Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Helikoptéra vyměnila anténu na vysílači

Česko

  12:01
PRAHA - České Radiokomunikace dnes vyměnily anténu na jednom ze svých hlavních vysílačů na pražském Žižkově. Za pomoci helikoptéry byla sundána stará anténa a dopoledne byla nasazena nová. Výměna za pomoci speciální helikoptéry si vyžádala řadu omezení pro obyvatele v okolí, zejména v době přeletů helikoptéry.

Na pražském žižkovském vysílači začala 6. října výměna anténního systému pomocí vrtulníku. foto: ČTK

"Počasí nebylo úplně ideální, ale naštěstí to nebylo tak dramatické, že by nám to znemožnilo nebo brzdilo naše práce," řekl po výměně antény Jiří Vykydal z ČRa. Celá akce trvala zhruba čtyři až čtyři a půl hodiny - na první cestu vyrazil vrtulník zhruba v 8:30, v poledne byla anténa vyměněna. Celou akci plánovala firma dlouho dopředu.

"Dnešní den byl vyvrcholením celé akce, kdy za pomoci vrtulníku jsme natřikrát sejmuli starou anténu a uložili ji k patě věže," uvedl Vykydal. "Na její místo ve dvou kusech byla nainstalována nová, která je technologicky lepší tak, abychom mohli v budoucnu integrovat do této antény vysílání jak analogové televize, tak
zejména to digitální," dodal.

.Výměna antény
video: Neviditelný pes, Jiří Wagner

Výměna antény za pomoci speciálního vrtulníku se dvěma rotory byla náročná záležitost. ČRa na výměnu vyhradily dnešní den a také úterý - to pro případ, že by nebylo vhodně počasí.

Důvodem výměny antény na žižkovském vysílači a také v dalších místech ČR je podle ČRa nástup zemského digitálního TV vysílání a nutnost instalace výkonnějších antén. Nové antény umožní podle ČRa přechod nejen k zemskému digitálnímu TV vysílání (zkráceně DVB-T) a mimo jiné spuštění dvou multiplexů pro DVB-T včetně toho veřejnoprávního, ale také k dalším moderním technologiím.

Akce si vyžádala omezení pro obyvatele přilehlých ulic Fibichova a
Pospíšilova. Majitelé aut v těchto ulicích byli požádáni, aby dnes
parkovali jinde. Prostor kolem žižkovského vysílače byl oplocen a kvůli bezpečnosti chodců byl za asistence městské policie pěší provoz povolen jen po chodnících přiléhajících k domům, a to pokud možno jen pro osoby bydlící
v okolí.

Nové antény umožní podle ČRa přechod nejen k zemskému digitálnímu TV vysílání (zkráceně DVB-T) a mimo jiné spuštění dvou multiplexů pro DVB-T včetně toho veřejnoprávního, ale také k dalším moderním technologiím. Mezi ně patří vysílání ve formátu s vysokým rozlišením obrazu (High Definition, HD) a vysílání pro mobilní příjem (označovaný jako DVB-H).

 
.Vrtulník odváží starou anténu
video:

Přes omezení výměna antény některé obyvatele Fibichovy ulice zaujala. "Bylo to skvělé. Zrovna jsem se chystala do práce, kdy tady začala létat helikoptéra," řekla Daniela Musilová, která ve Fibichově ulici bydlí a kvůli výměně musela zaparkovat svůj automobil ve dvoře domu. Mimo jiné ji také zaujala přesnost, s jakou vrtulník snesl části staré antény na zem - jednotlivé části od sebe vrtulník podle ní položil na vzdálenost snad jen půl metru. Vrtule helikoptéry přitom vytváří tlak který zvedá listí a drobné předměty. "V žižkovském zpravodaji psali, že si mají lidé schovat kytky za okny dovnitř bytů," podotkla Musilová.

Žižkovské manévry
Třiadvacetimetrovou anténu o váze devíti tun umístil na žižkovskou věž speciální vrtulník Kamov. Podle Českých radikomunikací si přeprava a výměna antény vyžádá desítky milionů korun.

Vrtulník Kamov před startem.Jedná se o obří helikoptéru Kamov Ka-32, ruský stroj, který dokáže přepravovat mnohatunové náklady. Pražané, kteří vystoupali na vrch Parukářka nebo Vítkov, odkud se nabízely nejatraktivnější pohledy, tak viděli obří stroj, jak ve vzduchu ustrne nad televizním vysílačem ve výšce 216 metrů.

Kvůli bezpečnosti celé operace se dlouho tajily všechny detaily: cena operace, hodina vzletu stroje, dráha jejího letu i místo, odkud se vznese k nebi. Včera stroj přiletěl do Prahy. Dnes vzlétl z Riegrových sadů, konkrétně z plochy atletického stadionu TJ Sokol Královské Vinohrady.

Ředitel úseku vysílacích služeb Martin Roztočil si dokonce před celou akcí povzdechl, že operace Žižkov bude ze všech výměn v rámci digitálního vysílání nejdramatičtější a nejsložitější, protože je v centru města. „Při montáži bude rozhodovat každý centimetr. To aby se potom televizní signál vydal správným směrem,“ dodal Roztočil.

„Jakešův prst“ se stal oblíbenou stavbou

Žižkovský vysílač, který měří 216 metrů, je nejvyšší stavbou metropole. Nejvyšší pražská budova, pankrácký objekt bývalého rozhlasu, měří pouhých 109 metrů. Věž, na kterou si Pražané po počáteční kritice už víceméně zvykli, měla nejrůznější přezdívky.

Říkalo se jí například Kosmická raketa, Jakešův prst či Biľakova jehla. Nyní je co do návštěvnosti druhou nejoblíbenější technickou památkou v České republice. Vloni ji podle průzkumu agentury CzechTourism navštívilo 146 tisíc lidí.

Ne každému se ale líbí. Po roce 1989 dokonce někteří Pražané začali bojovat za její demolici. Lidé ze Žižkova se obávali negativního vlivu elektromagnetického záření. Jiní věži vyčítají, že narušuje panoráma.

O výstavbě nového telekomunikačního centra pro Prahu bylo rozhodnuto už roku 1978. Důvodem byl nevyhovující technický stav televizního vysílače, který od roku 1953 fungoval na Petřínské rozhledně.
 
Projekt vznikl pod vedením architekta Václava Aulického v roce 1984.




Autoři: , ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...