Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Gejzír předvolebních slibů? Ostří nůžek a tíživé životní náklady

Evropa

  6:00
LUTON - Těsně před startem parlamentních voleb v Británii vypadají čísla na první pohled skvěle: země vykazuje za poslední dva roky největší hospodářský růst v celé Evropské unii. Jenže ne všichni pocítili ekonomický boom ve svých peněženkách. Sociální nůžky se rozevírají čím dál víc. A politici tomu přizpůsobili gejzír svých předvolebních slibů.

Předseda britské vlády David Cameron na předvolebním mítinku v St. Ives, foto: Reuters

Boom naopak zažívají potravinové banky: oproti roku 2013 se jejich počet zvýšil trojnásobně.

Podobně je tomu i v Lutonu, třísettisícovém městě před branami Londýna. „Začali jsme s tím právě včas, když stát začal omezovat různé sociální podpory,“ říká koordinátor Peter Adams. Lutonská potravinová banka se nachází nedaleko centra a funguje tři roky. Jak vypadá potravinový balíček? Obsah zaplní umělohmotnou přepravku o rozměrech 50×50×30 centimetrů a měl by dvěma dospělým lidem vydržet na tři dny. Děti dostávají balíčky zvlášť.

Řešení v nouzi. Potravinové banky, jako tato na londýnském předměstí New Cross, se stávají pro rostoucí počet lidí záchranou v těžké situaci.

Adams je kmenovým zaměstnancem zdejší anglikánské farnosti při kostele Panny Marie v Lutonu. „Náš projekt je koncipován tak, aby neměl výlučnou vazbu na některou z konkrétních církví nebo náboženských společností,“ doplňuje Adams s tím, že to vyžaduje i specifická situace ve městě. Více než čtvrtina obyvatel Lutonu není britského původu. A mezi nimi pak dominují muslimové. Koneckonců i jeho asistentka v potravinové bance má na hlavě tradiční muslimský šátek.

„Cítíme, že nůžky ve společnosti se rozevírají stále víc,“ říká Adams, podle něhož už zdaleka neplatí, že by do potravinových bank chodili pouze ti nejchudší či lidé bez práce.„Ale z rozhovorů s nimi víme, že většina lidí má dokonce hned několik, i když špatně placených, zaměstnání. Nějak to zvládají, dokud o jedno z těchto míst nepřijdou,“ doplňuje Adams.

Vděčné téma pro politiky

Právě otázka rostoucích životních nákladů ve Spojeném království byla jedním z hlavních témat vrcholící předvolební kampaně. Problému se ujaly prakticky všechny strany – zdaleka nejenom tradičně levicoví labouristé. Dokonce i premiér David Cameron a jeho konzervativci spustili pár týdnů před volbami gejzír předvolebních slibů směřujících na nemajetné voliče. Pokud vyhrají znovu volby, budou občané, kteří patří do kategorie s nejnižším ročním příjmem, osvobozeni od daně z příjmu a stejně tak mohou počítat s dalšími úlevami.

Peter Adams nad tím pouze kroutí hlavou a dodává: „I kdyby to zavedli, bylo by to deset minut po dvanácté.“ Koordinátor lutonské potravinové banky vysvětluje, že lidé mohou o práci přijít z hodiny na hodinu – třeba i kvůli krátké nemoci nebo pozdnímu příchodu do práce.

Nejčastěji si prý přicházejí lidé v Lutonu pro pomoc do potravinové banky v zimě. Dle koordinátora Adamse pak totiž řada lidí v nouzi splácí dřívější dluhy za plyn a elektřinu, bez jejichž uhrazení by nemohli topit. A na zakoupení potravin jim pak už peníze nezbudou.

Muslimská asistentka potravinové banky přinese počítač s čísly, která ukazují, jak vypadá pomoc potravinové banky v konkrétních číslech. Za loňský rok bylo v Lutonu rozdáno 5617 balíčků a pro letošek se očekává, že jich bude ještě víc. Většina zájemců si přijde pro balíček v průběhu roku dvakrát nebo třikrát. Maximálně je však možné využít služeb potravinové banky pětkrát do roka.

Zalepovat díry po státu

„Chceme pomáhat zaplňovat mezery, které vznikly tím, že stát začal zvětšovat díry v záchranné sociální síti, kvůli čemuž se řada lidí propadla na dno. Nemůžeme ale suplovat roli státu a jeho sociální politiky,“ odůvodňuje omezený počet návštěv potravinové banky Peter Adams. Po krátké odmlce však dodává: „Hladový ale od nás nikdo neodejde,“ a přitom ukazuje na regály ve skladu potravinové banky, které se postupně plní potravinami. V celé zemi působí přes 400 takových potravinových bank.

Británie opět hrozí odchodem z EU, chce omezit volný pohyb pracovníků

Oproti roku 2013, kdy se začaly poprvé výrazněji projevovat dopady vládních úsporných opatření, se jejich počet zvýšil trojnásobně. Celkem potravinové banky na Britských ostrovech rozdají ročně na tři miliony balíčků, které obsahují základní potraviny, jako jsou rýže, těstoviny, trvanlivé mléko a další.

