Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Heger: Pryč s pacienty, kteří nepotřebují lůžko v nemocnici

Česko

  16:58aktualizováno  20:30
PRAHA - Kvůli možné krizové situaci ve zdravotnictví od 1. března zasedala v úterý Bezpečnostní rada státu. Premiér Petr Nečas (ODS) ujistil, že pokud lékaři odejdou, stát bude na takový stav připravený. Armáda nabízí vojenské lékaře, nemocnice by se navíc měly "zbavit" pacicientů, kteří nemusejí být hospitalizováni.

Odchod lékařů Nečas označil za scénář, který si nikdo nepřál a po kterém nikdo nevolá. Ale v případě že nastane, ujistil, že Česko bude připravené.

K tématu:

I proto ministr zdravotnictví Leoš Heger obeslal nemocnice s pokynem, aby propustily pacienty, kteří hospitalizaci nutně nepotřebují, domů. "Dáváme pokyny nemocnicím, které spadají pod ministerstvo zdravotnictví a obrany, aby před 1. březnem propustily domů propustitelné pacienty a přichystaly si tak kapacity pro pacienty odjinud," řekl ministr Heger Lidovým novinám. 

Do nemocnice armádním vrtulníkem?
Naplánována je nyní také řada jednání, na kterých se bude řešit situace po případném odchodu lékařů. Počítá se i s případnou pomocí armády. "Budeme se bavit i o nasazení vojenských a technických kapacit," uvedl Nečas.

Armáda vypomůže, když lékaři odejdou

Polní nemocnice se podle něj s vysokou pravděpodobností stavět nebudou, ale armáda vlastní vojenské nemocnice, které by mohly při zajištění akutní péče vypomoci. Využít by se daly i její sanitky či vrtulníky k případnému převozu pacientů z míst, kde by byla možnost ošetření kvůli odchodu doktorů omezená, uvedl předseda vlády.

Co hrozí od 1. března?

Nemocnice by mohlo opustit na 3800 z asi 20 000 doktorů.

Někde by se péče musela omezit, některá oddělení by se musela zavřít.

Odbory v protestní akci Děkujeme, odcházíme žádaly zvýšení platů. Ministr zdravotnictví Leoš Heger slíbil na zvednutí mezd zdravotníkům dvě miliardy korun. Tři čtvrtiny sumy by si rozdělili lékaři, čtvrtinu sestry a personál. Lékařské odbory ale žádají pro doktory celou částku. Ke stažení výpovědí zatím nevyzvaly.

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) už přislíbil, že v případě březnového odchodu lékařů pomůžou krizi tlumit vojenští lékaři. Podle něj není vyloučené ani zapojení polních nemocnic.

Šéf asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) ale připomněl, že každé řešení bude dražší než dohoda s lékaři. Vláda by se s nimi proto měla dohodnout.

V dohodu stále doufá i vláda v čele s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). "Je potřeba dále hledat cesty k tomu, jak umožnit návrat lékařů a stažení jejich výpovědí, aby k vyhlášení krizové situace nebo přípravy na ni v posledních únorových dnech nemuselo dojít," uvedl Heger.

Dotazníky do nemocnic
Vláda spolu s ministerstvem zdravotnictví nyní potřebuje získat přesné informace, jakou zdravotní péči jsou jednotlivé nemocnice schopné zajistit, v jakých oblastech mohou případně vypomoci a které případy naopak budou muset pro nedostatek lékařů odmítnout. Ve středu proto nemocnice obdrží dotazníky, kterými se tato data nashromáždí. To pomůže naplánovat koordinaci péče mezi nemocnicemi.

K zajištění zdravotní péče by mělo přispět i odložení naplánovaných, ale neakutních případů nebo operativní přesun peněz z pojišťoven z uzavřených nemocnic do těch, které budou ošetřovat více pacientů než obvykle.

Sestry, které podporují lékaře, napsaly otevřený dopis politikům

Zdravotní sestry, které podporují protestní akci lékařů Děkujeme, odcházíme sepsaly otevřený dopis politikům. Vyzývají je, aby vyřešili nynější krizi ve zdravotnictví. Zároveň vylučují, že by se vztah mezi nelékařským personálem a lékaři nyní nějak vyhrotil.

"Chceme důrazně upozornit veřejnost i odpovědné politiky na to, že pakliže nedojde k dohodě, dojde téměř ke katastrofální destrukci poskytování zdravotní péče a to zejména té akutní," píší v prohlášení sestry, které se sdružují na Facebooku ve skupině "Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji".

Sestry popírají, že by mezi nimi a lékaři panovalo napětí. "V každé nemocnici je situace jiná, ale většina nelékařů žádné konflikty s lékaři nemá," píší v dopise. Dříve se přitom objevily zprávy, že se sestry obávají, že kvůli odchodu lékařů přijdou o práci. O tom, že je vztah sester a lékařů vyhrocený, mluvila v rozhovoru pro LN i prezidentka České asociace sester Dana Jurásková (ODS). Čtěte zde

Asociace odmítla podpořit akci Děkujeme, odcházíme, ale některé sestry s oficiálním postojem nesouhlasí. Jedním z výsledků odlišného názoru je právě i otevřený dopis politikům, který zdravotní sestry v úterý zveřejnily. V asociaci je asi 15 tisíc z celkového poštu 80 tisíc sester České republiky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!