Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Herci i teenageři. Z bohaté Austrálie proudí islamistům stovky rekrutů

USA

  19:24
Vyhazovač z nočního klubu, který se stal vůdcem teroristické skupiny. Muž tweetující fotografii svého syna, který drží uřezanou hlavu. Teenager, z něhož se stal sebevražedný atentátník. Co mají tito lidé společného? Jde o občany ekonomicky prosperující země, jejíž soužití menšin a náboženství je dáváno za příklad celému světu - Austrálie. Všichni se přidali k Islámskému státu.

Chalíd Sharrouf na nedatovaném snímku. foto: Twitter/The Australian

S informací přišla agentura AP. Složení sympatizantů IS je v Austrálii skutečně pestré. Pozornost na sebe upoutal třeba Muhammad Ali Baryalei, vyhazovač a televizní herec v Sydney. Stal se z něj vysoký člen vojenského velení islamistů a tajné služby mají podezření, že sám pomohl desítkám Australanů odcestovat do Sýrie a přidat se na stranu IS. Podle posledních informací padl v bojích někdy na podzim minulého roku.

Austrálie se bojí terorismu. Zpřísní podmínky pro imigranty

Australské soudy se momentálně zabývají případem jeho spolupracovníka v Sydney, Omarjana Azárího. Ten měl na Baryaleiho pokyn brutálně zavraždit náhodně vybranou oběť. Jejich telefonický rozhovor ale zaznamenaly tajné služby a teroristickému útoku tak zabránily. „Chlapi, musíte si vybrat náhodného nevěřícího. Baťůžkáře, turistu, Američana, Francouze, Brita,“ nabádal prý Baryalei Azárího.

Chlapec s uřezanou hlavou

Chalíd Sharrouf zase minulý rok vyděsil miliony lidí, když na svůj twitterový účet umístil fotografii svého sedmiletého syna držícího uřezanou hlavu syrského vojáka. Americký ministr zahraničí John Kerry označil fotografii jako „jednu z nejodpornějších, nejzvrácenějších, groteskních fotografií, které kdy kdo někde vystavil.“

Sharroufova přítomnost v Sýrii upozornila na jeden z problémů, kterým Austrálie čelí: laxní hraniční kontroly. Sharrouf si sice v Austrálii odpykal trest za plánování teroristického útoku a měl zákaz opustit zemi, v roce 2013 se mu však podařilo projít hraniční kontrolou na pas svého bratra. Australská vláda reagovala zavedením biometrického skenování na letištích a finanční podporou tajných služeb a (zejména pohraniční) policie.

Děravá síť na teroristy

Na největších letištích v zemi jsou nyní také stabilně přítomny protiteroristické jednotky. Jejich posledním úspěchem bylo zadržení dvou Australanů ve věku 16 a 17 let, kteří se bez vědomí rodičů chystali odletět do Turecka a odtamtud pokračovat dále do Sýrie. „Síť na teroristy“ má však stále mnoho děr.

Austrálie překazila teroristický útok. Plánovali ho přívrženci IS

Jedním z těch, kteří pohraničníkům proklouzli, byl i osmnáctiletý konvertita Jake Bilardi. Poté, co rodina nahlásila jeho zmizení, našli policisté v jeho domě chemickou směs na výrobu výbušnin. Později toho roku se na sociálních sítích objevily fotografie Bilardiho s puškou a vlajkou IS. Letos v březnu pak propagandisté islamistů zveřejnili fotografie, které naznačují, že se Bilardi podílel na sérii teroristických útoků v Iráku.

Aby zastavila proud australských rekrutů z Austrálie a zabránila i jejich návratu, udělila vláda ministryni zahraničí Julii Bishopové zvýšené pravomoci. Od té doby bylo zneplatněno už okolo stovky pasů. Někteří však namítají, že pokud radikálové neodjedou do Sýrie, budou páchat teroristické činy v Austrálii. A rozhodně nejde o planá varování.

