Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hrdina druhé světové války Stanislav Hnělička zemřel. Bylo mu 94 let

Česko

  16:20aktualizováno  16:58
PRAHA - V 94 letech zemřel hrdina druhé světové války Stanislav Hnělička, pamětník bojů u Tobruku či u Dunkerque. Na Stalinův příkaz se nemohl zúčastnit osvobozování Československa. Po komunistickém převratu pracoval i v dole a byl „politicky nespolehlivým“. Byl držitelem Řádu bílého lva.

Stanislav Hnělička foto: MAFRA

Stanislav Hnělička okusil válku ještě než stihl dospět. Liberecký rodák prožil dramatický útěk z okupované republiky, aby se nakonec dostal do Palestiny, kde se v lednu roku 1941 stal jedním z nejmladších vojáků 11. pěšího praporu - Východní pod velením Karla Klapálka.

Ze svazu bojovníků za svobodu odchází historik Eduard Stehlík

Zúčastnil se všech bojů na Středním východě až po Tobruk. Poté se přesunul do Británie, kde se stal členem vznikající Československé samostatně obrněné brigády. V roce 1944 se brigáda vylodila v Normandii a Hnělička se v jednotce druhého tankového praporu zúčastnil osvobozovacích akcí. Při jednom z útoků sám zajal celé družstvo německých vojáků. Po kapitulaci německých vojsk se s jednotkou vrátil do vlasti. Za hrdinství v boji byl oceněn dvakrát československým válečným křížem.

Po válce začal podnikat, avšak po komunistickém puči přišel o firmu a byl uvězněn. Perzekvován byl po celou dobu komunistického režimu.

Boje na Středním východě

Náladu mezi vojáky charakterizovala pevná víra ve vítězství a pamětník Hnělička zvlášť vyzdvihoval fakt, že nic jako poraženecké pocity zde prostě neexistovalo. V Tobruku Stanislav Hnělička mimochodem sloužil jako velitel protiletadlového děla. Víra ve vítězství se změnila v jistotu ve chvíli, kdy Němci napadli Sovětský svaz.

„To už bylo naprosto samozřejmé. I když byly nějaké neúspěchy a ústupy té sovětské armády, tak jsme si jako vojáci vždycky říkali: Jak to ten Němec chce udržet, vždyť jsou to obrovské prostory, kde na to vezmou vojáky? I kdyby to obsadili až k Volze, tak co dál? I z laického hlediska bylo jasné, že po vojenské stránce to je šílenství. Nehledě k tomu, kde všude byli roztažený, kde museli mít vojáky, kolik států – i když jsme byli mladí, tak jsme si říkali, že (Hitler) je šílenec. Ale ti lidé byli pitomí a šli za ním až do konce, až dokud se nezabil,“ sdělil Hnělička Paměti národa.

Z pobytu na Blízkém východě si Hnělička vyzdvihoval vzpomínky na australské spolubojovníky, ke kterým měli českoslovenští vojáci blízko, jelikož nezkazili žádnou legraci. Naopak těžko se jim bavilo s Angličany pro jejich tuhý režim.

Respekt k nepříteli

Jinou kapitolou byl vztah vojáků k nepříteli. Hnělička jej popisoval jako férový. Vojáci si nepřítele vážili. Němečtí vojáci byli stejně mladí. Trochu jinak tomu bylo s postojem k Italům, proti kterým se v Tobruku bojovalo.

Osvobozoval i Ostravu. Zemřel slavný tankový velitel Bedřich Opočenský

„Říkali jsme jim Makaróni nebo Špageťáci,“ říkal pan Hnělička a uváděl detaily o neskutečném zamoření italských vojáků vešmi. „Kolem italských zajateckých táborů jsme chodili obloukem, a když jsem náhodou byl v italském zákopu, musel jsem si vyprat věci v benzinu, hned byly žlutohnědé od vší.“

Po peripetiích a nebezpečenstvích války se objevilo zklamání – vojákům praporu pana Hněličky nebylo na Stalinův přímý pokyn dovoleno podílet se na osvobozování Československa. Až teprve když Američané odešli z demarkační čáry, byli zde nasazeni. Pan Hnělička směl demobilizovat až v srpnu 1945 jako ostatní do pětadvaceti let. Na demarkační čáře sloužil tři až čtyři měsíce.

Komunistický převrat a tanky v ulicích

Zkušenosti s Němci napomohly panu Hněličkovi zůstat pevný i po roce 1948 při výsleších, jejichž cílem bylo vynutit z něj přiznání, že napomáhal lidem emigrovat. „Nemohli mi ale nic dokázat. Pomohl jsem arciděkanovi v Liberci přes hranice, ale o tom jsme věděli jen tři lidé.“

Komunistům ovšem stačilo pouhé podezření a výsledkem bylo sedm měsíců kriminálu plus postihy v zaměstnání jak pro pana Hněličku, tak pro jeho manželku. Paní Hněličková musela odejít z místa bankovní úřednice a pan Hnělička, hrdina druhé světové války, pracoval v dolech, v lese, v mechanizaci u stavebního podniku. Ve dvou případech musel zaměstnání z důvodu politické nespolehlivosti opustit.

V roce 1968 pan Hnělička zkontaktoval jednoho spolubojovníka, Mládka, se kterým se účastnil bojů u Rozhlasu. V rozvášněném davu se hodily zkušenosti z války: Když tam jeden sovětský tank vybuchl a vzduchem létaly střepiny, lidé z rozvášněného davu měli tendence brát střepiny ze země do ruky. „Ti lidé si to snad chtěli vzít jako suvenýry, tak jsem zařval: ,Nešahejte na to, je to rozpálený, podívejte se, co vám to udělá s botou!’“

„Když v Liberci vysílali Jan Tříska s Václavem Havlem, tak jsem pomáhal zatarasit vchod do budovy nebo sehnat léky pro osoby uvnitř,“ popisoval následující události pohnutého roku 1968 Stanislav Hnělička.

Rok 1989 znamenal po dlouhých letech svobodu a možnost podívat se za hranice.

Hnělička se po sametové revoluci zasloužil o pomník bojovníků proti fašismu v severní Francii, kde se během války vylodil. Spolupracoval s obcí legionářů, s trutnovskou školou šperkařskou a kamenickou školou ve Šluknově.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!