Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Světové metropole se ponořily do tmy, podívejte se

Svět

  20:37
Australské Sydney jako první velké město odstartovalo celosvětovou štafetu Hodina Země, při níž se tisíce měst ponoří na hodinu do tmy. Akce organizovaná každý rok má světu připomenout, že úsporou elektrické energie je možné chránit klima planety.

Lidé v Dubaji zapalují svíčky u příležitosti Hodiny Země. foto: Reuters

K iniciativě se pravidelně hlásí kolem 150 zemí včetně České republiky. Po celém světě začíná Hodina Země ve 20:30 místního času. V Sydney radnice nechala vypnout veřejné osvětlení za potlesku davu přihlížejících. Kromě přístavu v Sydney zhaslo i osvětlení Brandenburské brány v Berlíně, Niagarských vodopádů v USA, olympijského stadionu v Pekingu nebo Staré citadely v iráckém Irbílu.

Poprvé potemněla slavná Malá mořská víla v Kodani, poprvé zhasla i světla u sochy Michelangelova Davida v italské Florencii.

Druhý nejvyšší mrakodrap světa Tchaj-pej 101 před a poté, co zhasla světla.

V Česku se k Hodině Země přihlásilo více než 150 měst a obcí včetně hlavního města. V Praze zhaslo například osvětlení Petřínské rozhledny, Karlova mostu, Staroměstské věže nebo Vyšehradu. Vypínalo se i světlo v Lovosicích, Opavě, Hodoníně a dalších městech.

Poprvé zhasl i celý Kreml

Zvlášť velkou publicitu má dnes Hodina Země v Rusku, protože díky osobnímu příkazu prezidenta Vladimira Putina zhasl poprvé celý Kreml. Nesvítily ani reflektory u chrámu Vasila Blaženého na Rudém náměstí, osvětlení Kreml vypnul u celkem 90 moskevských pamětihodností.

Tradice celosvětové černé hodinky se zrodila v roce 2007 v Sydney a rychle se rozšířila do celého světa. Iniciátorem kampaně je australská odbočka Světového fondu na ochranu přírody.

Národní knihovna v Minsku před a potom, co se metropole připojila k Hodině Země.

Zvlášť působivý efekt má podle očitých svědků vypínání velkých mrakodrapů. Mezi budovami, které se do akce zapojily, nechyběl věž Burdž Chalífa v Dubaji, nejvyšší budova světa. Světla zhasla i ve slavném mrakodrapu Petronas v malajsijské metropoli Kuala Lumpur, už tradičně své věžáky vypne New York a další americká velkoměsta.

Loni se Hodiny Země zúčastnilo kolem 7000 měst ve 152 zemích, což je bezmála o třetinu víc účastníků než v roce 2011. Letos mají poprvé akci monitorovat a dokumentovat kosmonauti Roman Romaněnko, Thomas Marshburn a Chris Hadfield z paluby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...