Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Grygárek žádal prověřit průtahy vyšetřování, do několika měsíců bude obžalován

Česko

  5:30
PRAHA - Spustila aféru Nagygate, po třech letech spěje kauza někdejšího náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka k rozuzlení. Policie už má dlouho očekávanou právní pomoc ze Švýcarska a obžaloba tak padne v řádu několika měsíců. Podle Grygárka se ale v jeho případě nic neděje více než rok, průtahy chtěl nechat vyšetřit u Nejvyššího státního zastupitelství.

Libor Grygárek (fotografie z roku 2011) foto: Lidové noviny

„Ve vztahu k této části trestního stíhání jsou podle nás podklady dostačující, po švýcarských justičních orgánech už nebudeme nic žádat. Ale vyšetřování ještě neskončilo, stále probíhají úkony. Některé jsou ještě naplánovány,“ řekl serveru Lidovky.cz náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

Kauza Grygárek: detektivové už mají informace od Švýcarů. Pomůže nám cokoli, říká žalobce

Nebude to trvat dlouho

Práce policie podle něj nicméně dospěla do samotného závěru. „Vyšetřování by nemělo trvat dlouho, mělo by skončit do několika měsíců,“ přiblížil Komár. Grygárek čelí stíhání kvůli zneužití pravomoci od prosince 2013. Jako náměstek vrchního státního zástupce měl před Švýcary přikrýt praní špinavých peněz lobbisty Romana Janouška.

Kriminalisté si kvůli tomu během Grygárkova vyšetřování ze Švýcarska vyžádali právní pomoc. Část ji dostali již loni, ale na zbytek museli ještě čekat. Sám Grygárek však od loňska tvrdí, že požadované dokumenty se ho vůbec netýkají. Jeho advokát Tomáš Kaiser naznačuje, že zastupitelství jeho případ uměle brzdí.

Rok se nic neděje

„Už rok tam žádné úkony neběží. Co se týče mého klienta, právní pomoc mají od konce roku 2014. Navrhl sem, aby Nejvyšší státní zastupitelství přezkoumalo jejich postup, že tam rok nic nedělají a rázem nás vyloučili s tím, že to budou končit,“ řekl serveru Lidovky.cz Kaiser.

Někdejší mocný státní zástupce může jít kvůli případu za mříže až na tři roky. Švýcarská policie se na Čechy obrátila s podezřením, že na tamních lobbistových kontech leží dvě miliardy korun z trestné činnosti. Vrchní státní zastupitelství, kde byl Grygárek druhým mužem, jim odpovědělo, že Janoušek je čistý. Grygárek navíc podle obvinění nedal pokyn k prověření podivných transakcí Janouška a podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Roman Janoušek

Musí vysvětlit finance

Elitní žalobce musí navíc vysvětlit údajný nesoulad mezi příjmy a výdaji, odposlechy navíc naznačují, že dostával peníze nejen od Janouška, ale také od skupiny kolem dalšího lobbisty Ivo Rittiga.

„Ale kdybych věděl výhledově, že třeba za rok a půl, protože já tu stavbu musím nějak financovat,“ stěžoval si například na odposleších v Janouškově kanceláři, o nichž informoval server Lidovky.cz. (DETAILY ZDE)

„Rittig mu (Grygárkovi) dal bůra, Michal mu poslal dvojku a osobně předal nějaký prachy, asi jedničku a půl,“ znělo podle detektivů na jednání Rittiga a jeho advokáta Davida Michala. Jen do nemovitostí přitom Grygárkova rodina investovala 40 milionů korun. Bývalý žalobce se ale brání, že vedle běžného příjmu vydělal 43 milionů korun pronájmy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!