Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hořcí keř, Gibson ve Varech, nové divadlo v Plzni. Rok 2014 v kultuře

Kultura

  6:00
Filmová trilogie Hořící keř, zpracovávající příběh Jana Palacha a jeho následky, proměnil 11 ze čtrnácti nominací na ceny Český lev a překonal tak deseticenový rekord filmu Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala z roku 1997. Jaké další události zahýbaly českým i světovým kulturním děním?

Minisérie Agnieszky Hollandové Hořící keř foto: HBO

11. LEDNA
TANNHÄUSER V PRAZE.
Po dvaceti letech se do Státní opery vrátila opera Richarda Wagnera, aby (opožděně) připomněla 200 let od narození a 130 let od úmrtí tohoto skladatele. Před zaplněným premiérovým hledištěm kus dirigoval Hilary Griffiths, v hlavních rolích Alžběty a Tannhäusera vystoupili Dana Burešová a Daniel Frank.

22. ÚNORA
HOŘÍCÍ KEŘ OVLÁDL ČESKÉ LVY.
Hořící keř
scenáristy Štěpána Hulíka a režisérky Agnieszky Hollandové proměnil 11 ze čtrnácti nominací. Stanovil tak nový rekord v počtu získaných lvů, když o jedno ocenění předběhl film Vladimíra Michálka Je třeba zabít Sekala z roku 1997. Za nejlepší herecké výkony v hlavní roli byli oceněni Petra Špalková a Jiří Schmitzer za film Jako nikdy.

Více o Českých lvech a Hořícím keři čtěte zde:

2. BŘEZNA
ANGAŽOVANÉ OSCARY 2014.
Nejlepším filmem vyhlásila americká filmová akademie snímek 12 let v řetězech. Nejlepším režisérem se stal Alfonso Cuarón za vesmírnou podívanou Gravitace. Mezi herečkami v hlavní roli zvítězila Cate Blanchettová za roli ve filmu Woodyho Allena Jasmíniny slzy. Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Matthew McConaughey (Klub poslední naděje).

8. BŘEZNA
POSLEDNÍ CENY ALFRÉDA RADOKA?
Ceny se předávaly podvaadvacáté – a nejspíš naposledy. Už tento ročník se původně neměl konat kvůli neshodám mezi pořadateli ankety a Nadací Alfréda Radoka. Nakonec ale došlo k dohodě. Inscenací roku se stala Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J., v brněnské Redutě ji nastudoval Jan Mikulášek.

Fotografie z představení Zlatá šedesátá

8. DUBNA
CENA PRO PROTEKTORÁTNÍ BEDEKR.
Hlavním vítězem knižních cen Magnesia Litera se stala publikace Jiřího Padevěta Průvodce protektorátní Prahou. Cenu za prózu získal matador české polistopadové literatury Emil Hakl; jeho novela Skutečná událost je po Rodičích a dětech (2003) druhou autorovou knihou, která cenu v této soutěži získala.

Podrobnosti o cenách Magnesia litera zde:

30. DUBNA
SOŇA ČERVENÁ V ROLI ČASU.
Národní divadlo uvedlo očekávaný mezinárodní projekt 1914 v režii Roberta Wilsona. Dílo sestavené na motivy románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války a dramatu Karla Krause Poslední chvíle lidstva nabídlo podobenství o hrůzách první světové války a jejích důsledcích, trvajících dodnes.

Soňa Červená v inscenaci Roberta Wilsona 1914

14.–25. KVĚTNA
FILMOVÝ FESTIVAL V CANNES.
Hlavní cenu – Zlatou palmu – získal film tureckého režiséra Nuriho Bilge Ceylana Zimní spánek. Cenu Grand Prix udělila porota italské režisérce Alici Rohrwacherové za snímek Zázraky. Nejlepším režisérem se stal Bennett Miller (Hon na lišku), z herců byli oceněni Julianne Mooreová (Mapy ke hvězdám) a Timothy Spall (Pan Turner).

Čtěte také

1. ČERVENCE
KONEČNĚ ŘEDITEL NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE.
Po ročním čekání se jím stal historik umění Jiří Fajt. Jeho nástup završil dlouhé období sporů a nejistoty ohledně budoucnosti Národní galerie. Fajta jmenovala do funkce už v červenci 2013 tehdejší odcházející ministryně kultury Alena Hanáková, její nástupce Jiří Balvín pak s Fajtem dojednal odklad nástupu.

3.–11. ČERVENCE
KARLOVY VARY PŘIVÍTALY MELA GIBSONA.
Velkou cenu mezinárodního filmového festivalu Křišťálový glóbus získal snímek gruzínského režiséra George Ovashvilliho Kukuřičný ostrov. Mírné pozdvižení způsobila návštěva kontroverzního Mela Gibsona. Ten ve Varech převzal čestný Křišťálový glóbus, stejně jako režisér Vymítače ďábla a Francouzské spojky William Friedkin.

Rozhovor s ředitelem MFF KV Karlem Ochem:

2. ZÁŘÍ
NOVÉ DIVADLO V PLZNI.
V Plzni oficiálně otevřeli Nové divadlo, první takto významnou divadelní stavbu v ČR za posledních 30 let. Provoz zahájilo Smetanovou Prodanou nevěstou v režii Jany Kališové. Dokonale promyšlená stavba s nejmodernější divadelní technologií, na níž se vedle architektů podíleli i divadelníci a specializované zahraniční poradenské firmy, stála 880 milionů korun.

Nové divadlo v Plzni.

27. ŘÍJNA – 1. LISTOPADU
JI. HLAVSKÝ DOKUMENT.
V kategorii Opus bonum – Nejlepší světový dokument na mezinárodním festivalu dokumentárních filmů zvítězil snímek Je suis le peuple (režie Anna Rousillionová), který inovativním způsobem představuje pohnutou dobu arabského jara. V domácí sekci Česká radost získal hlavní ocenění film Martina Duška K oblakům vzhlížíme o tuningové subkultuře.

Podrobnosti o jihlavském festivalu čtěte zde:

20. LISTOPADU
EXPERIMENTÁLNÍ CHALUPECKÝ.
Jubilejním 25. laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého se stal Roman Štětina. Představil filmovou studii Ztracený případ, inspirovanou detektivním seriálem Columbo. Spolupracoval při tom s tvůrcem československých filmových plakátů Zdeňkem Zieglerem. Porota ocenila významovou bohatost a experimentální povahu Štětinova projektu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!