Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Hlavu nebo vousy? V Egyptě se volí podle holičů

Svět

  7:25
KÁHIRA - Otázku Hlavu nebo vousy v Egyptě uslyšíte od holiče, jste-li muž a usednete na jeho křeslo. Ramadán Kádir ji ale uslyšel ve frontě, v níž čekal, až se dostane do volební místnosti, aby odevzdal hlas v současných parlamentních volbách.
U holiče (ilustrační foto)

U holiče (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Atmosféru popsal v egyptském listě The Egyptian Gazette. "Hlavu nebo vousy? Co tím myslíte?" zeptal se tazatele s pohledem na úsměvy kolemstojících. "Myslím, jestli budete volit islamisty nebo sekularisty," zněla odpověď.

Kádir odvětil, že hodlá dát hlas tomu, koho považuje za kvalifikovaného kandidáta. "Kvalifikovaný je ten kandidát, který hájí a dobře ovládá Boží právo šaría," nedal se tazatel.

"Všichni jsme Egypťané a všichni známe Boží šaríu. Demokracie znamená možnost volby a svobodu názorů," pokračoval zdvořile Kádir. Vousatý protivník ale chtěl mít poslední slovo, takže prohlásil: "Boží vůle zvítězí, i když si bezbožníci myslí něco jiného." Vysoká účast na začátku hlasování minulý týden ohromila všechny. Pro Kádira stejně jako pro miliony jiných Egypťanů to byla první životní příležitost odevzdat hlas, jestliže nepočítá hlasování do tiskových odborů.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro mnohé je ale zklamáním, že v prvních volbách po pádu bývalého prezidenta Husního Mubaraka hraje nejdůležitější roli náboženství. Islamistickým stranám se podařilo získat voliče probuzením jejich náboženského cítění. Podle některých zpráv vyzvali církevní představitelé koptské křesťany, aby volili koptské kandidáty. Z nich většina se hlásí ke Straně svobodných Egypťanů, k jejímž zakladatelům patří křesťanský magnát Nagíb Saviris.

Koptská církev popírá, že se snažila voliče ovlivnit, ale je zřejmé, že zisk islamistů nutí ostatní Egypťany volit s ohledem na náboženské vyznání. A to považují lidé jako Kádir za špatnou stránku voleb, za stránku, která nové egyptské demokracii způsobí problémy. Nelze očekávat, že se tento trend ve dvou příštích volebních etapách změní.

Jestliže se prosadil v případě hlasování v Káhiře a Alexandrii, v nejkosmopolitnějších městech země, jak by to mohlo dopadnout v jiných částech státu? Křesťané se netajili starostmi z budoucnosti hned, jakmile se objevily první zprávy o vysokém volebním zisku islamistů v prvním kole. Mnozí jsou odhodláni z Egypta odejít, jestliže se islámské strany dostanou k moci. A to je špatné ze dvou důvodů. Prvním je to, že výsledek demokratických voleb by měl být přijat bez ohledu na to, kdo v nich zvítězí. Druhým fakt, že křesťané k Egyptu patří a že bez nich Egypt mnohé ztratí.

Islamisté na druhé straně nesli za Mubarakovy vlády břemeno útlaku zakázané strany. I když zvítězí, měli by se zdržet nesnášenlivých a neuvážených výroků. Liberálové, kteří vyšli z prvního kola jako poražení, se mohou ze soudržnosti islamistů poučit. I oni by měli sejít dolů ze svých výšin a oslovit obyčejného Egypťana. Je na nich, aby mu vysvětlili, že liberalismus a sekularismus nejsou synonyma k bezvěrectví a ateismu. Jestliže se jim to podaří, šance, že se z Egypta stane civilní stát, vzroste.

Autoři: ,