Teroristé v ulicích

Osmnáctiletý australský muslim Numan Haider například pobodal dva policisty v Melbourne týden poté, co ho vláda připravila o pas. Policisté ho během incidentu zastřelili. Pas mu byl odebrán po sérii „podezřelých“ činů, mezi něž patřilo třeba i mávání vlajkou Islámského státu v nákupním centru.

Australskou vládu nárůst násilností zaskočil. V září označila nebezpečí teroristických útoků za druhé nejvyšší ve svém hodnotícím žebříčků. Nová protiteroristická opatření umožňují nyní policii zatýkat lidi bez obvinění - a ta toho hojně využívá. Australská tajná služba zase prověřuje rekordních 400 teroristických případů s označením nejvyšší důležitosti, což je dvojnásobek oproti minulému roku.

Úspěšný multikulturní experiment

Londýnské Centrum pro studium radikalizace a politického násilí odhaduje, že v řadách Islámského státu v současnosti bojuje 100 až 250 Australanů. S počtem obyvatel nepřesahujícím 24 milionů a velkou vzdáleností od islamisty ovládaných území je číslo přívrženců IS opravdu vysoké. Například Spojené státy mají obyvatel asi třináctkrát tolik, k islamistům se jich ale přidala jen zhruba stovka.

Experti se nedokáží shodnout, proč je IS v rekrutování Australanů tak úspěšný. Austrálie je světu neustále předkládána jako úspěšný multikulturní experiment, její ekonomika navíc 24 let v kuse roste. Na vině tak může být slabá integrace muslimů, laxní sledování radikálních jedinců a urážlivé komentáře premiéra Tonyho Abbotta vůči muslimské komunitě jako celku, které mohly odradit a pobouřit i umírněné věřící.

Islámský stát je predátor

Expert na globální terorismus Greg Barton upozorňuje, že Austrálie a některé další státy podcenily schopnosti Islámského státu stáhnout na sebe pozornost a přilákat nespokojené jedince. „Islámský stát je predátor. Vybírá si konkrétní jedince a dovede ve svůj prospěch mistrně využívat nové technologie. Pracuje i s naším pocitem bezpečí, který pramení z toho, že máme na první pohled fungující společnost,“ varuje Barton.

Muslimové tvoří více než dvě procenta populace Austrálie, dvakrát tolik co v USA. Do Ameriky navíc většina muslimů přijela v honbě za americkým snem, Austrálie se naopak stala útočištěm uprchlíků z dob občanské války v Libanonu ze 70. a 80. let minulého století. Většina z nich se usadila v hlavním městě Sydney a dodnes mají problém zapojit se do většinové společnosti. Ze statistického hlediska se navíc významně podílejí na kriminalitě. A to od pouličních loupeží až po terorismus.

Přestřelka v kavárně

Největší pozornost na sebe upoutal útok na kavárnu v Sydney v prosinci minulého roku. Padesátiletý muslimský klerik Man Monis původem z Íránu držel osmnáct rukojmích, při přestřelce se zásahovou jednotkou byl se dvěma z nich zabit.

Útočník z kavárny v Sydney Man Haron Monis na nedatovaném snímku.

Při následném vyšetřování vyšlo najevo, že ho tajné služby odstranily ze seznamu teroristů i přesto, že je občané soustavně upozorňovali na jeho agresivní prohlášení na sociálních sítích. Tajné služby svůj krok zdůvodňovaly tím, že jako šiítský muslim neměl důvod pomáhat sunnitskému IS. Mezi oběma odnožemi islámu panuje odedávna smrtelná nevraživost.

Austrálii jsme před násilníkem ze Sydney varovali, tvrdí Íránci

Greg Barton upozorňuje, že Austrálie nemusí být žádný výjimečný případ a pokud se IS zaměří na budování vlivu v USA, bude situace obou zemí za čas srovnatelná. „Může to být efekt prodlevy (lag effect - pozn. red.). Půl roku a vše může být úplně jinak,“ dodal.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...