Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Výprask pro Haškovu ČSSD na jihu Moravy. Za výsledek se nestydím, nekončím, říká hejtman

Česko

  16:27aktualizováno  19:39
PRAHA/BRNO - Velkou ztrátu utrpěli sociální demokraté pod vedením hejtmana Michala Haška v Jihomoravském kraji. „Opuštění pozice hejtmana pro mě neznamená, že končím v politice,“ prohlásil po třetím místě ve volbách Hašek. Dál zůstává v politice i členem ČSSD.

Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, na sjezdu ČSSD. foto: Petr TopičMAFRA

Po sečtení hlasů v Jihomoravském kraji je zřejmé, že pohled na statistiky s výsledky z krajských voleb bude pro členy ČSSD bolestivou záležitostí.

Výsledky voleb v Jihomoravském kraji najdete zde:

Před čtyřmi lety vyhrála „Haškova“ jihomoravská ČSSD před KSČM a KDU-ČSL s 23 mandáty. Letos ztratila více než polovinu křesel. Zato hnutí ANO, které v minulém období nemělo žádný mandát, jich má patnáct. Jedenáct zastupitelů získali lidovci.

Pravděpodobnost, že by současný hejtman Michal Hašek (ČSSD) obhájil místo v čele vedení regionu, se blíží skoro k nule. Ačkoli povolební vyjednávání se teprve rozbíhá.

„Umím si představit koalici s ČSSD, avšak bez hejtmana Haška. Hnutí bude jednat se všemi stranami,“ řekl lídr jihomoravského ANO Bohumil Šimek. „Nevíme, co se v tomto státě bude muset stát, aby Michal Hašek odešel z politiky,“ prohlásil Šimek, který se proti hejtmanovi vymezil už před volbami. Proti Haškovi se kromě ANO vymezila TOP 09 s Žít Brno a Strana zelených. Podle Šimka je to možné chápat tak, že i mezi těmito stranami lze hledat koaliční partnery. „Strany se však oslovují navzájem a jednání budou dlouhá,“ dodal Šimek.

Hašek, který je přesvědčen o tom, že jeho region zachvátila kampaň namířená proti jeho osobě, věřil ve větší volební účast než při posledním hlasování o podobě vedení krajů v roce 2012. Před čtyřmi lety přišlo necelých 38 procent, Hašek letos očekával účast kolem 40 procent. Odhad mu ale nevyšel. K volbám přišlo 36,84 procenta voličů.

Hašek tak potřetí za sebou vítězství v jihomoravských krajských volbách nezískal. „Za volební výsledek ČSSD se nestydím. I když ČSSD nevyhrála, získala jedno z pomyslných míst ‚na bedně‘, ze kterého se budeme snažit vytěžit maximum možného,“ komentoval výsledky Hašek. „Je zřejmé, že z tohoto místa nebude možné jednat o pozici hejtmana, ale koaliční jednání teprve začnou a já nechci předjímat ani žádné personální záležitosti,“ uvedl.

Hašek: Bylo by jednoduché říct, že za všechno můžu já

„Voliči rozhodli jinak a já vzkaz voličů vnímám. Přesto si myslíme, že máme takový volební výsledek, abychom se účastnili koaličních jednání,“ prohlásil Hašek, jenž v rámci ČSSD figuroval často v opozici vůči šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi a po parlamentních volbách se proslavil jako účastník pokusu o puč proti Sobotkovi.

Hašek ubezpečil, že ČSSD za ním stojí jako za lídrem. „Přestože jsem nevyhrál, neházím flintu do žita. Chci být platným členem ČSSD a členem zastupitelstva a podílet se na tom, jak se bude jižní Morava vyvíjet, aby byla nejlepším krajem,“ zdůraznil.

Doplnil, že není k hejtmanskému křeslu přilepený lepidlem. Podle Haška bude ČSSD rozebírat výsledek voleb. „Pokud bychom takto dopadli jenom na jižní Moravě, bylo by jednoduché říct, že za všechno můžu já, obětovat rituálního kozla a jít dál. Ono to ale tak není, protože výsledek ČSSD na jižní Moravě nijak nevybočuje. ČSSD bude analyzovat výsledek voleb“, uvedl.

Hašek poukázal na převahu hnutí ANO nejen na jižní Moravě, ale v celé České republice. „Když se podíváme na volební výsledky, lidé nejspíš uvěřili tomu, že je Andrej Babiš levicová změna. Já si to nemyslím, ale respektuji vůli voličů. My vše ještě vstřebáme a vyhodnotíme. Člověk musí umět vyhrát, ale taky přijmout i to, že není první na bedně,“ podotkl Hašek.