Potravinová banka v Lutonu se před čtvrt rokem přestěhovala do větších prostor, které umožnily postavit regály až ke stropu. Byla to mimo jiné i reakce na rostoucí zájem ze strany dárců. Většina z darovaných potravin pochází od fyzických osob, něco málo je od obchodních řetězců. S těmi byla dle Petera Adamse na počátku trochu potíž. Snažily se prý totiž do potravinové banky umístit zboží, které mělo krátkou životnost a bylo z jejich pohledu již neprodejné.

Dobrovolná pomoc

Podobně jako u jiných charitativních projektů i u potravinových bank vše stojí a padá s dobrovolníky. Na činnosti té v Lutonu se jich v různé podobě podílí okolo 70. Někteří z nich pracují v centrále, kde plní regály potravinami. Jiní zase přicházejí vypomáhat do celkem pěti distribučních center. To jsou místa, kam si lidé chodí pro své balíčky, a proto vše doprovází velká míra diskrétnosti.

„V dnešní době, která přeje úspěšným a dravým, je někdo, kdo si nemůže dovolit koupit základní potraviny, protože na to nemá, stigmatizován. Lidé se za to stydí, a proto také zpravidla jezdí pro balíčky k distribučním centrům, kde je nikdo nezná,“ doplňuje Peter Adams.

Charity a potravinové banky jsou dnes pro mnoho Britů nezastupitelným řešením v nouzi – a to i přesto, že ekonomice se nevede vůbec zle. Podle nejrůznějších statistik, poroste ostrovní ekonomika v příštích letech až o 2,5 procenta. Je celkem logické, že současná vláda premiéra Davida Camerona se těmito čísly, obzvlášť nyní před volbami, ráda chlubí. Užitek z ekonomického boomu, který činí v současné době z Velké Británie tahouna evropské ekonomiky, ovšem nedopadá na všechny stejně.

I tady hovoří statistiky jasnou řečí: roste počet Britů, kterým jejich dosavadní příjmy nestačí na pokrytí základních životních potřeb. V žádné jiné západoevropské zemi proto nezažívají tak silný rozvoj různé aktivity charitativních organizací.

‚My že jsme rasisté? Mediální nálepka‘

Rehman, kandidát strany UKIP.

Politici dnes v Británii zavírají oči před negativními jevy ve společnosti. Přitom by to měli být právě oni, kdo na problémy poukážou a zjednají nápravu, míní v rozhovoru pro LN 41letý Yasin Rehman, kandidát euroskeptické Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) ve volebním obvodě Luton-South. Jeho rodina, která pochází z Kašmíru, přišla do Británie v roce 1989. Britští politici si podle něj pohodlně žijí ve Westminsteru a vůbec nechtějí slyšet, co se v jejich obvodech děje.

LN: Vyřeší se problémy, pokud Británie vystoupí z EU?
Tady v Lutonu došlo v posledních letech k obrovské explozi životních nákladů. Jinde v Anglii sice také, ale podívejte se na ten rozdíl. V 90. letech dali zdejší lidé dvacet procent svých příjmů na pokrytí základních životních potřeb. Dnes na to musí vynaložit 64 procent příjmů. Nejvíc spolyká bydlení. Staví se na spekulaci, v očekávání, že byty koupí bohatí investoři z Ruska nebo Číny.

LN A jak to souvisí s Unií?
Kvůli členství v EU přestáváme volit vládu, ale volíme pouze management, který akorát naplňuje směrnice přijaté v Bruselu, případně přerozděluje peníze z evropských fondů. My ale chceme, aby zase platilo, že 90 procent našich zákonů vychází z iniciativy britské vlády a aby reflektovaly zájmy našich občanů. A těch zbývajících deset procent ať je klidně zvenčí. My mimochodem nejsme proti sjednocení Evropy, jak se o nás traduje, ale odmítáme diktaturu Komise.

Populismus, nebo splnitelné sliby? Předvolební kampaň strany UKIP:

LN Strana UKIP spojuje kritiku EU s imigrační politikou...
...a pak se vždycky objeví tvrzení, že jsme stranou rasistů. Podívejte se na mě. Pocházím z Kašmíru, na našich kandidátkách najdete kandidáty černé pleti stejně tak jako pár lidí původem z Polska. A my že máme být rasisty? Tuto nálepku nám dala média a někteří naši konkurenti to opakují. Jediné, co chceme, je získat opět kontrolu nad tím, kdo k nám přijíždí. Uvedu příklad z nejbližšího okolí. V Lutonu je část Bury Park, kde žije hodně muslimů, ale také tam odtud odešly bojovat do Sýrie a Iráku desítky, možná i stovky džihádistů. A proč? Protože nikoho nezajímalo, že v 90. letech tam do místních muslimských komunit přicházeli radikální kazatelé ze Saúdské Arábie. Nikdo jim nebránil v tom, aby pomátli hlavy mladým muslimům.

LN Kolik bude mít UKIP podle vás po 7. květnu poslanců v Dolní sněmovně?Konkrétní čísla zase tak důležitá nejsou. Nadcházející volby považujeme za první krok, protože kandidujeme ve všech obvodech v Anglii. Důležitější pro nás budou volby za pět let. Tam se ukáže naše síla. Bude to po referendu o setrvání v EU, které premiér Cameron ohlásil pro rok 2017. Ať dopadne hlasování jakkoli, vyvolá veřejnou debatu, která nás posílí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!