Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve Fukušimě znovu hořelo, z reaktoru se valil dým

Svět

  6:59aktualizováno  16. března 7:16
TOKIO - Další výbuchy v jaderné elektrárně Fukušima 1 vyděsily Japonce i celý svět. Úterní ranní exploze nastala u druhého a čtvrtého reaktoru. Část reaktoru 4 začala po explozi hořet a do okolí unikla radiace. 240 kilometrů vzdálené Tokio začali opouštět někteří obyvatelé.

Japonská elektrárna Fukušima 1, snímek z 14. března foto: ČTK

Krátce před úterní 23. hodinou (SEČ) - sedmou ranní ve středu japonského času - se situace zhoršila. Ze čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1 se znovu začal valit dým. Mluvčí společnosti Tepco, která elektrárnu provozuje, přiznal, že uvnitř hoří. Po necelých dvou hodinách ovšem oheň zmizel, podle japonských úřadů "sám od sebe".

Předchozí výbuch u reaktoru 2 nastal v úterý kolem 6:20 místního času (v pondělí večer SEČ). Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) hořela nádrž s vyhořelým palivem v reaktoru a radioaktivita unikala přímo do ovzduší. Požár se podařilo uhasit.

Japonská tisková agentura Kjódó uvedla, že v částech elektrárny byla naměřena radiace 400krát vyšší, než je roční povolený limit. Podle MAAE ale úroveň radiace v elektrárně po prudkém zvýšení klesla. V okruhu 30 kilometrů od Fukušimy 1 zavedly úřady bezletovou zónu.

Pro zvětšení klikněte na obrázekJaderná elektrárna Fukušima
Dosud velmi stoické a pragmaticky se chovající Japonce zachvátila po dalších explozích mírná panika. Podle médií bezpočet lidí z Tokia před radiací, která by mohla metropoli zasáhnout, utíká, ostatní se vrhli na horečné nákupy potravin a dalších nezbytných věcí. "Tokio se v noci změnilo v město duchů, ulice jsou prázdné," hlásil zpravodaj BBC Daniel Kahl.

Naopak solidarita ještě stoupá. Desetitisíce Japonců záměrně nepoužívají elektřinu, aby nezbytné nutné věci, například pro

Oficiální počet mrtvých - 3373

Počet mrtvých po pátečním zemětřesení a následné tsunami vzrostl podle oficiálních policejních údajů z pondělního večera místního času na 3373 osob, zraněných je 1897 a nezvěstných 6746. Podle odhadů však bude celková bilance obětí více než dvojnásobná.

záchranáře, nemocnice či klíčové podniky. "Dům máme temný a studený, ale když člověk myslí na lidi, kteří trpí, tak to není nic hrozného. Mezi Japonci se rozmáhá jednota," řekl agentuře Kjódó Haruka Endo. Teploty se pohybují kolem nuly.

Odejděte nebo nevycházejte, radil premiér
Japonská vláda mezitím nařídila, aby byla do nádrže s vyhořelým jaderným palivem v elektrárně Fukušima 1 napumpována další voda, která by přispěla k jeho ochlazení. Zatím není jasné, kdy bude příslušný pokyn splněn. Podle předchozích zpráv byli technici připraveni tak učinit až za dva až tři dny. Vláda zvažuje nasazení vrtulníků.

Čtěte více:

Premiér Naoto Kan nařídil všem lidem, kteří ještě byli v evakuační zóně do 20 kilometrů od elektrárny, aby odešli. Osoby ve vzdálenosti od 20 do 30 kilometrů činitelé vyzvali, aby nevycházely z domů, protože mohou přijít i další úniky radiace. Podle mluvčího japonské vlády Jukia Edana je radioaktivita, která unikla prý především z reaktoru 4, velmi nebezpečná.


"Mluvíme tu o úrovních, jež mohou ohrozit lidské zdraví," řekl premiér  Kan. Zdůraznil ale, že s rostoucí vzdáleností od elektrárny je úroveň radiace nižší.

Japonskou metropoli navíc zasáhl další následný otřes, tentokrát o síle šesti stupňů Richterovy stupnice. Epicentrum bylo lokalizováno asi 120 kilometrů jihozápadně od Tokia v blízkosti posvátné hory Fudži. Ještě předtím byl otřes o síle 6,2 stupně zaznamenán u břehů prefektury Fukušima (nedaleko místa pátečního zemětřesení), šestistupňový otřes byl pak zaregistrován v prefektuře Šizuoka jihozápadně od Tokia.

Podívejte se:

Během dne vál vítr ze severu, směrem od Fukušimy k Tokiu, později ale Světová meteorologická organizace (WMO) informovala, že větry s radioaktivním materiálem směřují opačným směrem - nad Tichý oceán. Zároveň ale upozornila, že se situace může změnit.

Agentura Reuters uvedla, že radiace v jednom z měst poblíž Tokia je asi čtyřicetkrát vyšší než normálně. Podle činitelů v japonském hlavní městě hladina radiace stoupla i tam asi desetinásobně, ale zatím "nepředstavuje problém". Přesto se řada lidí připravuje na případ, že by bylo nutné mnohamilionové město opustit.

Zvýšenou radioaktivitu naměřili Rusové

Mírně zvýšenou radioaktivitu ve své dálněvýchodní části naměřilo Rusko. Premiér Vladimir Putin nařídil kontrolu jaderných elektráren v zemi. Čína, která se snaží evakuovat své občany z nejpostiženějších částí Japonska, zatím zvýšenou úroveň radiace nezjistila. Řada zemí nedoporučuje svým obyvatelům cestovat do Japonska.

Čtěte také

Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že Japonsko činí správné kroky ve snaze ochránit veřejnost před radiací. Ne všichni obyvatelé postižených oblastí se s tím ale ztotožňují, někteří si stěžují na špatnou informovanost.

Horší než nehoda z roku 1979
Podle Reuters se zdá, že současná jaderná krize je horší než nehoda americké atomové elektrárny Three Mile Island v roce 1979. Ta dosáhla pátého stupně na sedmibodové škále MAAE pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení. Katastrofa v Černobylu se jako jediná řadí na sedmý stupeň. K ní má prý situace ve Fukušimě 1 stále daleko.

Výbuch u reaktoru 2 podle provozovatelů zřejmě poškodil tlakovou nádobu reaktoru a uniklo omezené množství radioaktivity. Exploze u reaktoru 4 byla pravděpodobně podobná jako výbuchy vodíku v budovách reaktorů 1 a 3, k nimž došlo dříve.


Ve stěně vnější budovy reaktoru 4 jsou nyní dvě díry o velikosti asi osmi čtverečních metrů. Podle Kjódó je možné, že se v nádrži s vyhořelým palivem v reaktoru 4, kde hořelo, vaří voda, jejíž hladina klesá. Také v reaktorech 5 a 6 stoupla teplota, zatím jen mírně.

Jaderná elektrárna Fukušima 1

FUKUŠIMA 1 (japonsky Fukušima Dai-iči):

 - Nachází se ve městě Okuma v prefektuře Fukušima na severovýchodě Japonska. Skládá se ze šesti varných reaktorů o celkovém výkonu 4,7 GW, což z ní dělá jednu z 25 nejvýkonnějších jaderných elektráren na světě.

- Výstavba začala v roce 1967, první reaktor byl spuštěn v roce 1971, poslední v roce 1979. Všech šest reaktorů je typu BWR, což je tepelný, varný reaktor (Boiling Water Reactor) moderovaný i chlazený obyčejnou vodou. Je druhým nejrozšířenějším jaderným reaktorem po typu PWR (Pressurized Water Reactor; VVER vodo-vodjanoj energetičeskij reaktor). V BWR k varu vody dochází přímo v tlakové nádobě reaktoru a vzniklá pára pohání turbínu. Toto zjednodušení oproti tlakovodnímu PWR má ale nevýhodu v tom, že pára pohánějící turbínu je radioaktivní.

- Elektrárny s reaktory BWR jsou jednookruhové, mají vyšší účinnost, ale nižší stupeň bezpečnosti než PWR. České jaderné elektrárny v Temelíně a Dukovanech jsou osazeny reaktory typu VVER. Jaderná elektrárna Černobyl byla vybavena reaktory RBMK (Reaktor bolšoj moščnosti kanalnyj), jichž je nyní v provozu jen několik. Tento grafitem moderovaný a lehkou vodou chlazený reaktor dovoluje využít jako jaderné palivo slabě obohacený uran ve formě oxidu uraničitého.

- Po pátečním zemětřesení tsunami vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny a reaktory se začaly přehřívat. Technici se je nyní snaží chladit mořskou vodou. V době nehody byly v provozu reaktory 1, 2 a 3, na ostatních probíhala údržba. Ihned po katastrofě se tři běžící reaktory automaticky zastavily.

Fukušima 1 na snímku z října 2008

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!