Rozhodla falešná mluvčí?

Hašek přitom doufal, že lidi k urnám na jižní Moravě dovede třeba i vyhrocený souboj mezi ním a některými stranami, čímž narážel na to, co před volbami deklarovaly hnutí ANO, TOP 09 s Žít Brno a Strana zelených. Politická uskupení ze znepřáteleného tábora předem ohlásila, že odmítají po volbách spolupracovat právě s nynějším hejtmanem a lídrem ČSSD. Haška totiž označili za nedůvěryhodného kvůli kauze lobbistky Jany Mrencové.

Aktuální rozložení v kraji:

V Jihomoravském kraji kandidovalo v krajských volbách celkem 21 stran, hnutí a uskupení. Před čtyřmi lety vyhrála Haškova ČSSD před KSČM a KDU-ČSL s 23 mandáty, které letos obhajuje. Mezi 65 zastupiteli měla zastoupení ještě ODS a TOP 09 se Starosty pro Jihomoravský kraj. Koalici vytvořila ČSSD s KDU-ČSL.

Té kraj podle jeho bývalé mluvčí Denisy Kapitančikové platil peníze za neodvedenou práci.

Mrencová měla z emailu pod pseudonymem Lucie Proutníková posílat novinářům Haškova vyjádření ve zprávách, které podle Kapitančikové vytvořili krajští pracovníci. Současný hejtman Hašek v reakci na to, že Proutníkovou nezná, spolupráci s Mrencovou nepopíral.

Před politickými soky si však reputaci stejně nenapravil. Například lídr hnutí ANO v kraji a ředitel městských strážníků Bohumil Šimek označil Haška za neseriózního partnera. „Lže a denně vidíme, že dělá věci jen povrchově, aby se zalíbil voličům. Stříhá pásky, předává auta, ale jinak skutek utek,“ uvedl Šimek, který byl dříve vedoucím Haškova sekretariátu. Poté se stal bezpečnostním ředitelem krajského úřadu.

Podobně jedničku ČSSD vidí i lídr zelených Jiří Hlavenka a lídr TOP 09 s Žít Brno Jan Vitula. „Nevylučujeme žádnou demokratickou stranu ze spolupráce, ale ČSSD pod vedením Haška je pro nás neakceptovatelná,“ uvedl Vitula. Jednání s ČSSD bez Haška se výše zmíněné strany nicméně nebrání. Zato komunisté, ODS a KDU-ČSL na rozdíl od zbytku politického spektra spolupráci s Haškem nevylučují.

Proti Haškovi výrazně vystupoval podnikatel a majitel Student Agency Radim Jabnčura. „Jsem moc rád a děkuji, že voliči v těchto volbách vybírali spíše osobnosti podle jejich kvalit než politické strany. Díky tomu ve volbách uspěli slušní lidé, kteří mají za sebou výsledky poctivé práce a zajímavý životní příběh,“ okomentoval výsledky Jančura.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) odevzdal 7. října v Brně svůj hlas ve...
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) odevzdal v Brně svůj hlas ve volbách v...

Podle názorů politologů byla sázka některých stran na odmítavý postoj vůči Haškovi nejistým krokem. „Když z něj soupeři dělají hlavní symbol, dělají mu tím službu, protože ukazují, že on je kraj,“ vysvětlil své míněné politolog Stanislav Balík.

Vymezování vůči politikům jiných partají ovšem ve volbách není nijak neobvyklým jevem. „Zažili jsme to u Paroubka, Zemana, Klause a vidíme to i v zahraničí. Na jižní Moravě mám pocit, že je to snaha zopakovat brněnský model. Žít Brno se před dvěma lety vymezilo proti primátorovi Romanu Onderkovi a udělalo z něj symbol všeho zla. Díky tomu oslovili větší část voličů a nyní se to zkouší znovu,“ uvedl Balík. V těchto volbách se antihaškovská nálada, zdá se, alespoň podle předběžných výsledkům, stranám vyplatila.

Politolog Balík nicméně před volbami upozornil na odlišnost názorů uvnitř regionu na jihu Moravy, která tuto strategii mohla rozbít. „Kraj je rozdílný. Antihaškovská nálada v některých brněnských kruzích nemusí platit v Blansku a už vůbec ne v Hodoníně. Nemyslím si, že je Hašek neoblíbený politik, naopak většinu svých aktuálních soupeřů politicky převyšuje o několik úrovní,“ uvedl.

Autoři: ,