Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Generál Jaruzelski žádal Sovětský svaz o zásah v Polsku

Svět

  11:49
VARŠAVA - Někdejší polský premiér a pozdější prezident Wojciech Jaruzelski žádal v roce 1981 sovětské vedení o zásah v Polsku. Úplný zápis rozhovoru, který v noci z 8. na 9. prosince generál Jaruzelski vedl s velitelem Varšavské smlouvy Viktorem Kulikovem, zveřejní polský Institut národní paměti (IPN), uvedl na blogu Salon24.pl Antoni Dudek, historik působící v IPN.

Wojciech Jaruzelski foto: Reprofoto

Záznam z rozhovoru Jaruzelského s Kulikovem získal od pobočníka sovětského generála, který ho pořídil, polský režisér Dariusz Jabloński. Ten je autorem dokumentu o Ryszardovi Kuklińském, který byl plukovníkem polské armády a současně v období před vyhlášením výjimečného stavu v Polsku i agentem americké výzvědné služby CIA.

Doposud byly známy jenom části rozmluvy polského premiéra se sovětským generálem. "Stávka je pro nás nejlepší variantou. Dělníci zůstanou na místě. Bude hůře, pokud vyjdou mimo podniky a začnou ničit stranické výbory, organizovat pouliční demonstrace atd. Kdyby se to mělo týkat celé země, pak nám vy (SSSR) musíte pomoci. Sami to nezvládneme," řekl v prosinci 1981 Jaruzelski Kulikovovi a vyhrožoval, že odmítnutí pomoci může skončit vystoupením Polska z Varšavské smlouvy.

Sovětský generál Jaruzelskému pomoc nepřislíbil a druhý den záležitost řešilo sovětské politbyro. "Nemůžeme riskovat," řekl k možnosti zásahu v Polsku tehdejší šéf KGB Jurij Andropov.

Wojciech Jaruzelski

Opakuji - jsem naprosto přesvědčen, že vyhlášením výjimečného stavu jsem zachránil Polsko před katastrofou.

Zápis z tohoto zasedání přivezl v roce 1993 do Varšavy tehdejší ruský prezident Boris Jelcin. Na začátku 80. let ztrácela polská komunistická strana půdu pod nohama.

Sílila moc nezávislého odborového hnutí Solidarita a vládnoucí strana rychle přicházela o kontrolu nad organizovanými pracujícími a tím i o svoji legitimitu jako "vedoucí síly" při budování komunismu v Polsku. Vyhlášení výjimečného stavu v noci ze 12. na 13. prosince 1981 tak bylo pro polské komunistické vedení posledním prostředkem, který mělo k dispozici.

Výjimečný stav trval formálně do července 1983, o život během něho přišlo okolo 90 lidí, tisíce osob byly zadrženy. V dubnu 2007 byla proti jeho hlavním iniciátorům a vykonavatelům včetně Jaruzelského vznesena obvinění.

Soudní řízení začalo loni na jaře, krátce nato ale soud obžalovací spis vrátil k doplnění. V současnosti 86letý Jaruzelski opakovaně vyjádřil přesvědčení, že vyhlášením výjimečného stavu zachránil Polsko před katastrofou. Jeho obětem se omluvil.

Autor: