Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Filmy, filmy, večírky a filmy: začíná karlovarský festival

Kultura

  7:00
KARLOVY VARY / PRAHA - Svátek českých filmožroutů začíná. Od pátku do příští soboty se v Karlových Varech koná mezinárodní filmový festival, akce populární mezi vrcholnými politiky i nemajetnými studenty. Co letos čekat na největší české filmové přehlídce?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Letos poprvé se festival ve Varech koná pod vedením Karla Ocha, který vystřídal dlouholetou programovou ředitelku Evu Zaoralovou. Nezdá se ale, že by toto střídání přineslo výraznou změnu jeho základních charakteristik. Vary zůstávají festivalem především pro diváky, méně už pro filmaře.

Čtěte také:

Přitažlivost přehlídky tkví především v šanci vidět snímky, které už stihly uspět na jiných festivalech a získat uznání mezinárodního publika jiným způsobem. Ve Varech prostě mnohem víc lákají zajímavé retrospektivy než skladba hlavní soutěže. Z ní letos organizátoři vypichují mimo jiné dva německé filmy.

Snímek Lollipop Monster režisérky Zisky Riemannové o dvou dospívajících kamarádkách, v němž německá kritika odhaluje vlivy Davida Lynche nebo Nebeských stvoření pozdějšího tvůrce Petera Jacksona, ve kterém před lety debutovala Kate Winsletová. Neviditelná od Christiana Schwochova je zase příběh introvertní herečky, již obsazení do hlavní roli navede na cestu za sebou samou...

Dva čeští elektrikáři v Zambii
Pozoruhodnou kumulací módních témat může zaujmout synopse ruského filmu Beduín – "Ukrajinka Rita přijíždí do Sant Petěrburgu, aby pro homosexuální pár za tučný honorář odnosila dítě. Potřebuje totiž značnou částku peněz na léčbu dcery trpící leukemií".

Český film se do hlavní soutěže nedostal, Lidice Petra Nikolaeva ani v kinech dosud neuvedená novinka Roberta Sedláčka Rodina je základ státu v očích organizátorů neuspěly. Nicméně domácí diváci ale mohou "adoptovat" slovenský snímek Cigán, v němž režisér Martin Šulík (například Záhrada nebo Sluneční stát) vypráví o osudu chlapce z romské osady.

Ambiciózní české zástupce ale bude možné najít v sekci Na východ od Západu, v níž bude uveden nový film Petra Marka Nic proti ničemu, natočený ve stylu hnutí Dogma 95, jemuž předcházejí dobré reference, dokumentarista Martin Mareček (Zdroj, Auto*mat) představí film Pod sluncem tma, v němž zachytil anabázi dvou českých elektrikářů v Zambii.

Největší pozornost se upírá na zahraniční herce
Ve slovenském dramatu Viditelný svět zase hraje hlavní roli – postavu osamělého leteckého dispečera, který šmíruje mladou rodinu v domě přes ulici – Ivan Trojan. Pozornost médií obecně a fotografů zvlášť se každý rok soustředí na hosty z ciziny. Mezi těmi ostře sledovanými je letos britská herečka Judi Denchová, která uvede novou adaptaci Jany Eyrové, do níž byla obsazena.

Do Varů přijede i John Turturro, výrazný herec, spojený se scénou amerického nezávislého filmu 90. let. Hrál hlavní roli v Bartonovi Finkovi, s nímž bratři Coenové vyhráli v Cannes, dvojice ho obsadila také do role jednoho z prchajících vězňů v úspěšné komedii Bratříčku, kde jsi. Často také účinkoval ve filmech známého afroamerického režiséra Spikea Leeho.

Vary navštíví i korejský režisér Kim Ki-duk
Poslední dobou si zahrál třeba v Bayových Transformerech. Ve Varech uvede světovou premiéru snímku Někde, dnes večer, příběhu dvou osamělců konverzujících na erotické lince.

Film je součástí série věnované památce zavražděného nizozemského publicisty a filmaře Thea van Gogha, z jehož práce snímek vychází. Na festival zavítají také herci, jejichž tváře jsou povědomé, znalost jejich jmen je už ale rozšířená méně – spolehliví představitelé vedlejších rolí David Morse a Burt Young. Do Varů se vrací mezi českými cinefily oceňovaný korejský režisér Kim Ki-duk.

Známý polský herec a režisér Jerzy Stuhr uvede projekt italského filmu Habemus Papam, tragikomický příběh o nově zvoleném papeži, který se psychicky zhroutí a prochází terapií, v režii Nanniho Morettiho. Soutěžil letos i v Cannes.

Atraktivní sekce Horizonty
Divácky atraktivní bude nepochybně sekce Horizonty, do níž byl zařazeny filmy jako Strom života Terrence Malicka (letos zvítězil v Cannes), Turínské plátno obdivovaného maďarského tvůrce Bély Tarra, rozvláčný epos Tenkrát v Anatolii tureckého tvůrce Nuriho Bilge Ceylana, Le Havre Akiho Kaurismäkiho, A také poslední filmy bratří Dardenneových, Andreje Zvjaginceva a dalších světových tvůrců.

Přelomovou událostí domácí kinematografie by mělo být uvedení digitálně restaurované podoby Vláčilovy Markéty Lazarové. Na velkém plátně budou mít diváci příležitost posoudit i vynikající práci, jež byla odvedena při obnově Scorseseho Taxíkáře.

Ulevit mozku po dnu stráveném sledováním intelektuálně náročných kusů bude možné při sledování půlnočních projekcí, jež nabídnou snímky s velice slibnými tituly jako Somrák s brokárnou nebo Lovec trolů. A pak je tu samozřejmě společenská dimenze festivalu. Ti nejsvědomitější návštěvníci večírků se dostanou třeba až na stránky Blesku.