Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Hranice zmizely

Česko

  0:01aktualizováno  5:00
PRAHA - Je to historická událost srovnatelná se vstupem Česka do Evropské unie. První minutou dnešního dne přestaly de facto existovat státní hranice České republiky. Česko se v noci z 20. na 21. prosince začlenilo do takzvaného schengenského prostoru bez hraničních kontrol. V praxi to znamená, že od dnešního rána mohou Češi svobodně překročit hranici, kde se jim zlíbí.

Evropa bez hranic. foto: Lidové noviny

Takovou výsadu měli obyvatelé českých zemí naposledy před více než pěti sty lety. Schengenský prostor dosud tvořilo 13 starých zemí unie s výjimkou Británie a Irska a dále ještě Norsko a Island. Nyní k nim přibyli všichni nováčci unie z rozšíření roku 2004 kromě Kypru.

Čechům tedy ode dneška stačí k pohybu po schengenském prostoru jen občanský průkaz. A navíc je na hranicích už nebude nikdo kontrolovat. Zastavit je ovšem mohou policisté na území státu kam jedou. Rodiče by měli také pamatovat na to, že svůj doklad by měly mít iděti. S jedinou výjimkou –  pokud je dítě zapsané v pase nebo v občanském průkazu.

Z otevření českých hranic měli včera radost především politici. „Padá poslední zbytek berlínské zdi či železné opony,“ prohlásil se například český ministr vnitra Ivan Langer. Na mizející hranici ovšem hledí s obavami některé obce v pohraničí. Například v Hranicích u Aše či v Rozvadově na Tachovsku se bojí především zvýšené kamionové dopravy. Mnohé obce se proto chystají omezit vjezd

pro nákladní auta.

Policisté po sobě na hranicích zanechají na sedm desítek areálů v hodnotě přes tři miliardy korun. Stát budovy převede na obce, nebo se je bude snažit prodat. Hranice však nezmizí úplně všude. Přibližně sto dvacet kilometrů zůstane i nadále nepřístupných, kvůli tomu, že se nacházejí v nejcennějších zónách národních parků. Volnější cestování se navíc týká jen lidí, kteří překročí pozemní hranice. Na letištích totiž zmizí kontroly až na konci března 2008.

Poslední slova na ´čáře´: Balíme to

Muž středního věku se vyklání z auta a místo občanského průkazu nebo cestovního pasu podává hraniční kontrole láhev šampaňského. „To je na půlnoc, ať máte co slavit,“ směje se řidič.

Je čtvrtek odpoledne a za pár hodin se hranice Česka s Německem oficiálně stane minulostí. V praxi už ale zmizela spředstihem.

Poslední den před vstupem České republiky do schengenského prostoru totiž policisté pouštějí projíždějící auta mávnutím ruky. A to i přesto, že někteří řidiči jim stále své doklady vnucují. „Balíme to tady,“ říká trochu smutně jeden z policistů.

Podle nadporučíka Alexandra Muchy, zástupce vedoucího referátu cizinecké a pohraniční policie, se totiž mezi odcházejícími zaměstnanci najde málokterý, který by nad zrušením hranic jásal.

Policisté sloužící v Rozvadově totiž územně spadají pod okres Tachov. A ten nezřizuje žádný inspektorát, kde by mohli pracovat. „Většina z nás si bude muset práci hledat daleko odsud,“ řekl LN Mucha.

Pro něj osobně to dokonce znamená, že k prvnímu lednu příštího roku u policie končí. „Netěším se na to. Představoval jsem si, že u policie do důchodu vydržím,“ říká pohraničník.
Nad tím, že jeho podřízení vykonávají poslední den kontrol svou službu spíše náhodně, se už nepozastavuje. „Sice by to tak být nemělo, ale na policisty už to asi doléhá, že za šest hodin bude všechno jinak,“ říká Mucha.

Pohraniční policisté budou ode dneška provádět pouze „mobilní kontroly“. „Znamená to hlavně kontroly cizinců, prozkoumávání jejich povolení k pobytu a cizineckých ubytoven v okruhu pěti kilometrů,“ vysvětluje pohraničník Ladislav Šašek. „Je nám to jedno. Dál budeme dělat svou práci, ale jinde,“ odpovídá spíš zachmuřeně na otázku, jak se cítí v poslední den na hranicích. Jeho německý kolega je o poznání veselejší. „Je to dobře, že tady už žádné kontroly nebudou,“ říká s úsměvem. Všichni pak žádají o společnou fotografii „na památku“.

Jejich kolega Lubomír Schroner mezitím automaticky pouští mladou Češku, která nabízí ke kontrole občanský průkaz. Stejně tak partu šesti lidí, kteří ukazují své cestovní pasy.  Ze zrušení hraničního přechodu Schroner velkou radost nemá. „Místní mají trochu strach ztoho, že odsud zmizí policisté,“ vysvětluje.

Jeho slova potvrzují občané z německé strany hranic. „Bojím se toho,“ říká Němka v důchodovém věku. „Četla jsem v novinách, že od vás vyhostili asi tři tisíce nežádoucích osob. Ti se teď budou moci volně pohybovat,“ míní.
Jan Martínek



Další podrobnosti
o historickém rušení státních hranic
včetně reportáží z hraničních přechodů
si přečtěte v pátečním vydání deníku