Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Hon na čarodějnice. V Pacifiku upalují ženy kvůli černé magii

Svět

  13:37
Čarodějnické procesy jsou ve většině světa záležitostí minulosti, v posledních se ale rozhořely v tichomořském státě Papua - Nová Guinea, který se rozkládá na východní části ostrova Nová Guinea a přilehlých ostrovech. Proti eskalujícímu honu na černou magii jsou tamní policisté bezbranní.

V Melanésii místní pořádají hony na čarodějnice foto: Printscreen /The Daily Telegraph

V únoru rozlícený dav strhl šaty z dvacetileté matky, kterou obvinil z provozování černé magie, polil ji benzínem a upálil zaživa. A minulý týden na ostrově Bougainville sťala tamní samozvaná inkvizice hlavu další ženě, píše zpravodajský server listu The Daily Telegraph.

Bojovnici za ženská práva a bývalou učitelkou Helen Rumbaliovou před popravou tři dny mučili. Údajně měla použít černou magii k usmrcení svého kolegy. Spolu s ní zajal rozlícený dav ještě její sestru Nikono a dvě náctileté neteře. Podle tamních médií jsou ženy momentálně hospitalizovány v nemocnici.

Další šestici žen údajně inkvizitoři v rámci velikonočního obětování mučili rozpálenými žehličkami. Víra v černou magii je v chudé tichomořské zemi hojně rozšířená. Nevysvětlitelná úmrtí, zejména dětí, připisují tamní obyvatelé čarodějnicím, k nařčení z čarodějnictví však často vede touha po pomstě. Jakmile je jednou obvinění vzneseno, ženy se mohou jen velmi těžko bránit a často končí na hranici.

Policisté jsou naprosto bezradní, nemají zbraně ani stanici

Události posledních měsíců vyvolaly mimořádné rozhořčení lidskoprávních organizací, jež žádají místní úřady, aby brutálnímu mučení a bezdůvodnému zabíjení učinily přítrž. Doposud totiž v zemi platí takzvaný čarodějnický zákon z roku 1971, který uznává čarodějnictví a praktikování černé magie jako trestný čin. Vymezuje také mírnější rozsudek, pokud osoba obviněná z čarodějnictví přizná, že "nekalých kouzel" použila v sebeobraně.

Lidskoprávní organizace Amnesty International v reakci na zadržování příbuzných popravené učitelky iniciovala petici požadující po tamní policii, aby použila "všech dostupných prostředků k záchraně jejich životů". Rovněž petice obsahuje apel na místní úřady, aby pachatele těchto činů postavily před soud.

Spravedlnost má však v zaostalé zemi jen velmi omezené prostředky. Policie na ostrově Bougainville disponuje pravomocemi de facto jen formálně a nemá ani žádné zbraně. "Mám osm regulérních policistů, nemají pořádnou policejní stanici a žijí na vesnicích, takže je nemůžeme rychle zformovat do útvaru," omlouval neschopnost zásahu strážců zákona komisař Paul Kamuai.

Vláda má "důležitější" věci na práci

"Chápu, že zdroje jsou omezené, ale to není řádná omluva pro vládu, aby si mohla říkat, že nedokáže ochránit něčí život," namítá proti tomu Kate Schuetzeová z Amnesty International. Organizace nyní apeluje na tamní vládu, aby čarodějnickou legislativu zrušila a postavila hony na čarodějnice mimo zákon.

Zdali se tak ale stane dřív, než si barbarská zvyklost vyžádá další oběti, je ve hvězdách. "Řešíme teď poměrně dost problémů, takže nám, prosím, dejte šanci na tom zapracovat," vymlouval se tamní premiér Peter O’Neill v rozhovoru pro list . "Reálně je potřeba ještě několika schůzí, abychom byli schopni postavit parlament před rozhodování o zákonu, jenž by zastavil tento nesmysl ohledně čarodějnictví, které je ve své podstatě opravdu barbarské," dodal.

Autor: