Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Fischer: Další úsporný balíček nebude. Letiště prodávat nebudeme

Česko

  9:43aktualizováno  12:51
PRAHA - Premiér Jan Fischer předstoupil před poslance, aby je seznámil s tím, co jeho kabinet do řádných voleb ještě plánuje: Nebude připravovat další úsporný balíček a nepodpoří privatizaci letiště Ruzyně. Fischer zároveň pochválil svou úřednickou vládu, že pětiměsíční misi zvládla úspěšně. Kabinet splnil to, co slíbil - s výjimkou zlepšení čerpání z fondů EU.

Premiér Jan Fischer přednesl poslancům priority svého kabinetu. foto: ČTK

O vystoupení k prioritám vlády zažádal premiér, zdůraznil ale, že nepůjde o programové prohlášení, se kterým vláda žádá o důvěru. Zákonodárce seznámil i s legislativními kroky, které kabinet pokládá za užitečné k projednání. Poslanci nyní vedou diskuzi.

Debatu poslanců o programu Fischerovy vlády provázely i spory mezistranami. Vznikly hlavně při debatě o tom, kdo je odpovědný za stav ČSA.

Fischerova vláda nebude předkládat sněmovně další verzi úsporného balíčku, pokud nenastane nepředvídaný propad ekonomiky. Vláda ale bude usilovat o zlepšení podnikatelského prostředí, odstranění byrokratických překážek. "Instituce by měly být pro občany, ne samy pro sebe," řekl Fischer.

Ekonomická krize není minulostí, proto vláda proto bude bojovat s jejími důsledky. Nebude dělat zásadní změny v klíčových resortech a bude se snažit o úsporné hospodaření.

Premiér Jan Fischer (vlevo) přednesl poslancům priority svého kabinetu. Na fotografii ministr zahraničí Jan Kohout a ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle.

Premiér slíbil poslancům nadstandardně komunikující ministry. S poslaneckými kluby hodlá například projednat seznam legislativy, která má v nynějším parlamentu naději na přijetí. Dialog chce
kabinet vést i v rámci tripartity, ale také s městy a obcemi nebo nevládními organizacemi. "Budu nadále dbát, aby vláda jednostranně nepodléhala některé politicko-ekonomické doktríně," slíbil Fischer.

Kabinat dále hodlá bojovat s korupcí, připraví protikorupční balíček a zprůhlední své rozhodování. Zaměří se také na boj s extremismem. "Považuji to za důležité, přestože vím, že v tomto boji dlouhodobě nevítězíme," uvedl Fischer.

Fischer také ve sněmovně prohlásil, že neodloží rozhodnutí o prodeji ČSA, zdůraznil ale, že ho vláda "rozhodně nebude prodávat za jakoukoliv cenu". Stejně tak nezastaví 'superzakázku' na likvidaci ekologických škod, ale rozhodne odpovědně, na základě výhodnosti pro stát a vypracovaných analýz.

Premiér upozornil, že vláda rozhodně nepodpoří přípravu privatizace letiště Ruzyně. Nebude také zahajovat nové velké privatizace ani vyhlašovat velké státní zakázky.

Fischer: Pokud se neshodnete na komisaři, navrhnu ho já
Premiér také zdůraznil, že vláda je vládou proevropskou a nyní se v EU snaží vyjednat pro ČR trvalou výjimku z listiny práv unie, kterou před svým podpisem Lisabonské reformní smlouvy žádá prezident Václav Klaus. Ratifikace lisabonské smlouvy by podle Fischera měla být ukončena ještě letos.

Fischer také vysvětlil, že preferuje shodu politických stran na osobě nového českého zástupce v Evropské komisi. Pokud ale nebude shoda, vezme prý "odpovědnost na sebe" a navrhne kandidáta, který bude podle jeho názoru nejlepším českým reprezentantem.

Poslanci projednají i rozpočet
Poslance čeká také první čtení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Později by mělo přijít na řadu první čtení státního rozpočtu na příští rok. Již dříve schválený úsporný balíček počítá s tím, že by se neměl schodek rozpočtu vyšplhat nad 163 miliard korun.

Hlasovat pro hodlají ODS, ČSSD, lidovci i zelení, proti jsou komunisté, kteří chtějí rozpočet vrátit vládě k přepracování. Přesuny peněz, hlavně na sociální účely, chtějí některé strany uskutečnit až v druhém čtení.

Současně ale odmítají takzvané porcování medvěda, tedy přesuny peněz na různé investice v regionech.

