Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Neznámá kapitola Pražského povstání: u rozhlasu umíraly německé ženy

Česko

  18:15
PRAHA - Během Pražského povstání zemřelo u rozhlasu i dvanáct německých civilistů včetně tří žen, kteří pracovali v nedaleké Tabákové režii. Český rozhlas společně s badateli z Vojenského historického ústavu ve speciálním projektu Bitva o rozhlas zrekonstruovali jejich příběh z dobových fotografií a videí.

Dav povstalců směřuje 35 německých civilistů pod palbu německých ostřelovačů. foto: Youtube / Český rozhlas

Zeman ocenil válečné veterány. Některé chce vzít na oslavy v Moskvě

Doposud neznámá událost se odehrála v první den povstání 5. května 1945. Rozhlas volal o pomoc a situace prudce stupňovala nenávist vůči německému obyvatelstvu. „A tak došlo k tomu, že povstalci kolem čtvrté hodiny z firmy Tabáková režie, která sídlila v Římské ulici, asi tři bloky nad rozhlasem, vyvlekli skupinu asi pětatřiceti německých civilistů a ty hnali Římskou ulicí až na ústí Balbínovy, směrem dolů k Vinohradské, tehdy Schwerinově, třídě,“ popsal pro Český rozhlas scénu, kterou zachytil dokumentární film, badatel a publicista Zdeněk Roučka.

Podle historika Tomáše Jakla z Vojenského historického ústavu byla v té chvíli Vinohradská ostřelována německými vojáky. Zřejmě pod vlivem davové psychózy se masa lidí rozhodla poslat skupinu civilistů do této palby.

„Jeden z těch civilistů podle svědectví vytáhl pistoli a střelil jednoho povstalce do nohy. Prásknul další výstřel a ten Němec byl okamžitě mrtvý. Pak se samozřejmě začalo střílet dál a další dva civilisté padli k zemi. Když pak Němci utíkali podél rohu rozhlasu dolů po Vinohradské třídě, kulomet zastřelil pět civilistů, z toho jednu ženu. Hned za rohem padli další tři, i tam byla jedna dívka. Jeden z nich doběhl vlastně až pod vchod do rozhlasu na Vinohradské a tam zůstal ležet, další doběhl kousek nad tu ohradu, která byla pod rozhlasem,“ řekl historik. 

Jakl došel k závěru, že oběťmi byli Němci, přestože jejich totožnost není známá. Jeho závěr podporují svědectví lidí ze sousedství i fotodokumentace, na které jsou vidět obrazy Hitlera i dalších německých pohlavárů. „Tímto způsobem byli za povstání označováni právě mrtví Němci,“ uvedl.

Kdo je tajemný padlý z Pražského povstání? Pozná ho někdo?

Dokument Bitva o rozhlas měl premiéru v úterý v Galerii na Vinohradské. Film odhaluje mnoho jedinečných záběrů získaných z Národního filmového archivu. Podle badatelů film vůbec poprvé ukazuje, co přesně se stalo, včetně excesů, které dříve byly zřejmě záměrně utajovány.

Projekt Českého rozhlasu Bitva o rozhlas vznikl, aby pojmenoval zapomenuté oběti Pražského povstání. V rámci projektu u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války připravil Český rozhlas na úterý kromě premiéry filmu i odhalení pamětní desky, výstavu fotografií nebo audiovizuální show.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...