Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Houbařské orgie s bílými hřiby: sbírejte jen elitu, chutná skvěle

Jídlo

  10:49
Je to téměř magické slovo. Rostou. Ještě před pár dny se to jenom šuškalo a posílalo dál tichou poštou mezi nejlepšími přáteli. Teď už se to naplno rozkřiklo. Lidé si berou dovolenou a vyrážejí k nejbližším lesům či mlázím. A protože rostou jako zběsilé, můžete si výjimečně dovolit ten luxus a sbírat pouze VIP houby.

Pod hradem Rýzmburkem u Oseka na Teplicku našel Jaroslav Zajíc za necelé dvě hodiny na tři sta výtečných hub - především hřibů pravých neboli bílých a hřibů kovářů. foto: ČTK

Tedy praváky, pohádkově krásné bílé hřiby. A když přijdete na správné místo, čeká na vás skutečný kulinářský poklad.

Bílé hřiby jsou totiž dost drahé – za kilo těch nejkrásnějších běžně zaplatíte 800 až 1000 korun. Pokud je přesto raději nakoupíte, můžete v září a v říjnu vyzkoušet třeba farmářské trhy v obchodním centru Galerie Fénix Vysočanská, kde budou každou sobotu čerstvé houby prodávat.

Čtěte také

Bílé hřiby jsou mezi houbaři považované za elitu. Proto se nehodí na běžnou úpravu, tedy do smaženice, gulášů, polévek a podobně, neboť v takových jídlech zanikne jejich jemná a lahodná chuť. Bílým hřibům sluší, když jsou v jídle dominantní.

Například v rakouském Burgenlandu milují bílé hřiby smažené jako řízek. Hlavy čerstvých řízků se nakrájejí zhruba na dva centimetry tlusté proužky, obalí v klasickém trojobalu a prudce osmaží. Ty se pak podávají s česnekovou aioli a bílým pečivem.

Hřib dubový (uprostřed) a hřiby hnědé, zvané též suchohřiby v lese poblíž Svatého Kopečku u Olomouce.

Také v Praze už najdete řadu restaurací, které nabízejí jídla připravená z čerstvých bílých hřibů. Můžete vyzkoušet třeba oblíbenou italskou restauraci La Finestra in Cucina v Platnéřské ulici nebo malou sardinskou hospůdku Ichnusa v Plaské ulici na Smíchově, kde vaří excelentní mladý kuchař.

Čerstvé hřiby už další ingredience nepotřebují

A co si připravit doma? Když budete mít štěstí a přinesete si celý košík bílých hřibů, můžete vyzkoušet řadu receptů. Houby vám totiž v ledničce vydrží čerstvé tři až čtyři dny.

Vedle smažených hřibů v trojobalu je vyhlášená především italská klasika v podobě pappardelle con porcini – těstovin s hříbky –, které mají spoustu verzí (přidává se víno, cibule, parmská šunka, smetana a pepř). Pokud ale při jejich přípravě použijete čerstvé bílé hřiby, můžete počet dalších ingrediencí zredukovat na minimum.

A to nejlepší a současně nejjednodušší nakonec. Pokud chcete ochutnat skutečně famózní bílé hřiby, připravte je přírodně. Nakrájejte hřiby i s nohami na silné proužky (cca 1,5 centimetru) a prudce je osmažte ve woku s cibulí (pokud chcete vyzkoušet pikantnější, přidejte pár kapek pálivého oleje).

Nebojte se a nenechávejte je tam dlouho, hříbky jsou hned měkoučké. Na závěr je osolte, opepřete čerstvě namletým pepřem a posypte parmezánem. Jako příloha se nejlépe hodí rozpečený chléb potřený máslem.

Autoři:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.