Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Horníci v Chile přežili, na záchranu ale budou v podzemí čekat 4 měsíce

Svět

  7:26aktualizováno  16:06
SANTIAGO DE CHILE - Všech 33 horníků zavalených 17 dní v severochilském dole na měď a zlato je naživu. Oznámil to dnes chilský prezident Sebastián Piňera. Byl s nimi navázán kontakt, citovaly jeho slova agentury AFP, AP a Reuters. Dostat je ale na povrch bude podle záchranářů trvat zřejmě až čtyři měsíce.

Prezident Chile Sebastián Piňera se vzkazem od zavalených horníků foto: Reuters

Horníci podle agentur uvedli, že slyšeli hlasité bušení, když se dnes ráno místního času s jednou ze sond provrtali do zavaleného dolu do hloubky 688 metrů, a to do místa, kam se podle jejich předpokladu mohli jejich kolegové uchýlit. Když sondu vytáhli, byl na ní připevněn kus papíru, na němž bylo napsáno červenými písmeny: Všech nás 33 je v pořádku.

Prezident, který odjel k dolu u města Copiapó, asi 800 kilometrů severně od hlavního města Santiaga de Chile, ukázal papír novinářům a příbuzným. "Je to zpráva našich horníků, která nám říká, že jsou živí a že jsou spolu." Dodal ale, že bude trvat několik měsíců, než se podaří horníky dostat na povrch.

Tunel s jídlem a komunikací
"Bude to trvat měsíce (dostat je ven). Ale nezáleží na tom, jako dlouho to bude trvat, ale jen aby to mělo šťastný konec," řekl prezident.

Ing. Zdeněk Pavelek z báňské záchranné stanice OKD, a.s. odpovvěděl na otázky k mimořádné události v Chile

Jak si vysvětlujete, že těch 33 chilských horníků stále žije, 17 dnů po závalu?

Horníci měli zřejmě štěstí v tom, že je místo jejich pobytu zřejmě nějakým způsobem zásobováno důlními větry. Rovněž měli velké štěstí na přítok vody – kdyby nebyl žádný, přišli by o jediný přísun tekutin, naopak kdyby byl příliš velký, mohla voda vyplnit celou kavernu, tedy jakýsi dutý prostor, ve kterém zůstali.


Počítá se při projektování štol s možností závalu - tedy s místy, kde by se mohli horníci při závalu schovat?

Samozřejmě počítá, i když bezpečnostní podmínky jsou v různých zemích a jednotlivých dolech rozdílné. Jde o takzvané podzemní útulky, kterým se dnes odborně říká komorové úkryty a převybavovací stanoviště, slouží hlavně k ochraně pracovníků před účinky nedýchatelného důlního ovzduší. Takové úkryty se budují podle speciálního projektu například ve slepém důlním díle. Do jejich základní výbavy patří stlačený vzduch pro vytvoření přetlaku, dvojité dveře, těsnicí materiál, potřebným počet lavic, lékárnička, telefon a osvětlení. Existují rovněž komorové úkryty, které se pak vyrábějí na povrchu sériově, a pak se umístí jako důlní zařízení přímo do profilu důlního díla.


Jak je to s českými doly - existují ve štolách případná útočiště, podzemní kapsy nebo únikové cesty?

Co se týká českých dolů, samozřejmě podobné úkryty existují, budují se přesně podle vyhlášek Českého báňského úřadu.

Rovněž jsme vybavení potřebnou vrtací technikou, která se navíc neustále vyvíjí a vylepšuje. Naštěstí - Díky bohu a díky svaté Barborce si ale nevzpomínám, že bychom ji museli využít. Mluvil jsem dnes na toto téma s odborníky z oboru důlního záchranářství, podle kterých jsme minimálně v posledních dvaceti letech pomocí vrtů nikoho nemuseli zachraňovat.

Ve světovém hornictví je zřejmě nejznámější případ z roku 1997, kdy byli po závalu v uhelném dole na severu Číny vyproštěni pomoci vrtu čtyři horníci po 16ti dnech.


Jak to mohou horníci zvládat, čekat měsíce zavaleni, než se k nim prokopou?

Přežití několika měsíců pod zemí není v záchranářské praxi dosud známo, proto i my se zájmem tento případ sledujeme. Všichni horníci z OKD zcela jistě svým kolegům přejí, ať je jim svatá Barbora nakloněna a ať vše dopadne dobře.

Příbuzní zavalených horníků v Chile

Příbuzní horníků, kteří se po neštěstí utábořili kolem dolu, dnes přivítali šťastnou zprávu nadšenými výkřiky a radostí se navzájem objímali. "Nikdy jsem neztratili víru. Věděli jsme, že jsou tam a budou zachráněni," řekl jeden z nich.

Záchranáři uvedli, že vyhloubení nového tunelu, kterým se budou chtít dostat k zavaleným havířům, bude trvat nejméně 120 dní. Hlavní přístupovou cestu totiž zavalila padající skála, později se provalila i šachta na přívod vzduchu, kterou se záchranáři krátce po neštěstí k horníkům přiblížili.

Mezitím umístí do nového vyhloubeného vrtu úzkou plastovou trubici, kterou budou havířům dopravovat potravu, hydratační gely, světla a komunikační zařízení. V hloubce dolu jsou zásoby vody a ventilační šachty, které pomohou havířům přežít.

Do dolu bude spuštěna kamera a také mikrofony, které pomohou udržovat kontakt s horníky.

Příčina zatím neznámá

Příčina neštěstí, které se stalo 5. srpna, se stále vyšetřuje. "Zával vznikl v hlavní šachtě," uvedl podle serveru news.smh.com.au nejmenovaný oficiální zdroj. Podle dřívějších informací chilského tisku byla příčinou zřícení tunelu blíže neupřesněná geologická událost, kdy se zřítily části kamenných stěn na hlavní přístupovou rampu k vlastním ložiskům.

Důl nemá únikové cesty a v roce 2005 jej pracovníci kvůli špatným podmínkám uzavřeli. O dva roky poději byl opět otevřen.

Chile několik dní po závalu požádalo o pomoc a vypracování odborné analýzy Peru, USA, Kanadu a Austrálii.

Chile patří k nejvýznamnějším světovým producentům mědi, nehody v tomto průmyslovém odvětví jsou však v této zemi poměrně vzácné. Nicméně podle zástupce důlních odborů Félixe Mediny jsou podmínky v mnoha malých dolech v oblasti pochybné a ministr hornictví Laurence Golborne byl prý nedávno na situaci upozorněn.

Autoři: ,