Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Google má tajnou laboratoř na šílené projekty

Média

  14:32
SAN FRANCISCO - V přísně tajné laboratoři na neznámém místě v oblasti amerického San Franciska, kde se volně prohánějí roboti, se ze snů a představ tká budoucnost.

Google. Logo společnosti u centrály firmy v Silicon Valley. foto: Mario AnzuoniReuters

Tohle je místo, kde vaše lednice může být připojena k internetu, aby mohla sama objednat potraviny, jakmile dojdou. Váš talíř může hlásit na sociální sítě, co právě večeříte. Váš robot může jít do kanceláře, zatímco vy zůstanete doma v pyžamu. A taky tu možná budete moct vyjet výtahem do vesmíru.

Tohle je jen hrstka ze snů, za nimiž se pídí zaměstnanci Google X, tajné laboratoře, kde se Google potýká se stovkou nápadů aspirujících na hvězdnou slávu. V rozhovorech, které vedl list The New York Times, o tomto seznamu mluvila desítka lidí. Někteří pracují přímo v laboratoři, jiní na dalších pozicích v Googlu, a část z nich byla s projektem seznámena. Nikdo ale nechtěl nechat zveřejnit své jméno, protože Google drží tento projekt natolik v utajení, že mnozí ze zaměstnanců společnosti ani netuší, že nějaká podobná laboratoř existuje.

Ve většině společností amerického Silicon Valley inovace znamená vyvíjení online aplikací nebo reklam, ale Google se považuje za něco jiného. A laboratoř odráží její ambice být místem průlomového výzkumu a vývoje a jít tak v tradici firmy Xerox PARC, která v 70. letech minulého století vyvinula moderní osobní počítač.

Spekulativní projekty vždy tvořily významnou součást firmy

Mluvčí společnosti Google Jill Hazelbakerová odmítla laboratoř komentovat, ale prohlásila, že investice do spekulativních projektů byly vždycky významnou součástí samotné podstaty firmy. "Jakkoli jsou ale tyto možnosti vzrušující, prosím mějte na paměti, že sumy, kterých se týkají, jsou velmi malé v porovnání s investicemi do našeho hlavního oboru podnikání," řekla.

V Googlu, který ve svém vyhledávacím algoritmu využívá techniky umělé inteligence a učení, ovšem nemusejí některé bizarní projekty být tak daleko od věci, jak by se na první pohled mohly zdát. A to přesto, že popírají úzce vymezené hranice hlavního zaměření největšího internetového vyhledávače. Například vesmírné výtahy, které jsou dlouhodobou fantazií zakladatelů Googlu i dalších podnikatelů ze Silicon Valley, mohou sbírat informace nebo vynášet věci do vesmíru. (Teoreticky zahrnují vesmírné cesty bez raket podél kabelu ukotveného k Zemi).

Auta bez řidiče?

Dalším úspěšným projektem by mohla být myšlenka automobilů bez řidiče; podle člověka zasvěceného do problematiky Google uvažuje o jejich výrobě v USA. Případně by pro ně společnost mohla prodávat navigační či informační systémy, anebo cestujícím zbaveným nutnosti řídit promítat reklamy na podniky, kolem kterých jejich vůz bude projíždět.

Roboti hrají prim v mnoha projektech Googlu

Roboti už dlouho dráždí představivost inženýrů Googlu, podle nichž by mohli v budoucnu pomáhat při sběru informací a nahradit tak lidi fotografující například ulice pro program Google Maps. Roboti "zrození" v laboratořích by byli určení do domácností i kanceláří, kde by mohli pomáhat s běžnými úkoly, anebo lidem umožnit pracovat na dálku.

Propojení věcí s internetem

Mezi další nápady patří to, co Google označuje jako "síť věcí", tedy způsob připojení různých předmětů k internetu. Pokaždé, když se někdo připojí k internetu, má z toho Google užitek, argumentuje společnost. Proto by pro ni bylo dobré, kdyby byly připojeny i domácí spotřebiče a nositelné objekty, nejen počítače. Propojení by se tak mohlo týkat třeba květináčů (aby bylo možné je zalévat na dálku), kávovaru (připravit si kávu před příchodem domů), anebo žárovky (pro zapomnětlivé, co nezhasli).

Autoři: ,