Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Film provokujících Rafanů bude zdarma na webu

Kultura

  8:00
PRAHA - Celovečerní dokument 31 konců/31 začátků bude možné vidět na adrese www.DAFilms.com.

Jeden z členů výtvarné skupiny Rafani David Kořínek (vlevo) a Mark Ther, který ve filmu vystupuje foto: ČTK

Snímek, který přibližuje dvě desítky osobností alternativní kultury, natočili členové skupiny Rafani. Od 25. června bude celovečerní dokument v internetové distribuci, zdarma ho bude možné vidět na adrese www.DAFilms.com.

Umělecká skupina Rafani vznikla v roce 2000 v Praze mezi studenty Akademie výtvarných umění. Prošlo jí přes deset členů, vždy jich je ale kolem pěti. V občanském životě jsou malíři, učitelé nebo kurátoři, jejich skupinová činnost má vždycky politický a společenský přesah, často vyznívá jako provokace.

Pálili vlajku a vstoupili do KSČ

Skupinu Rafani záhy mediálně zviditelnily jejich projekty, jakými bylo přetření Lennonovy zdi na Kampě, pálení vlajky, cynické komentáře odsunutí sudetských Němců, vstup do KSČ, utopení obrazu z Národní galerie v Orlické přehradě nebo roční ohlašování demonstrací na Václavském náměstí. Část z nich se v roce 2004 vykálela v Národní galerii před dílem Milana Knížáka, aby tak vyjádřili své mínění o tehdejším řediteli.

V roce 2010 natočili Rafani dokumentární film 31 konců/31 začátků. Film měl tehdy premiéru na festivalu v Jihlavě, kde získal zvláštní uznání poroty. Vystupuje v něm 21 osobností především z oblasti noisové hudby, konceptuálního umění, populární literatury a politického aktivismu, kterým Rafani kladou otázky.

Ty ale ve filmu nikde nezazní, pouze odpovědi. Lze se jen domýšlet, na jaký podnět umělci Pavel Sterec a Mark Ther, grafický designér Petr Krejzek, aktivista Ondřej Slačálek nebo raper Vladimir 518 formulují svá životní i tvůrčí kréda. Všem je ale společné to, že se jejich tvorba a životy vymykají hlavnímu proudu, v umění i životě hledají vlastní, alternativní cesty a jsou kritičtí ke světu kolem sebe.

Autoři: ,