Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

'Havlismus' prorostl českou pravicí, píše Klaus v nové knize

25 let svobody

  20:04
PRAHA - Prezident Václav Klaus dnes představil svou novou knihu, v níž hodnotí polistopadový vývoj. Nazval ji Kde začíná zítřek a shrnuje v ní svůj pohled na pád komunismu, devadesátá léta, současný stav české politiky, Evropskou unii i další směřování země.

Václav klaus na křtu své knihy Kde začíná zítřek foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

"Já jsem měl pocit, že musíme k téhleté době něco zásadního říci a že se to nedá zúžit do vytržených vět a do kratičkých článků a že to chce souvislejší text," řekl novinářům při dnešním křtu knihy s tím, že je "strašně smutný z toho, jak je celé to období trivializováno, zjednodušováno".

Václav klaus na křtu své knihy Kde začíná zítřek

Prezident upozornil také na to, že kniha nepřináší osobní vzpomínky ani pohled do zákulisí nejvyšší politiky. "Není to vyprávění historek, ten se sešel s tímhle," řekl. Spíše prý jde o "společenskovědní uvažování".

Klaus v knize mimo jiné znovu přichází s názorem, že komunismus skončil v roce 1989 spíše kvůli vnitřnímu kolapsu než proto, že by byl poražen z vnějšku. "Dílčí disidentské pokusy - jako nikoliv masové hnutí - sice měly svůj význam, který není důvod zlehčovat, ale komunistickou moc zásadně nezneklidnily a stejně tak nezmobilizovaly žádný široce pojatý občanský protest," píše mimo jiné.

Hlavním důvodem pádu komunismu podle Klause bylo, že jeho doktrína byla dávno mrtvá, komunistická moc slábla a lidé se jí přestávali bát. Tento závěr se podle Klause nelíbí zejména těm, kteří sami sebe považují za hlavní strůjce vítězství nad komunismem.

Klausův boj proti "havlismu"

V další části knihy Klaus shrnuje své argumenty ve prospěch ekonomické transformace země v devadesátých letech, kterou jako ministr financí a premiér vedl, a znovu se vymezuje proti Havlovi. Klíčovým politickým soubojem počátku devadesátých let byl v Klausově vidění střet mezi liberalismem, který prosazoval on, a "havlismem", tedy "nepolitickou politikou, abstraktním lidsko-právním humanismem, občanskou společností".

Termín "havlismus" podle Klause není míněn hanlivě, vyjadřuje prý koncepci Havla, jeho kamarádů a stoupenců. Klaus je mimo jiné kritizuje za to, že prý považovali všechny strany za nepřijatelné, nedůvěřovali trhu, věřili ve svou vlastní výlučnost a výjimečnou roli elit a ztotožnili Rusko s komunismem.

Havlovy názory prorostly českou pravicí

"Havlismus" podle Klause naštěstí v devadesátých letech nezvítězil, dodnes ale prý škodí našemu politickému systému. "Tento pohled na politiku byl - až do závěrečné fáze Topolánkovy vlády - fakticky permanentně v opozici," napsal Klaus.

17. listopad

Klaus dnes v rozhovoru s ČTK hovořil, také o svých osobních vzpomínkách na 17. listopad. Když se prý vracel domů ze zahraniční cesty, potkal svého staršího syna, který jako student byl na Národní třídě.

"Tatínku, teď už my, děti, jsme udělaly, co bylo v našich silách, a teď už je to na vás, na dospělých," řekl mu prý.

Havlovo vidění světa podle něj v posledních letech "prorostlo" především pravou částí politického spektra, ač podle něj ideově patří nalevo. Levice ho prý už nemá tolik ráda, protože jí konkuruje a neshodne se s ním v zahraničně-politických otázkách.

Největší současnou hrozbou pro efektivní stát je podle Klause jeho tradiční nepřítel: "ekologismus" a další aktivity občanských sdružení, které prosazují "skupinové" zájmy a přesouvají rozhodování mimo parlamentní systém. Dalším aktuálním nebezpečím je pak podle Klause prohlubování evropské integrace.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!