Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Havlovi na koncertě přál Obama i Jagger, Klaus mu děkoval

Slovensko-cest

  20:05aktualizováno  22:01
PRAHA - Václav Klaus na koncertě k 20. výročí sametové revoluce ocenil ústřední roli exprezidenta Havla v událostech roku 1989 a poděkoval mu za ni. Mimořádný koncert pořádá bývalý prezident Václav Havel jako oslavu dvacátého výročí sametové revoluce.

Václav Havel (vlevo), Lou Reed a Suzanne Vega se 12. listopadu v Praze zúčastnili slavnostního předání Ceny Jindřicha Chalupeckého. foto: ČTK

Suzanne Vega, Joan Baez nebo Lou Reed či americká sopranistka Renée Flemingová vystoupili na mimořádném koncertě, který v Praze pořádá bývalý prezident Václav Havel jako oslavu dvacátého výročí sametové revoluce.

Prezident Václav Klaus v proslovu ocenil ústřední roli Havla v událostech roku 1989, které vyústily v pád totality v Československu. Havlovi, se kterým v posledních dvaceti letech vedl řadu politických a ideových střetů, za jeho tehdejší činy poděkoval. Klaus si za svá slova vysloužil v sále nadšený potlesk.

"Pro mne je jedna věc jistá. Události, které se staly před dvaceti lety, jsou spjaté s jednou osobou a to je můj předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel," řekl Klaus. Je podle něj jasné, že se dále povedou spory o to, zda to byly více vnitřní či vnější faktory, systémové problémy nebo role jednotlivců, co způsobilo pád komunismu, nic to ale prý nemění na tom, že revoluce je spojena s osobou Havla.

Kdo vystoupil na dálku

- bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov
- německá kancléřka Angela Merkelová
- americký prezident Barack Obama
dalajlama
- zpěvák skupiny U2 Bono Vox
- zpěvák Rolling Stones Mick Jagger
- hudebník Peter Gabriel
- hudebník Bob Geldof

Klaus pochválil také charakter Havlovy oslavy revoluce. Je podle něj dobře, že v Česku volíme "méně okázalé akce", které se týkají bezprostředně těch, kteří "u toho tehdy byli". Takový způsob je mu prý milejší než "grandiózní akce", jako byly oslavy pádu zdi v Berlíně.

Na dálku děkoval Gorbačov i Merkelová
Havel poděkoval vystupujícím zpěvákům za to, že jeho pozvání přijali. "Jsou to umělci, kteří jsou známi svou svobodomyslností. Byli vždycky na straně svobody a mnozí z nich se s námi solidarizovali i v dobách temnějších. Jak se ukazuje, byli s námi a jsou nám věrni," řekl.

Havlovi a české sametové revoluci vzdali hold ve zdravicích "na dálku" také bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov, německá kancléřka Angela Merkelová, dalajlama či hudebníci Bob Geldog, Mick Jagger a Bono.

Americký prezident Barack Obama ve videozdravici pobláhopřál ČR a Slovensku k výročí revoluce. Svou odvahou jste inspirovali celý svět a pomohli k šíření svobody, řekl.

Hosté slavnostního večera slyšeli vystoupení jednoho z otců amerického undergroundu a zakladatele slavných The Velvet Underground Lou Reeda. Zazpívala také písničkářka Joan Baezová.

Na koncert s názvem Už je to tady pozval Havel řadu českých i zahraničních osobností. Atmosféru roku 1989 připomněly ve stylizovaném prostoru bývalého kostele svaté Anny projekce historických dokumentů, zvláštní osvětlení a svíčky.

Na slavnosti promluvil kromě bývalého a současného prezidenta polský myslitel Adam Michnik, francouzský filozof André Glucksmann, někdejší studentský vůdce Šimon Pánek a zástupkyně dnešních studentů.

Koncertu v centru Pražská křižovatka předcházela série debat s osobnostmi. Václav Havel na ní vyzval lidi, aby bděli a bývalá šéfka americké diplomacie a česká rodačka Madeleine Albrightová se přiznala, že nerozumí některým postojům současného prezidenta Klause.

Čtěte více

Autoři: ,