Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hollande: Hlavní obětí islámského fanatismu jsou sami muslimové

Svět

  13:00aktualizováno  13:40
PAŘÍŽ - Oběťmi islámského fanatismu, fundamentalismu a netolerance ve světě jsou v první řadě muslimové, zdůraznil francouzský prezident François Hollande ve svém čtvrtečním projevu v pařížském Institutu arabského světa (IMA). Řekl také, že protimuslimské stejně jako protižidovské činy musejí být ve Francii přísně trestány.

Oběťmi islámského fanatismu, fundamentalismu a netolerance ve světě jsou v první řadě muslimové, zdůraznil francouzský prezident François Hollande ve svém čtvrtečním projevu v pařížském Institutu arabského světa (IMA). foto: ČTK

Ve snaze uklidnit muslimskou obec v zemi prezident dále řekl, že islám je slučitelný s demokracií a že je nutné nesměšovat fakta s nepravdou a tu odmítat. „Francouzi muslimského vyznání mají stejná práva, stejné povinnosti, jako všichni občané. Musejí být chráněni,“ řekl Hollande. Zároveň upozornil, že „radikální islám se živil ze všech rozporů, všech vlivů, všech mizérií, všech nerovností a ze všech příliš dlouho nevyřešených konfliktů“.

Francouzský prezident se tak vyjádřil v době vyšetřování útoků tří islamistů, kteří minulý týden v Paříži zastřelili 17 lidí. Atentáty oživily ve Francii s 65 miliony obyvatel nedůvěru i nepřátelství většinové populace k tamní muslimské obci, která čítá kolem pěti milionů lidí.

K TÉMATU:

Hollande již dříve vyzval obyvatele, aby rozlišovali mezi radikálními a umírněnými muslimy, kterých je podle něj jasná většina.

Na fasádě sídla IMA na břehu Seiny byl v době návštěvy hlavy státu velký nápis ve francouzštině a arabštině „Všichni jsme Charlie“. Krátká věta „Jsem Charlie“ se stala symbolem solidarity s oběťmi teroristů v pařížské redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Také vedoucí Institutu arabského světa a bývalý známý ministr kultury Jack Lang dnes ujistil o celkové mírumilovnosti arabského světa. „Je nutné neslučovat nesourodé věci. Arabský svět jde kupředu, jeho společnosti jsou v pohybu. Sázejí na vzdělání a inovace,“ řekl podle webu politického týdeníku Le Nouvel Observateur Lang.

Zleva vedoucí Institutu arabského světa Jack Lang, prezident François Hollande...

Tvrdé tresty

Ve Francii budí v posledních dnech polemiku tvrdé tresty za výroky, které místní justice považuje za protizákonné obhajování terorismu. Podle rozhlasové stanice RFI i dalších francouzských médií verdikty u některých lidí vyvolávají obavu, zda se ohledně svobody vyjadřování v zemi neuplatňuje dvojí metr.

Policie se zatím zabývala 54 podobnými verbálními případy, z nichž 38 začali řešit prokurátoři. Někteří obvinění již byli odsouzeni. Očekávají se další zatýkání a soudy. Vláda vyzvala bezpečnostní a justiční orgány, aby postupovaly přísně.

Plačící prorok Mohamed a věta „Je Suis Charlie“ se stali symboly boje proti...
Pohřeb čtyř lidí, kteří zahynuli během pátečního útoku na židovské lahůdkářství...
Francie od pondělí mobilizovala tisíce policistů a vojáků k ochraně židovských...
Francouzský voják na stráži před židovskou školou v Paříži.

Zatím nejvyšší trest se týká 34letého muže, který byl ve Valenciennes odsouzen ke čtyřletému nepodmíněnému vězení za to, že jako opilý řidič zatčený po nehodě chválil teroristy z redakce Charlie Hebdo. Časopisu muslimové dlouhodobě vyčítají karikatury jejich proroka. Za podobné údajné vychvalování terorismu dostal 21letý Francouz v Toulouse deset měsíců nepodmíněného vězení. Další mladík odešel od soudu s devítiměsíčním podmíněným vězením za „obhajobu terorismu“ na Facebooku.

VÍCE ZDE?

Dvojí metr?

Obavy některých obyvatel, že soudci po pařížských atentátech postupují přehnaně přísně, vyvolal mimo jiné případ 28letého muže, který je lékaři uznán za duševně zaostalejšího a jenž má jít na šest měsíců za mříže za pokřik, kterým podle justice také podpořil terorismus. „Zabili Charlieho, já jsem se dobře bavil,“ volal chorý muž na policisty ve východní Francii v narážce na masakr v redakci Charlie Hebdo.

Debatu vyvolalo také zatčení kontroverzního francouzského humoristy Dieudonného, který je obviněn z glorifikace terorismu a začátkem února ho čeká soud. „Vězte, že tento večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly,“ napsal v neděli na Facebooku Dieudonné v narážce na slogan „Jsem Charlie“, kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřují solidaritu s redakcí Charlie Hebdo. Ta se stala terčem krvavého útoku dvou ozbrojenců 7. ledna. Dieudonné slogan doplnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který minulý týden při samostatném útoku zabil čtyři Židy v pařížském košer obchodu.

Někteří Francouzi podle rozhlasové stanice RFI začali odsuzovat to, co je podle nich „dvojí metr“ francouzské justice: prý nic nedělá, když jde o vysmívání se islámu, ale je nesmlouvavá v ostatních případech.

„Nemohu Dieudonného a jeho kliku ani cítit, ale zdá se, že svoboda vyjadřování má ve Francii dvojí výklad,“ soudí jeden z uživatelů Twitteru. „Svobodu projevu ano, ale ne příliš: (Benjamin) Netanjahu pochodující v Paříži a Dieudonné ve vazbě. Je opravdu krásná ta svoboda vyjadřování!“ uvedl jiný uživatel komunikační sítě v narážce na účast izraelského premiéra v nedělním mohutném pochodu na protest proti terorismu.

Autoři: ,