Fotograf LN získal cenu na World Press Photo

Kultura

12:35
AMSTERODAM - Fotograf Lidových novin Michal Novotný získal třetí místo v kategorii každodenní příběhy v prestižní soutěži World Press Photo.

Vítězná série fotografií Michala Novotného. foto: Michal Novotný, Lidové noviny

V jedné z dílčích kategorií - každodenní příběhy - získal třetí místo fotograf Lidových novin Michal Novotný. Cena mu byla udělena za sérii snímků ze školy pro slepé v
liberijské Monrovii.

"Mám obrovskou radost, když jsem se dnes díval na oficiální internetové stránky soutěže, nemohl jsem tomu vůbec uvěřit," řekl Novotný. Konkurence je podle něj každým rokem větší, a tak je spíše loterií, kdo nakonec zvítězí.

Fotografie vznikly během natáčení dokumentárního seriálu České televize o nasazení českých vojáků v zahraničí. Mediálním partnerem projektu byly i Lidové noviny, jejichž fotograf Michal Novotný se celé akce zúčastnil. Za svou sérii snímků získal Novotný loni také Cenu Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Vítězný snímek zobrazuje hlad v Nigérii
Vítězný snímek nazvaný Matka a dítě ve středisku potravinové pomoci, který podle porotyobsahuje "všechno - krásu, hrůzu i beznaděj", vyhrál mezi více než 80.000 fotografiemi, které do soutěže zaslali profesionální fotografové ze 122 zemí. Fotografie byla pořízena loni 1. srpna na severozápadě Nigeru v Tahoua.

O'Reillyho fotografie se podle předsedy poroty Jamese Coltona vymykala všemu, co bylo představeno na soutěži. "Je jednoduchá, vkusná a dojemná. Zaujala mě okamžitě, když jsem ji před čtrnácti dny uviděl," řekl předseda dvanáctičlenné poroty, který je šéfredaktorem amerického časopisu Sports Illustrated. "Zůstala mi na mysli, i když jsem viděl tisíce dalších soutěžních snímků," dodal.

O cenu se ucházelo 4448 fotografů
Finbarr O 'Reilly dostane cenu a finanční odměnu 10.000 eur na slavnostním ceremoniálu 23. dubna v Amsterodamu.  Ocenění v prestižní mezinárodní soutěži získalo letos 63 fotografů z 25 zemí. Porota hodnotila práce 4448 uchazečů od 28. ledna do 9. února. Celkem udělila ceny v deseti kategoriích, které zahrnují témata ze sportu, ze současného života, umění,
zábavy nebo přírody.

Nejvíce cen získaly agentury Getty Images a Reuters, první osm a druhá sedm. Agentura Reuters si vybojovala tři ocenění, mezi nimiž je i Snímek roku, který se umístil jako druhý v kategorii People in the News. Vítězný snímek této kategorie patřící dánskému fotografovi Svenu Torfinnovi zobrazuje pohřeb mladé dívky v uprchlickém táboře v Kongu.

S oceněnými fotografiemi se budou moci zájemci seznámit nejprve v Amsterodamu, kde bude v pondělí 24. dubna otevřena jejich výstava. Soubor nejlepších fotografií 49. ročníku bude
potom vystaven v 85 zemích světa včetně České republiky. Zájemci je budou moci zhlédnout v pražském Karolinu od 8. září do 1. října.

V minulém ročníku se mezi oceněné autory neprobojoval žádný český fotograf. Rok předtím ale obsadil třetí místo v kategorii Sport Features Stories (sportovní příběhy) snímek Tradiční indický zápas českého fotografa Jana Šibíka z týdeníku Respekt.