Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hříšníka v Mekce i Ejznštejnovy mexické hrátky představí queer festival Mezipatra

Kultura

  6:00
Celkem 66 hraných a dokumentárních filmů uvidí letos publikum na festivalu Mezipatra, který se v Praze koná od 5. do 12. listopadu. Snímky 16. ročníku přehlídky s queer tematikou spojuje slogan „Dny, které otřásly světem“. Z metropole se akce přesune do Brna, kde se bude konat od 12. do 18. listopadu. Mezipatra patří k největším filmovým queer festivalům, kterých se ve světě koná na 130.

Film Ejzenštejn v Guanajuatu režiséra Petera Greenawaye pojednává o mexické cestě sovětského filmového velikána. foto: AČFK

„Téma ‚Dny, které otřásly světem‘ pojmenovává zlomové situace, kterým čelí hrdinky a hrdinové filmů. Ať už v osobním životě, nebo ve vztahu k celospolečenským posunům,“ uvedl ředitel festivalu Pavel Bicek. Letošní znělka se natáčela v ocelárně. Hlavní role připadly hercům Stanislavu Majerovi a Janu Nedbalovi.

Na festivalovém plátně se často objevují snímky, které mají v Česku svou premiéru. Organizátoři vybírají díla, která získala ocenění na prestižních festivalech. K nim patří i zahajovací film pražské části 54: The Director’s Cut. Režisérský sestřih dramatu 54 o newyorském klubu Studio 54 je podle pořadatelů zajímavější a odvážnější než původní verze z roku 1998.

„Film byl po své premiéře na letošním Berlinale právem označen za znovuobjevenou queer klasiku. Je to jedinečný případ, kdy se tvůrcům povedlo zachránit vlastní film poté, co ho zničilo studio,“ uvedla programová ředitelka Lucia Kajánková. Dodala, že tvůrci využili desítky minut dosud neviděného materiálu. Ve filmu hraje Salma Hayeková, Mike Myers či Ryan Phillip.

Na letošním Berlinale měl úspěch i snímek Ejzenštejn v Guanajuatu režiséra Petera Greenawaye o mexické cestě sovětského filmového velikána. Film vstoupí i do české distribuce. Stříbrného medvěda z Berlinale má chilský snímek Klub režiséra Pabla Larraina, v němž poklidný život katolických duchovních na chilském pobřeží v něm naruší nezvaný host, který odkryje jejich temná tajemství. Osud francouzské transsexuální prostitutky v Kambodži sleduje snímek Kam padá stín, který se promítal v Cannes.

Na Oscara nominovaná Výhoda posledního tahu (How to Win at Checkers (Every Time))nabízí vtipný i dojemný pohled na současnou thajskou společnost.

Z thajské komedie Výhoda posledního tahu (How to Win at Checkers (Every Time).

Pořadatelé vybrali i práce z americké nezávislé produkce, a to třeba Bulvár o ženatém padesátníkovi, jehož život obrátí naruby setkání s mladým prostitutem. Ve své poslední roli je v něm k vidění herec Robin Williams. Retrospektivní sekce obsahuje čtyři filmy, které podle organizátorů „otřásly queer kinematografií“. Pořadatelé vybrali za každou dekádu od 60. do 90. let jeden snímek. Na diváky čeká Dětská hodinka, The Rocky Horror Picture Show, Polibek Pavoučí ženy a nizozemská Antonie.

Festival navštíví řada zahraničních hostů, mezi nimi barmský aktivista Aung Myo Min, promluví v rámci besedy k dokumentu This Kind of Love. Ve filmu se vrací z více než dvacetiletého exilu s plánem šířit osvětu mezi mladými lidmi, vzdělávat je v oblasti lidských práv, a především podporovat místní queer komunitu. Zároveň bojuje za úplné odstranění zastaralého zákona Section 377, který ve 42 bývalých britských koloniích kriminalizuje sex mezi dvěma muži.„Nemám strach, protože věřím v lidská práva,“ říká Aung Myo Min.

Mezipatra se podle svého ředitele snaží přispívat k pozitivnímu obrazu lesbických, gay, bisexuálních či transsexuálních postav, které se v českém prostředí prý stávají spíš terčem karikatur. Jako prostředek si pořadatelé vybrali film a silné příběhy hrdinů a hrdinek. „Film má jedinečnou moc dotknout se našeho nitra, dovoluje nám najít univerzální pravdu i v příběhu někoho zdánlivě odlišného,“ uvedl Bicek.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.