovi komunisti mohli mít historickou šanci podílet se na vládě. Tedy za předpokladu, že by "zabodovala" sociální demokracie a obě levicové strany měly ve sněmovně více než sto hlasů.

Když ČSSD nenajde partnera, uzavře velkou koalici
Lídři socialistů v čele s Jiřím Paroubkem se sice zaklínají, že přímo do vlády by KSČM nevzali, ale podpoře své menšinové vlády by se od nich nebránili. Vojtěch Filip ale tvrdí, že takové možnosti nevěří. "Já si opravdu myslím, že sociální demokracie hledá jiné partnery, a když je nenajde, tak uzavře velkou koalici. Já si to vážně myslím," říká Filip a tváří se u toho opravdu přesvědčeně.

Předseda KSČM na návštěvě Lidových novin.

Dokonce nechce odpovídat ani na hypotetické otázky, zda by byli ochotni menšinovou vládu socialistů tolerovat. "Ptáte se mě na něco, co ještě nenastalo, a nebudu na to reagovat, protože nevím, jak dopadne ten výsledek," odmítá Filip hovořit o podrobnostech.
Mimochodem: velmi zajímavé je, že vlastně ani sám netvrdí, že by komunisté do vlády chtěli. Namísto jediné myslitelné varianty – tedy spojení se socialisty – Filip vytahuje naprosto nereálnou variantu. "Říkám, že v případě tak hluboké krize, že by muselo dojít k vládě národní shody, jsme ochotni se na vládě podílet," popisuje svoji vizi Filip. "Máme dostatek odborníků, kteří by mohli zastávat ty funkce," konstatuje předseda komunistů.

Na připomínky, že taková myšlenka je skutečně utopií, protože s výjimkou sociální demokracie všechny ostatní relevantní strany jasně deklarovaly, že s komunisty spolupracovat nebudou a ani v krajně nepravděpodobném případě "vlády národní shody" by je ve vládě nikdo nepotřeboval, Vojtěch Filip pouze odsekává. "To je pouze váš názor. Já si nemyslím, že to je tak, jak říkáte. Kromě toho, třeba v Karlových Varech jsme byli v koalici nejen se sociální demokracií, ale i s hnutím lékařů," podotýká.

Paroubek to tak nemyslel
Stokrát po právu opakovaným faktem – který ale Filip odmítá veřejně připustit – je, že se jeho strana může k moci dostat pouze v nějaké podobě svazku s ČSSD. Mluví tedy už alespoň neformálně o těchto možnostech s Jiřím Paroubkem? "Ne, já to odmítám nejen novinářům, ale i ostatním. Já říkám, že o povolební situaci se jedná po volbách," poznamenává šéf komunistů. "Nakonec česká ústava je v tomto ohledu velmi konzervativní a dobře postavená. Třicet dnů po volbách na projednávání výsledků voleb mezi politickými stranami, to je času až dost," vysvětluje Filip svůj pohled na věc.

S Paroubkem prý naposledy mluvil na schůzi sněmovny o programu, od té doby ne. Invektivy, které si veřejně vyměňují, ale zřejmě nebudou tak "žhavé", jak to má vypadat. Když Paroubek řekl, že ve vládě nebudou ani komunisti, ani ježibaby, okamžitě sám od sebe poslal Filipovi omluvnou textovou zprávu. "Pane předsedo. Ve svých vystoupeních přirovnávám obavy z komunistů k obavám z ježibaby. Není to vůči KSČM urážlivé, naopak ukazuje absurditu celé věci. Takto bát se komunistů, to je jako bát se ježibaby. Jiří Paroubek," čte Filip ze svého telefonu.

Stejně tak připouští, že pro socialisty stěží akceptovatelné vystoupení z NATO nebude pro jeho stranu podmínkou pro spolupráci, ač to nedávno tvrdil. "Není to podmínka, je to prostě náš politický směr," říká Filip. "My si podmínky neklademe," dodává, aby bylo jasno.

Autor: