Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hitler nezemřel, stálo na billboardu. Po protestech ho museli zakrýt

Svět

  16:23
BANGKOK - Thajské úřady musely po protestu izraelského a německého velvyslance nechat zakrýt obří billboard, který s využitím obrazu hajlujícího nacistického vůdce Adolfa Hitlera upozorňoval na thajské muzeum voskových figurín. Billboard, na němž je thajsky napsáno Hitler nezemřel, byl několik týdnů na hlavní silnici z Bangkoku do přímořského letoviska Pattaja.

Billboard s Hitlerem se objevil v Thajsku foto: ČTK

"S tímto nápadem přišla reklamní agentura a my jsme tím nechtěli nikoho urazit," řekl ředitel muzea voskových figurín Somporn Naksuetrongi. "Chtěli jsme jen upozornit na to, že příští měsíc se bude muzeum otevírat. Nepoužili jsme jeho postavu proto, abychom ho oslavovali," řekl. "Myslíme si, že je to významná historická postava, ale v tom strašném slova smyslu. Omlouváme se za to, že jsme někoho urazili, ale vůbec jsme to neměli v úmyslu. Neuvědomili jsme si, že to může lidi tak rozhořčit,"dodal.

Německý velvyslanec Hanns Schumacher úřadům v Pattaji řekl, že "tato forma naprosto nechutné reklamy zraňuje city mnoha lidí", a požádal, aby byl billboard odstraněn. Stejný požadavek vznesl i izraelský velvyslanec Jicchak Šoham. "Je to naprosto nepřijatelné mít takové monstrum, jako byl Adolf Hitler, vystavené na veřejném místě," řekl listu Bangkok Post. "To je mimo moje chápání," dodal.

Použití nacistických výjevů nevyvolává stejné emotivní reakce v Asii jako na Západě a Thajsko mělo v minulosti několik případů, kdy byli představitelé genocidního německého režimu využiti pro reklamní nebo zábavní účely. Před dvěma roky se jedna thajská škola omluvila mezinárodní židovské organizaci za to, že podporovala sportovní akci, na níž studenti pochodovali po vzoru nacistické armády. Na fotografiích z této akce jsou studenti se svastikami na baseballových čepicích a za nimi je velká tabule s výrazným nápisem NAZI.

Přečtěte si také: Komiksový Hitler slaví úspěch v Japonsku

V Bangkoku byl také koncem 80. let otevřen Nazi Bar, v němž byly fotografie nacistických jednotek a číšníci měli na rukávech pásky s hákovým křížem. Bar ale vyvolal rozhořčené reakce v Thajsku i v zahraničí a byl posléze přejmenován na No Name Bar.

Billboard s podobiznou Adolfa Hitlera se objevil v dubnu také v centru bulharské metropole Sofie. Na reklamě byla zobrazena známka z období nacismu s portrétem Hitlera a pod ní slogan "Oni mluví - vy posloucháte". Izraelská ambasáda proti němu ihned protestovala.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...