V prvním čtení budou poslanci schvalovat příjmy, výdaje a schodek rozpočtu. Poté dostanou rozpočet výbory a nastane prostor pro návrhy na přesuny peněz uvnitř kapitol a mezi nimi. Změny i rozpočet jako celek se budou schvalovat až ve třetím čtení v prosinci.

Hlavní priority Fischerovy vlády

1. Kontinuita. Vláda neprojde personálními změnami. Pokud by bylo v budoucnu potřeba kabinet obměnit, nové ministry premiér vybere podle kritérií odbornosti, jako nestranické úředníky. Cílem vlády má být kvalitní nestranná a maximálně politicky neutrální správa země.

2. Komunikace. Vláda bude podle Fischera spolupracovat a komunikovat s parlamentem, politickými stranami, samosprávou i s veřejností. Premiér slíbil nadstandardní komunikaci ministrů s poslanci ve sněmovních výborech. Vláda chce také pokračovat v dialogu v rámci tripartity, s kraji a obcemi i s rozhodujícími nevládními organizacemi.

3. Proevropská vláda. Premiér považuje za klíčové dokončit ratifikaci lisabonské smlouvy tak, aby začala platit do konce letošního roku. Vláda rozhodne o eurokomisaři, nejlépe na základě domluvy politických stran. Jestli k ní nedojde, vezme na sebe premiér odpovědnost a navrhne vládě eurokomisaře sám.

4. Rozpočet. Vláda Jana Fischera zřejmě nepředloží parlamentu další úsporné balíčky, pokud nedojde k nepředvídanému propadu ekonomiky. Expertní práce na přípravě změn daní a mandatorních výdajů ale pokračují. Cílem jsou podklady pro politická rozhodnutí příští vlády k rozpočtu na rok 2011.

+ Racionální a efektivní chod státní a veřejné služby. Vláda chce pokračovat v odstraňování byrokratických překážek v podnikání. Fischer bude nabádat ministry k úsporám v řízení resortů. Za významné považuje Fischer také pokračování v elektronizaci státní správy.

5. Revize legislativního plánu vlády. Kabinet parlamentu navrhne jen ty zákony, které mají reálnou šanci na úspěch. Návrh legislativního plánu Fischer projedná se zástupci klubů a vyřadí z něj sporné body.

6. Boj s důsledky ekonomické krize. Vláda připraví "exit strategii" jako zásadní dokument k vyvedení země z krize. Politika vlády bude podle premiéra vyvažovat mezi sociální ohleduplností a solidaritou na jedné straně a realističností a podporou podnikatelského sektoru na straně druhé. Fischer slíbil, že vláda nepodlehne jednostranně některé z politicko-ekonomických doktrín.

7. Privatizace a státní zakázky. Vláda nebude zahajovat nové privatizace ani vyhlašovat nové velké státní zakázky. Vláda nicméně nechce odkládat například rozhodnutí v případě privatizace ČSA ani takzvané ekologické superzakázky. Naopak Fischer nechce, aby kabinet pokračoval s přípravou privatizace ruzyňského letiště.

8. Evropské fondy. Fischer si uvědomuje dluh vlády v této oblasti, ale i pochybení předešlých kabinetů. Chce hledat systematické řešení, nenechávat agendu fondů pouze na ministerstvu pro místní rozvoj, ale udělat z ní průřezovou prioritu s posílením osobní zodpovědnosti premiéra.

9. Energetika. Odborná debata k energetické koncepci státu podle premiéra již existuje, nyní by o dokumentu měla diskutovat také veřejnost. Klíčová rozhodnutí do budoucna by měla učinit až politická vláda. Rozhodnout by měla o podpoře výstavby nové jaderné elektrárny nebo o domácích uhelných zdrojích.

10. Boj s korupcí. Fischer chce zprůhlednit rozhodování vlády tak, aby nepodléhala tlakům ekonomických a zájmových skupin. Vláda připraví "protikorupční balíček" obsahující mix legislativních a exekutivních opatřeních vedoucích ke snížení korupčního potenciálu ve státní správě, politice a byznysu.

+ Boj proti extremismu. Vláda chce pokračovat zejména v potírání aktivit neonacisticky a rasisticky orientovaných organizací.

11. Reforma školství, vědy a výzkumu. Fischer nevyloučil personální obměnu vládní rady pro výzkum, vědu a inovace ani obnovu systému hodnocení vědeckých projektů. Podporováni by měli být ti vědci, kteří mají výsledky, obstojí v konkurenci a jejichž práce má multiplikační efekty pro ekonomiku.

Autoři: ,