Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Francouzská vláda ustála hlasování o nedůvěře. Opozici vadí kontroverzní reforma

Svět

  20:07
PAŘÍŽ - Francouzská socialistická vláda premiéra Manuela Vallse ve čtvrtek v Národním shromáždění přestála hlasování o důvěře, spojené s kontroverzní reformou zákoníku práce. Pro pád vlády hlasovalo 246 zákonodárců, k odvolání kabinetu je však zapotřebí nejméně 288 hlasů.

Francouzský premiér Manuel Valls. foto: Reuters

Hlasování o důvěře vyvolala konzervativní opozice v reakci na středeční rozhodnutí vlády zavést reformu zákoníku práce pomocí dekretu, čímž obešla parlament.

Hollande po debaklu socialistů vymění premiéra, bude jím Manuel Valls

Reforma zaměstnavatelům usnadní přijímání i propouštění pracovníků. Plánované změny v uplynulých týdnech vyvolaly vlnu protestů po celé Francii.

Paříží ve čtvrtek pochodovaly za silné asistence policie desítky tisíc demonstrantů. Protesty se odehrály v relativním klidu, policie ale proti radikálnějším demonstrantům použila slzný plyn, uvedla agentura AP. Podobné scény se odehrávaly při protestech proti reformě i v Marseille, Nantes, Grenoblu, Montpellieru, Lille či Tours. V Toulouse byli při potyčkách s policií podle BBC zraněni dva mladí demonstranti. V Nantes a Rennes odboráři a studenti blokovali silnice a školy. Protesty mají pokračovat i příští týden.

Omezení práv?

Mimořádným krokem, který umožňuje ústava, se vláda vyhnula nebezpečí, že schválení změn rok před volbami parlamentu a hlavy státu zablokují její vlastní poslanci. Zmírnění ochrany zaměstnanců podle vlády povzbudí podniky k přijímání nových pracovníků. Kritici však tvrdí, že reforma umožní zaměstnavatelům obcházet práva zaměstnanců.

Cílem vlády je zpružnit pracovní trh a snížit nezaměstnanost, která je dlouhodobě vysoká. Prezident François Hollande slíbil, že se příští rok nebude ucházet o druhý prezidentský mandát, pokud nezačne počet lidí bez práce stabilně klesat.

Kritici reformy odsuzují hlavně tři body, a to záměr zavést maximální výši odstupného v případě propouštění, zmírnění podmínek propouštění zaměstnanců z ekonomických důvodů a menší závaznost dodržovat pětatřicetihodinový pracovní týden, který socialisté prosadili v roce 2000.

Za 57 let Páté republiky vláda nezískala důvěru jen jednou, a to v roce 1962 kabinet Georgese Pompidoua, připomněla agentura Reuters. Tehdejší prezident Charles de Gaulle ale nechal rozpustit Národní shromáždění a jeho pozdější nástupce Pompidou se nakonec stal nejdéle úřadujícím premiérem Páté republiky.

Autor: