Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Gross: O radaru jsme začali jednat my

Česko

  15:06
PRAHA - Bývalý expremiér a šéf sociální demokracie Stanislav Gross v rozhovoru pro Lidové noviny přiznává, že vláda ČSSD zahájila jednání o případném umístění amerického protiraketového radaru na území Česka.

LN Mnozí, například ministr Karel Schwarzenberg, vidí paralelu mezi srpnem 1968 a aktuálními událostmi v Gruzii. Souhlasíte?
Určitě není nic dobrého, když začátkem 21. století cizí tanky mohou být na území jiného suverénního státu bez souhlasu příslušné vlády. Na druhou stranu to byl následek akce, kterou Gruzie provedla. Vadí mi, že o tom se příliš nemluví. Takový ten trošku primitivní antirusismus má teď hodně navrch a já to nepovažuju za příliš objektivní.

LN Tedy se přikláníte na stranu prezidenta Klause.
Já se nechci stylizovat do role, jestli se někam přikláním nebo ne. Takovou váhu určitě nemám.

LN Nebuďte tak skromný.
Prostě si myslím, že Ruská federace reagovala na po mém soudu velmi neuváženou akci, kterou provedla gruzínská armáda v Jižní Osetii.

Stanislav Gross


LN Byla ruská reakce adekvátní?
Myslím, že v té první fázi to adekvátní bylo. Neumím ale posoudit, zda se mají vojska stahovat v pondělí, nebo o dva dny později, o pět dní… Ale řešit vnitřní problém části vlastní země tím, že tam pošlu armádu a nechám tu část země ostřelovat raketomety, v pořádku není. Takhle kdyby se řešily konflikty všude jinde, kde existují problémy s respektováním centrální vlády, bylo by ve světě mnoho konfliktů.

LN Jste pro radar?
Domnívám se, že by České republice slušelo, aby se kolem radaru nerozpoutávalo takové politické peklo. V dlouhodobém zájmu Česka je, abychom byli ve středu zájmů Spojených států. To znamená, aby tu byl umístěn radar. To by jen přispělo k většímu zájmu velkých hráčů o Česko. Chtělo by to chladnější hlavu. Kdybych měl možnost tuto věc více ovlivnit, patřil bych k těm, kteří budou zdůrazňovat pozitiva, která by výstavba radaru v ČR přinesla.

LN O radaru se vlastně začalo jednat už v době, kdy vy jste byl premiérem…
Pokud vím, tak ta debata začala již někdy zkraje roku 2000, 2001. V té době začaly první sondáže a v té době jsme tedy nedávali najevo, že je pro nás radar na našem území nepřijatelný. Když to vezmu věcně, pozitiva pro radar převládají.

LN Vy jste byl u těch jednání o radaru osobně?
Ne, ale povědomí o tom, že se vedou určité technické konzultace a že se o této možnosti jedná, jsem samozřejmě měl.

LN Kdo u těch jednání tedy byl a informoval vás?
Tak to teď nejsem schopen si na to úplně vzpomenout. Ale byla to věc obrany a posléze k tomu aktivně přistupovala i česká diplomacie.

LN Jak si vysvětlujete obrat ČSSD ve věci radaru? Jiří Paroubek tvrdí, že ČSSD nikdy nebyla pro radar a nikdy ho nevyjednávala. Přitom Jaroslav Tvrdík u těch jednání přece byl.
Nepochybně v té době komunikace o radaru na té expertní a úřednické rovině probíhala.

LN Jak vnímáte ostré reakce Ruska kvůli radaru, kdy nám vzkazují, že prvními terči útoku by bylo Polsko a ČR a prezident Medveděv tvrdí, že radar je namířen proti jejich zemi?
Já doufám, že tyhle vzkazy úplně vážně brát nemusíme. Ale faktem je, že v posledních letech se podle mě s Ruskem jednalo tak trochu s despektem. A možná, když se vrátím zpátky ke Gruzii, tak míra reakce byla asi do jisté míry dána i ponížením, které Rusko cítilo v řadě kauz typu Kosovo, radar a podobně. Já doufám, že v budoucnu budeme s Ruskem komunikovat jako s partnerem, kterého - ať se nám to líbí, nebo ne - Evropa potřebuje.

LN Má bývalý politik reagovat na média a vyjadřovat se k věcem, které se ho kdysi týkaly?
Záleží na tom, kde ten člověk působí. Jestliže je dál ve veřejném životě, tak asi nějaká forma komunikace nutná je. Pokud nepůsobí ve veřejném životě, je to na jeho uvážení. Jak dlouho má bývalý politik víc povinností než kterýkoli jiný občan? Dva roky? Tři? Pět?

LN Je to těžké, když ten politik altruisticky káže o sociálnědemokratických myšlenkách, pak odejde z politiky a za dva roky má na účtě sto milionů, k čemuž se odmítá vyjadřovat. Co si mohou myslet jeho bývalí voliči?
Znám ve světě řadu bohatých sociálních demokratů. A jsou to sociální demokraté tělem i duší.

LN Myslela jsem si, že budete cítit jakousi zodpovědnost vůči lidem, kteří vás kdysi volili třeba i kvůli vašemu heslu „Myslím to upřímně“, a těm vysvětlíte, jak jste si takové miliony vydělal. Aby se necítili jak pitomci.
Dobře, ale přece každý trochu soudný člověk, který ví, jak funguje obchod, taky ví, že s vámi nikdo nebude uzavírat obchod, pokud ho budete celý rozebírat v novinách. Pokud se bavíme o mně, tak já jsem povinen vše zdokladovat úřadům, což se stalo. A pokud jsou tu nějaké autority - a ty řekly, že je to v pořádku - mělo by to být bráno za bernou minci. A ne spekulace typu jedna paní povídala. Pro mě platí zákony a myslím, že je dodržuju bedlivěji než leckterý jiný člověk. Ale nejsem povinen se ve svých aktivitách omezit. Prostě ne. Já nepřestanu vydělávat peníze jen proto, že by se na mě někdo díval skrz prsty.

LN Tím, že jste odmítal komunikovat, jste kazil obraz ČSSD. Proto se taky od vás mnozí včetně Jiřího Paroubka distancovali.
Ten obraz se kazil, protože o mně byla uveřejňována obrovská množství nepravd. Vždyť to začalo tím, že týdeník Euro uveřejnil zprávu, že jsem si za tři sta milionů korun koupil akcie. To byl ten titulek, který všechno odpálil. A když po deseti měsících vše skončí, ten samý týdeník na desáté stránce uveřejní malý odstaveček, kde napíše o nálezu policie. A ani slovo, že tenkrát lhali.

LN Informoval jste alespoň Jiřího Paroubka?
Ne. Nemohl jsem v té době ohrožovat tu obchodní transakci. Zapomíná se na jednu věc. Já jsem byl jeden z mála - možná jediný - z vrcholných politiků, kteří jsou v ekonomicky aktivním věku, kdo po odchodu z politiky nedostal žádnou trafiku. Já jsem neodešel do žádné státní nebo polostátní firmy nebo do diplomacie. Prostě jsem si řekl, že nic takového nechci.

LN Vy jste odešel se skvělými kontakty, a tím pádem s přístupem k užitečným informacím.
Chtěl jsem se postavit na vlastní nohy. Ale mám-li se postavit na vlastní nohy, tak pak si na tu nohu nemůžu uvázat kouli...

LN V podobě ČSSD.
Kouli v podobě omezení, které mají politicky aktivní představitelé.

LN Ale asi vám došlo, že ČSSD, díky níž jste byl ministrem, premiérem, to uškodí.
Věděl jsem, že to pro ně nebude nic příjemného. Ale rozhodl jsem se tak, jak jsem se rozhodl. A mimochodem, když si vezmete titulky v novinách tři čtyři roky dozadu, tam uvidíte ty kauzy, s nimiž jsem byl spojován. Od Krejčířovy směnky, u níž policie zjistila, že si ji nechal sám Krejčíř udělat, až po Libuši Barkovou, od které jsem se distancoval. Ale když se po čase ukáže, že ta obvinění nejsou pravdivá, už se to v novinách nenapíše.

LN Veřejně jste se od Barkové distancoval, ale já od ní vím, že ty kontakty přerušeny nebyly.
I kdybych s ní byl v kontaktu, tak co je vám za prvé do toho a za druhé co je na tom špatného?

LN To já nevím, proč jste se od ní distancoval.
Protože to byla jedna z kauz, která byla dávána za příklad Grossovy špatnosti a bezcharakternosti.

LN A proč jste se distancoval? Protože svůj tehdejší dům pronajala k účelům prostituce?
Protože ten tlak byl v médiích takový, že jsem se nemohl hájit. Tak jsem s ní radši přestal komunikovat. A nevím, co je na tom k smíchu.

LN No, že jste takový přítel do nepohody. Vy si vážně myslíte, že vám desetiměsíční zapírání se před novináři neublížilo víc, než kdybyste jednomu z nich zvedl telefon a řekl mu aspoň něco, co by ten váš stomilionový obchod neohrozilo? Dobře víte, že já vám volala snad padesátkrát. Máte se mnou špatnou zkušenost?
Jo, my dva jsme taky měli jednou nepříjemnost.

LN A jakou?
S titulkem. A pak jste mi volala a omlouvala se. Už nevím, o co šlo.

LN Pak se těžko budu bránit, když nevíte, co to bylo. Pochybuju, že bych vám volala a omlouvala se za titulek, když titulky tvořím jen z toho, co je v rozhovoru.
Ale zpět. Když jsem se rozhodl ten obchod realizovat, bylo pro mě prioritní dotáhnout ho do konce.

LN Byla to priorita, zatímco fakt, že můžete ublížit své straně, jejíž myšlenky jste léta hájil, nikoli.
Jedno mi to nebylo, ale sledoval jsem preference, a ty v té době ČSSD neklesaly.

LN Kdy byla zlatá éra ČSSD?
Po roce 1995 za Miloše Zemana. A druhý vrchol byl v roce 2002 v době nástupu vlády Vladimíra Špidly.

LN Tedy ani za vás, ani za Paroubka. Jak vnímáte ČSSD dnes?
Teď je po velmi složitém období, kdy Jiří Paroubek přišel v době hodně rozjitřené, kdy jsem já musel odejít. Pozice ČSSD v té době byla hodně oslabená. Teď je to zápas silné strany, která má našlápnuto k opozičnímu vítězství. Možná, že ten styl, který Jiří Paroubek představuje, je pro některé poněkud razantnější, drsnější. Na druhé straně styl, který Paroubek prezentuje, on nepřivedl do české politiky. Paroubek přišel do vrcholné funkce v době, kdy tento styl slavil první úspěch. Mám na mysli atak vůči mně. V té době se projevily metody skandalizace, kriminalizace, kampaňovité metody. Paroubek prostě jen dokázal na tyto věci reagovat efektivněji než já.

LN Možná lépe reaguje Rath.
Tak ono se někdy říká „na hrubý pytel hrubá záplata“. Ale v ČSSD je hodně lidí, kteří se nepouštějí do těch hodně vypjatých, emotivních a vulgarizujících politických debat. Pokud tito lidé budou trošku průraznější a dostanou prostor, jsou schopni oslovit i ty středové voliče. Mám na mysli Slávka Sobotku, Milana Urbana, Michala Haška... Stálo by za to, zapracovat na tom, aby byli víc vidět než v současnosti.

LN Měli by Jiří Paroubek a David Rath trochu zmírnit?
Tak některé výpady mi připadají zbytečné a za jakousi hranicí.

LN Řeknete mi příklad?
Třeba pivní tácky o mluvčím ministra zdravotnictví. To už bylo za hranicí vkusu.

LN Jaký je váš majetek? Nebo mi do toho nic není?
Tak v zásadě vám do toho nic není. Ale myslím, že z hlediska majetku jsem dostatečně propraný. A plus minus to odpovídá pravdě.

LN Co se týče nemovitostí, zatím tedy máte svůj byt, dům ve Slivenci za deset milionů a byt na Floridě za třináct milionů?
To je všechno. Tedy ta Florida byla asi za jedenáct a nějaké drobné.

LN Chystáte se Slivenec rekonstruovat a bydlet tam?
Nemám aktuální potřebu řešit bytovou situaci, ale časem si tam určitě chceme pořídit domek.

LN Co vás čeká? Kromě advokátské zkoušky, kterou jste nesložil.
Tak věnuji se té práci v advokacii, věnuju se správě majetku...

LN Jakého majetku?
Majetku mé rodiny. A příležitostně se věnuji obchodu.

LN Chystáte nějaký takový obchod, jako byl ten s akciemi za sto milionů?
Tak určitě ne takovéhoto rozsahu. Ale menší obchody chystám určitě. Nemám důvod nedělat obchody. Snažím se dělat obchody denně.



Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...