Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Děsivé fotky ze Sýrie: vězni vypadají jako po holokaustu

Svět

  17:32
Fotograf, který fotil umučené lidi v syrských vězeních, propašoval tisíce snímků ze země. Tým mezinárodně uznávaných prokurátorů a soudních znalců má tak konečně v ruce přímé důkazy mučení a zabíjení, které je pácháno režimem prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Jedna z fotografií, které propašoval ze Sýrie dezertér. foto: Reuters

"Jsou to nezvratné důkazy," uvedl Američan David Crane, jeden z autorů zprávy. "Každý prokurátor by tento druh důkazů uvítal - fotografie a celý ten proces. Je to přímý důkaz režimní mašinerie na smrt," prohlásil v rozhovoru pro CNN. Právě této americké stanici a britskému listu The Guardian nabídli autoři zprávy exkluzivní informace o závěrech svého šetření.

Tým, který za zprávou (její součástí jsou i drastické fotografie) stojí, tvoří renomovaní právní experti, kteří si v minulosti došlápli na vůdce nedemokratických režimů, i forenzní patolog či antropolog. Ti jsou přesvědčeni, že u mrtvých na fotografiích, které měli k dispozici, jsou jasně vidět známky hladovění, brutálního bití, škrcení a jiných forem mučení a zabíjení. Většina z obětí byli muži ve věku 20 až 40 let. Všichni podle nich zemřeli za zdmi syrských věznic.

Hladovění jako mučící metoda

Další z autorů zprávy, známý britský právník Sir Desmond de Silva, snímky mrtvol zbídačených Syřanů přirovnal k fotografiím těch, kteří přežili holokaust. "Vyhublá těla byla výsledkem hladovění jako mučící metody. Připomíná mi to snímky těch, kteří byli nalezeni naživu v nacistických vyhlazovacích táborech po druhé světové válce," uvedl de Silva pro CNN. "Tento důkaz může podpořit obvinění ze zločinů proti lidskosti, bez jakýchkoli pochyb," dodal. K určení, zdali snímky nejsou podvrh, byl povolán také odborník na digitální fotografii.

Mezinárodní experti získali snímky od syrského dezertéra. Ten jim poskytl okolo 27 tisíc fotografií, tedy asi polovinu všech obdobných snímků zachycujících násilí páchané v syrských věznicích, které se podařilo propašovat ze země na Západ.

ČTĚTE VÍCE:

Muž vystupujícího kvůli obávám o svoji bezpečnost pouze pod pseudonymem Caesar. uvedl, že pro Asadův režim pracoval jako fotograf u vojenské policie a měl na starosti dokumentovat "zabité vězně". Nechal se slyšet, že fotografoval až 50 těl denně.

Fakt, že všechna těla byla fotografována, podle autorů zprávy naznačuje, že "zabíjení bylo systematické a nařizované shora". Autoři zprávy s odkazem na detailní číselnou evidenci mrtvých těl uvádějí, že tak režim činil ve snaze sledovat, čí smrt zavinily bezpečnostní složky, a později pak na základě toho vytvořit falešnou dokumentaci uvádějící, že daná osoba zemřela v nemocnici. Případně že snímky snímky vznikly jako důkaz pro "vyšší místa", že patřičné rozkazy smrti byly vykonány.

Režim syrského prezidenta Bašíra Asada veškerá obvinění z porušování lidských práv dlouhodobě odmítá a z násilností viní povstalecké skupiny.

Na Asada si došlápli lovci válečných zločinců

Tým, jenž zprávu sestavil, tvoří hned několik velkých jmen mezinárodní justice. David Crane byl prvním hlavním žalobcem mezinárodního válečného tribunálu v Sieře Leone a na svém kontě má mimo jiné obžalování bývalého liberijského prezidenta Charlese Taylora z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Další z autorů zprávy, známý britský právník Sir Desmond de Silva, byl rovněž prokurátorem u tribunálu pro Sierru Leone. Třetím mezinárodním expertem, který se na výzkumu podílel byl Sir Geoffrey Nice, bývalý hlavní prokurátor v procesu s jugoslávským exprezidentem Slobodanem Miloševičem před Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii.

Jakkoli se všichni tři shodují na tom, že snímky představují přímé důkazy, které by obstáli před mezinárodním tribunálem, postavení syrského prezidenta před spravedlnost není v jejich kompetenci. Sýrie totiž nespadá pod jurisdikci Mezinárodního trestního soudu. Soud by tak mohl tyto zločiny začít posuzovat jedině v případě, že by mu to nařídila Rada bezpečnosti OSN. Nicméně vzhledem k tomu, že jedním ze stálých členů Rady bezpečnosti je i velký Asadův stoupenec Rusko, je pravděpodobné, že by jakýkoli podobný pokus Moskva vetovala.

ČTĚTE TAKÉ:

To si uvědomují i autoři zprávy, nicméně neztrácejí naději. Jak sami říkají, jen předkládají určité důkazy, a je na jiných, aby učinili rozhodnutí. "Vše, co můžeme udělat, je připravit munici do pistole. Bude pak na ostatních, aby zamířili a zmáčkli spoušť," nechal se slyšet Sir Desmond de Silva.

Správné načasování

Autoři svou zprávu zveřejnili v okamžiku, kdy směrem k Sýrii a řešení skoro tři roky trvající občanské války upírá zraky celý svět: se svými závěry vystoupili v televizní show v pondělí večer amerického času, tedy pouhý den a půl před tím, než v Ženevě k jednacímu stolu usednou zástupci západních mocností, syrského režimu i opozice.

Další otazníky rovněž budí to, na čí povel zpráva vlastně vznikla. Jak přiznal na kameru de Silva, tým mezinárodních expertů si totiž najala britská advokátní firma Carter-Ruck, která je finančně podporována katarskou vládou.

Katar po boku Saúdské Arábie patří dlouhodobě mezi jasně se vymezující odpůrce Asadova režimu, kteří materiálně i finančně podporují proti němu bojující povstalce.

Autoři zprávy se nicméně od jakékoli formy ovlivňování závěrů třetí stranou distancovali. "Jako tým jsme si velmi dobře vědomi toho, že syrská krize představuje pole pro různé zájmy, a to jak vnitřní, tak mezinárodní," namítal de Silva.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!