Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Fotil i vojenské latríny

Kultura

  10:06
PRAHA - Velké černobílé fotografie v Tereziánském křídle Pražského hradu zavádějí návštěvníky přímo do krvavého konfliktu, odehrávajícího se v letech 1914–1918 na několika frontách třech světadílů. Výstava nazvaná Pěšky 1. světovou válkou objektivem neznámého vojáka přináší záběry, které život na frontě přibližují podstatně více než všechny učebnice historie dohromady.

Pěšky 1. světovou válkou foto: Fotoarchiv Jaroslava Kučery

Je fascinující, když se téměř sto let po skončení první světové války vystavují snímky ze zákopů, které dosud nikdo neviděl. Některé z nich neviděl ani sám autor, protože po sobě zanechal skleněné negativy. Ty se naštěstí dostaly do rukou fotografa Jaroslava Kučery, který je sice získal již někdy před více než třiceti lety, avšak pozornost jim věnoval až později. Špinavé a mnohdy poškozené negativy naskenoval, počítačově vyretušoval a nechal z nich zhotovit zvětšeniny, které jsou vystaveny do 19. července na Hradě.

Expozice je doplněna dobovou vojenskou technikou z Vojenského historického ústavu. Jeho pracovník Jan Haas navíc pomohl s identifikací zobrazených míst, techniky i osobností. „Menší část vystavených snímků zachycuje východní frontu v Haliči, tam bojoval český 28. pěší pluk,“ upřesnil Jan Haas. Větší kolekce je pak podle něho pořízena z prostředí 47. pěšího pluku na italské frontě.

Tajemný lidský příběh
Snímků generálů a oficialit, známých z dobových materiálů, přináší expozice minimum. Neznámý autor fotografoval především to, co se dělo bezprostředně kolem něj, zejména pak život vojáků v zákopech – od praní prádla přes koupání koní po hromadné sezení na latrínách. Nechybí ani zničená města, zbídačené obyvatelstvo, lazarety, hromadné hroby. Na některé z fotografií je možná i sám autor. O tom se však lze jen domnívat. Pravda je, že na některých fotografiích se objevuje stejná mužská tvář a její výraz je strojený. Připomíná to situaci, kdy profesionál zapůjčí amatérovi přístroj a dá se od něho zvěčnit, aby měl na památku nějaký snímek i „sám se sebou“. Zachránce fotek Jan Kučera smýšlí o neznámém autorovi podobně: „Jeho tvář s velkou pravděpodobností známe, jméno však asi zůstane záhadou.“ Snímky tak nejsou jen historicky cenným dokumentem, ale také tajemným lidským příběhem. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že v první světové válce bylo mobilizováno víc než 70 milionů mužů.

Neznámý fotograf a účastník první světové války po sobě zanechal rozsáhlý soubor, z něhož se dá sestavit velice specifická výpověď o životě vojáků i civilistů, kteří přišli s válkou přímo do styku. Kolekci 150 fotografií proto označil Jaroslav Kučera za unikátní historické svědectví. Vzhledem k těžké technice a problémům s vyvoláváním exponovaných skleněných desek je totiž jakýkoliv fotografický dokument z tohoto hrůzného konfliktu cennější než snímek z pozdější druhé světové války. Ta již byla dokumentována pomocí lehkých a dostatečně světelných kamer řadou osobností, jejichž jména jsou známá a jejichž tvorba patří k vrcholům humanistické fotografie.

Uprostřed konfliktu
Pěšky 1. světovou válkou.
Objektivem neznámého vojáka
Pražský hrad, Tereziánské křídlo Starého královského paláce
10. dubna – 19. července
Otevřeno denně 10–18 hodin
www.kulturanahrade.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!