Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Číňani Havlovi neotevřeli, protest skončil ve schránce

Česko

  7:28aktualizováno  13:13
PRAHA - Bývalý prezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský zašli dopoledne k čínskému velvyslanectví. Pokusili se předat protest proti uvěznění čínského obhájce lidských práv Liou Sia-paa. Nikdo jim ale neotevřel, a tak obláku vhodili do schránky.

Václav Havel, Landovský a biskup Malý šli před čínské velvyslanectví. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Havel, Landovský a Malý se před velvyslanectvím objevili v 11 hodin. Pokoušeli se dozvonit, ale marně. "Zámečník, zámečník," volal Pavel Landovský, ale do budovy se stejně nikdo nedostal. Nějakou chvíli ještě hledali schránku, do které by vhodili obálku. Na místě se zdrželi zhruba dvacet minut, během kterých také vzpomínali na dobu, kdy oni žili v disentu.

Nedělejte to, co se dělo u nás
"Jsme tu proto, že žádáme čínského prezidenta skrze něj čínskou vládu, aby neopakovali to, co se dělo před 33 lety u nás," řekl Havel. Liou Sia-pao je podle exprezidenta zavřený za stejnou věc, za jakou byl on i další Chartisté v minulosti pronásledován.

Václav Havel, Landovský a biskup Malý šli před čínské velvyslanectví.

Havel dnešní neúspěch očekával. "My jsme nebyli ohlášená návštěva," komentoval Havel. Doufal však, že dopis převezme alespoň nějaký vrátný. "Myslím, že Evropská unie má značné rezervy," zkritizoval také Havel postup evropské sedmadvacítky v prosazování lidských práv.

"Tohle, co se dnes tady událo, je velmi trapné. Svědčí to o tom, že styky s Čínou musí být podmiňovány také dialogem o lidských právech," reagoval biskup Malý na to, že jim nikdo z Čínské ambasády nevěnoval pozornost.

"Všichni jsou fascinování čínským ekonomickým rozvojem, ale zároveň se pomíjí to, že čínská společnost dosud není svobodná," myslí si Malý. Sám byl před čtyřmi lety v Číně a o perzekuci bojovníků za lidská práva se prý přesvědčil na vlastní oči.

Podporu čínskému disidentovi vyjádřilo v těchto dnech více než 50 signatářů a příznivců Charty 77. Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor.

Václav Havel, Landovský a biskup Malý šli před čínské velvyslanectví.

Liou Sia-pao byl v prosinci odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Verdikt čínského soudu už odsoudila EU, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Připomenutí morálního závazku
Český helsinský výbor se v otevřeném dopise čínské vládě odvolává na Všeobecnou deklaraci lidských práv a připomíná, že Čína pro její přijetí hlasovala jako jeden z prvních členských států OSN už 10. prosince 1948.

"Obracíme se na vlády ostatních států, sdružených v OSN, aby ČLR tento její morální závazek připomněly," píše se v dokumentu.

K otevřenému dopisu vládě ČLR se připojilo přes 50 signatářů a příznivců Charty 77, kromě Havla například i Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl.

Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77. Liou Sia-pao před soudem přiznal, že patří k iniciátorům manifestu. Dodal ale, že tím neporušil žádné zákony. K rozsudku vynesenému 25. prosince se podle médií nemohl vyjádřit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!