Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Hrad vrací Sobotkovi úder

Česko

  16:25
PRAHA - Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) se ohradil proti kritice, kterou prezident počastoval horní komoru za schválení lisabonské smlouvy. Václav Klaus tak podle Sobotky zpochybňuje význam Senátu při svém zvolení, podkopává české předsednictví EU a činí nepromyšlená emocionální gesta. Odpověď Hradu na sebe nenechala čekat.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka foto: René Volfík, ČTK

Klaus minulý týden prohlásil, že ratifikace je selháním politických elit a že smlouva je "mrtvá", protože ji odmítlo schválit Irsko.

"Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie. Václav Klaus tak svými výroky nepřímo zpochybňuje i významnou roli Senátu při volbě hlavy státu v únoru 2008," prohlásil Sobotka. Obvinil také lidi z prezidentova okolí, že zpochybnili české předsednictví a podkopávají důvěru evropských partnerů k České republice.

Sobotka by podle Hradu měl být ve svých názorech a postojích k lisabonské smlouvě konzistentní, reagoval mluvčí prezidenta Radim Ochvat. Cituje Sobotkův výrok z loňského srpna, kdy po setkání s Klausem předseda Senátu řekl, že postup horní komory při ratifikaci smlouvy bude záležet i na tom, jak se k dokumentu postaví Irsko.

"Irové podle Sobotky svým 'ne' dali jasný signál, a s nadsázkou se proto dá říci, že smlouva je nyní 'mrtvá'. Podle Sobotky by smlouva u senátorů ODS mohla získat těsnou podporu. Museli by s ní ale vyslovit souhlas Irové," připomněl Ochvat Sobotkovy loňské výroky. Nové irské referendum by se mělo odehrát letos na podzim.

Šéf Senátu reagoval po vystoupení Jakla
Sobotka sice Klause kritizoval, odmítl ale myšlenku místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové (ČSSD), že prezident, pokud bude ignorovat rozhodnutí obou komor parlamentu o ratifikaci smlouvy, by mohl být zbaven funkce. To lze učinit u Ústavního soudu procesem o velezradě.

Klaus se svým projevem vystoupil již ve středu, v ten samý den, kdy Senát smlouvu schválil. Na dotaz novinářů, proč čekal se svým vystoupením až do dnešního dne, Sobotka odpověděl, že impulzem bylo nedělní vystoupení prezidentova tajemníka Ladislava Jakla v České televizi. Ten mimo jiné řekl, že ratifikaci smlouvy by znamenal až prezidentův podpis, zatímco parlament s ratifikací "předběžně vyslovuje souhlas".

"Když jsem včera poslouchal pana Jakla, tak mi to potvrdilo, že ten atak vůči Senátu pokračuje," řekl Sobotka. Je také přesvědčen, že jakékoli přemlouvání prezidenta ohledně lisabonské smlouvy by bylo zbytečné.

Klaus po ratifikaci lisabonské smlouvy o budoucím fungování rozšířené unie minulý týden oznámil, že chce vyčkat, zda skupina senátorů nechá prozkoumat dokument u Ústavního soudu a na jeho následné rozhodnutí.

Skupina senátorů ODS zatím jen oznámila, že stížnost k Ústavnímu soudu podá. Podpis stížnosti údajně slíbilo potřebných 17 senátorů ODS. Chtějí, aby ústavní soudci zhodnotili smlouvu jako celek, nejen šest jejích nejspornějších částí, jimiž se zabývali loni na podzim.

Jiří Oberfalzer (ODS) zdůraznil, že soud neodpověděl na otázku Senátu, je-li smlouva v souladu s ústavním pořádkem. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) navíc již dříve řekl, že spolu s dalšími odpůrci smlouvy po jejím přijetí požádají Klause, aby dokument nepodepisoval. Sobotka je přesvědčen, že jde o legitimní právo senátorů. "Já se k tomu nepřipojuji," podotkl šéf Senátu.

Prohlášení předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) k výrokům prezidenta republiky Václava Klause ohledně procesu ratifikace lisabonské smlouvy:

Nejsem příznivcem mediálních střetů, ale pokračující tvrdé odsudky prezidenta republiky Václava Klause a jeho nejbližších spolupracovníků k hlasování českého Senátu o lisabonské smlouvě s výroky o "selhání významné části našich politických elit" a jeho "zbabělém zdůvodnění" mě jako předsedu Senátu PČR vedou k tomuto prohlášení:

1. Útok na hlasování senátorů je zpochybněním suverénního zákonodárného sboru, pilíře zastupitelské parlamentní demokracie. Václav Klaus tak svými výroky nepřímo zpochybňuje i významnou roli Senátu při volbě hlavy státu v únoru 2008.

2. Žádost o vstup České republiky do EU podal v roce 1996 svým podpisem právě tehdejší předseda vlády ČR Václav Klaus. O vstupu do EU potom rozhodli občané této země v referendu v roce 2003.

3. Od té doby jsme dobrovolně členy unie a je v našem zájmu i naším úkolem bojovat proti všem negativním jevům procesu evropské integrace. K splnění tohoto cíle však nemůže sloužit prvoplánová destrukce unie, ale naopak trpělivá práce a účast na zlepšení jejího chodu.

4. Lidé z okolí prezidenta Václava Klause však zpochybnili české předsednictví EU, a opakovaně tak podkopávají důvěru našich evropských partnerů k České republice. Jsem přesvědčen, že po ostudném zmrazení českého předsednictví EU musí být naším cílem trpělivá snaha prosadit se v silné evropské konkurenci, a nikoliv se izolovat prostřednictvím jednoduchých a nepromyšlených emocionálních gest.

V Praze 11. května 2009.



Autor: