Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Hvězdy‘ disentu byly známé. VONS ukazoval světu ty bezejmenné

Česko

  12:35
Případy kriminalizace členů opozice během prvního roku existence Charty 77 přiměly disent k úvahám, jak organizovat systematickou obranu a solidaritu s trestně stíhanými nebo vězněnými. Právě proto byla 27. dubna 1978 založena nezávislá iniciativa Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS). Jejím cílem bylo sledovat případy lidí, kteří byli trestně stíháni nebo vězněni za projevy svého přesvědčení, a také ty, kdo se stali oběťmi policejní a justiční zvůle.

Členové VONS trestně stíhaní v roce 1979. Zleva nahoře: Václav Havel, Otta Bednářová, Petr Uhl, Jarmila Bělíková a Jiří Němec. Zleva dole: Ladislav Lis, Jiří Dienstbier, Dana Němcová, Václav Benda a Václav Malý. (Libri prohibiti, sb. VONS, inv. č. 310, sign. VI/1, kart. 53) foto: ARCHIV LIBRI PROHIBITI

Důležitou motivací pro založení VONS byla potřeba pomoci zejména těm odpůrcům totalitního režimu, kteří nepatřili mezi „prominentní“ disidenty. Až do založení VONS totiž zůstávaly jejich případy prakticky neznámé, a především zahraniční média se o nich mnohdy neměla jak dozvědět.

Říci světu i o neznámých disidentech

VONS seznamoval s jejich případy veřejnost i úřady a postiženým pomáhal například zajišťováním právního zastoupení nebo zprostředkováním finanční a potravinové pomoci. O jednotlivých kauzách pak vypracovával takzvaná sdělení, která obsahovala především popis případů a jejich vývoje. Přinášela ale také životopisné údaje o stíhaných, případně informace o jejich zdravotním stavu a o projevech solidarity.

Z domovní prohlídky u Miroslava Skalického

Do konce roku 1989 VONS vypracoval celkem 1125 takových sdělení, jejich rozsah se pohyboval od pár řádků do několika stran. Zprávy VONS také vydával pohromadě v takzvaných souhrnných sděleních. Důležitá ale byla také další publicita. Téměř všechna sdělení VONS vyšla v samizdatovém časopisu Informace o Chartě 77.

Takto StB zkoumala, kdo přepisoval Chartu 77

Odsud je přebíraly exilové časopisy a také rozhlasové stanice Hlas Ameriky, Svobodná Evropa a BBC. Zprávy o politických kauzách v Československu se díky tomu dostaly i na stránky význačných západních periodik a do vysílání rozhlasových a televizních stanic.

VONS udržoval i kontakty se zahraničími organizacemi zabývajícími se lidskými právy (např. s Amnesty International).

Celý text dalšího dílu speciálního seriálu Lidových novin o vzniku Charty 77 a historii českých protikomunistických aktivit najdete v pondělních LN.

Výročí Charty 77

Autor: