Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Gauck mluvil o genocidě Arménů, turecký lid mu to prý nezapomene

Vladimír Putin

  7:46
BERLÍN - Zástupci všech frakcí německého Spolkového sněmu označili masakr Arménů před 100 lety za genocidu. Jako první německý představitel hovořil o genocidě Arménů už ve čtvrtek německý prezident Joachim Gauck. Turecko následně prohlásilo, že mu jeho výroky nezapomene a neodpustí. V osmdesátimilionovém Německu přitom mají turecké kořeny asi tři miliony lidí.

Agasi Vartanyan (na snímku v červeném tričku) drží 55denní hladovku na památku 1,5 milionu obětí arménské genocidy (Burbank, Kalifornie). foto: Reuters

Arménie si v pátek připomněla 100. výročí zahájení masového vyvražďování Arménů v Osmanské říši velkými pietními akcemi, jichž se v zemi zúčastnili i ruský a francouzský prezident Vladimir Putin a François Hollande.

Pochody smrti, lágry, upalování. Dědictví arménské genocidy tíží i po sto letech

Ankara rozhořčeně reagovala na čtvrteční průlomové výroky německého prezidenta Gaucka. „Turecký lid německému prezidentovi Gauckovi nezapomene a neodpustí jeho výroky,“ uvedlo večer turecké ministerstvo zahraničí. Gauck prý není oprávněn přisuzovat tureckému národu vinu, která prý odporuje právním i historickým skutečnostem. Ministerstvo rovněž varovalo před „dlouhodobě negativními důsledky“ na německo-turecké vztahy.

Přes hrozící rozepři s Tureckem události z 1. světové války označili za genocidu také politici ze všech německých parlamentních stran. „To, co se odehrálo uprostřed 1. světové války v Osmanské říši před zraky světové veřejnosti byla genocida,“ prohlásil předseda Spolkového sněmu, křesťanský demokrat (CDU) Norbert Lammert. Podle agentury DPA má Spolkový sněm příslušnou deklaraci ke zvěrstvům páchaných na Arménech schválit ještě před letními parlamentními prázdninami.

Debatě přihlíželi i německá kancléřka Angela Merkelová a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, ale o slovo se nepřihlásili. Šéf německé diplomacie však v rozhovoru pro sobotní vydání magazínu Der Spiegel používání pojmu genocida v souvislosti s vyvražděním zhruba 1,5 milionu Arménů v letech 1915 až 1917 odmítl. Podle Steinmeiera by toho mohli zneužít lidé, kteří se pokouší nepřímo banalizovat holokaust.

„V Německu si musíme dát pozor, aby nakonec nebylo dáno za pravdu těm, kteří sledují své vlastní politické cíle a říkají, že holokaust vlastně začal před rokem 1933 (před nástupem Hitlera k moci),“ řekl Steinmeier.

Sdílíme vaši bolest, vzkázalo Turecko potomkům vyvražděných Arménů

Zúžení problému na používání či nepoužívání slova genocida podle Steinmeiera navíc nepomůže prolomit mlčení mezi Turky a Armény.

Předseda Ústřední rady Židů v Německu Josef Schuster ale listu Passauer Neue Presse řekl, že „to, co se stalo před 100 lety na území Osmanské říše, deportace a vyvraždění víc než 1,5 milionu Arménů, byla genocida“.

Turecko připouští tehdejší masakry, ale odmítá výraz genocida; argumentuje tím, že v Anatolii se odehrávala občanská válka, jejíž následky znásobil hladomor. Oběťmi se podle turecké verze stalo 300 až 500 tisíc Arménů a stejný počet Turků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!